En kommunal beteshage har tagit form vid Lindessjöns norra ände, nedanför Lindeskolan och bostadsområdet Lindesby. Här skall nämligen landskapet hållas öppet med hjälp av – kor.-Det är en mycket bra lösning för att hålla landskapet öppet och fint till en låg kostnad, förklarar Ingrid Andrén på Miljökontoret.
Totalt 14,5 hektar mark har avsatts i syfte att skapa en beteshage åt kor. Av den totala ytan är 10 hektar våtmark och resterande utgör f d åkermark samt strandmark. Den stora beteshagen kommer redan till våren att ”befolkas” av en mängd kor och Miljökontoret har redan nu klart med en djurägare som skall låta sina djur beta i markerna.
-Vi har en djurägare vars kor betar på andra sidan sjön, vid Näset. Hans djur har hållit det området riktigt snyggt och vi hoppas på samma resultat i den nya hagen. Dessa djur är alltså vana vid bete i våtmarker, berättar Ingrid Andrén.
Korna kommer att påbörja sitt vardagliga arbete i den nya hagen, vars projektnamn är Lindesby Strandängar, under maj månad.
Lindesby Strandängar innebär också en kostnadsbesparing för kommunen. Med anledning av bostadssatsningen Lindesby, har man haft en strävan att hålla landskapet öppet för utsiktens skull. Detta för att förstärka attraktionen, så klart.
-Om vi skulle sköta röjning och underhåll med manskraft så skulle det bli väldigt kostsamt. Det går nog inte ens att jämföra. Korna betar ju hela tiden och det innebär att markerna blir väldigt fint underhållna också, säger Ingrid.
Oavsett hur duktiga korna i fråga må vara, så finns det ändå en rad träd och buskar som de inte rår på. Dessa träd kommer kommunen att avverka innan våren. Den kostnaden kommer man få hjälp att finansiera genom EU-bidrag.
-Vi kommer även att få Länsstyrelsens stöd i form av bidragspengar för det elstängsel vi nu satt upp. De kommer att stå för hälften av kostnaden. Exakt vad det innebär i kronor är oklart idag.
Fotnot: Beteshagen kommer att ha flera öppningar i form av grindar och stättor (en slags trappa som de flesta djur undviker att utmana). Stättorna kommer att ge allmänheten tillgång till det område som nu finns bakom det långa elstängslet. Miljökontoret understryker att korna som skall gå där är mycket vänligt sinnade.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.