En kommunal beteshage har tagit form vid Lindessjöns norra ände, nedanför Lindeskolan och bostadsområdet Lindesby. Här skall nämligen landskapet hållas öppet med hjälp av – kor.-Det är en mycket bra lösning för att hålla landskapet öppet och fint till en låg kostnad, förklarar Ingrid Andrén på Miljökontoret.
Totalt 14,5 hektar mark har avsatts i syfte att skapa en beteshage åt kor. Av den totala ytan är 10 hektar våtmark och resterande utgör f d åkermark samt strandmark. Den stora beteshagen kommer redan till våren att ”befolkas” av en mängd kor och Miljökontoret har redan nu klart med en djurägare som skall låta sina djur beta i markerna.
-Vi har en djurägare vars kor betar på andra sidan sjön, vid Näset. Hans djur har hållit det området riktigt snyggt och vi hoppas på samma resultat i den nya hagen. Dessa djur är alltså vana vid bete i våtmarker, berättar Ingrid Andrén.
Korna kommer att påbörja sitt vardagliga arbete i den nya hagen, vars projektnamn är Lindesby Strandängar, under maj månad.
Lindesby Strandängar innebär också en kostnadsbesparing för kommunen. Med anledning av bostadssatsningen Lindesby, har man haft en strävan att hålla landskapet öppet för utsiktens skull. Detta för att förstärka attraktionen, så klart.
-Om vi skulle sköta röjning och underhåll med manskraft så skulle det bli väldigt kostsamt. Det går nog inte ens att jämföra. Korna betar ju hela tiden och det innebär att markerna blir väldigt fint underhållna också, säger Ingrid.
Oavsett hur duktiga korna i fråga må vara, så finns det ändå en rad träd och buskar som de inte rår på. Dessa träd kommer kommunen att avverka innan våren. Den kostnaden kommer man få hjälp att finansiera genom EU-bidrag.
-Vi kommer även att få Länsstyrelsens stöd i form av bidragspengar för det elstängsel vi nu satt upp. De kommer att stå för hälften av kostnaden. Exakt vad det innebär i kronor är oklart idag.
Fotnot: Beteshagen kommer att ha flera öppningar i form av grindar och stättor (en slags trappa som de flesta djur undviker att utmana). Stättorna kommer att ge allmänheten tillgång till det område som nu finns bakom det långa elstängslet. Miljökontoret understryker att korna som skall gå där är mycket vänligt sinnade.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.