Det är en månad kvar, men redan hörs det att det kommer att sitta. Kören Andra Ord repeterar en gång i veckan inför jubileumskonserterna den 14 mars i Lindesbergs kyrka. Tre körledare, som delat de tio åren, som kören funnits, borgar för ett rejält tryck under de två konserterna.
– Andra Ord är en församlingskör och det namnet säger att vi vill förmedla sånger som beskriver Gud med andra ord, men också andra kärleksrelationer, t ex till en vän, säger Sofia Nordlund, som är dagens körledare.
Maria Persson – en av 25 körmedlemmar – har sjungit med Andra Ord i alla tio åren och hon, som sysslat med annan musik, sökte en kör och upptäckte att en blandad kör var på gång i församlingen.

Maria Persson har varit med i Andra Ord i tio år och gillar att sjunga i kör. Foto: Hans Andersson
– Vi sjunger gospels och vi deltar i gudstjänster, så visst är vi en församlingskör, men vi har en blandad repertoar, säger hon.
På Sofia Nordlunds flygel ligger en del textblad -ett gospel-medley, ”Vem kan förstå” tillsammans med ”Jag kan inte leva utan dig” och Thank You for the Music”. Hon berättar att kören haft ett ABBA-projekt tillsammans med Lindesbergs Storband. Under rubriken En salig blandning har kören gett konsert. Det har blivit julkonserter, kören har sjungit in ”Vårens första dag” och medverkat på FN-dagen under rubriken ”Vi bygger broar”.
Under jubileumskonserterna deltar de tidigare körledarna Kersti Esselwall Smårs, Peter Tikkanen (församlingskantorn som drog igång det hela) och kompband. När den trestämmiga kören började, var det några killar med, men nu är det bara kvinnor i kören. De sjunger på rent gehör – här gäller inte noter och när sångerna sitter, då försvinner också textbladen.

Sofia Nordlund styr sin kör med ett finger. Foto: Hans Andersson
– Det är sopraner och altar, så en del får ta de stämmor som killar skulle ha haft. Men vi kallar oss fortfarande blandad kör, säger Sofia Nordlund. Så killarna är välkomna. Det finns ju en manskör i stan och kanske den är för liten med två körer? Jag hoppas att jubileumsdagen den 14 mars med konserter kl 15 och 18 blir en musikfest med glädje.
Manskören Harmoni har mer än 100 år på nacken. Den bildades 1911.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.