Det är en månad kvar, men redan hörs det att det kommer att sitta. Kören Andra Ord repeterar en gång i veckan inför jubileumskonserterna den 14 mars i Lindesbergs kyrka. Tre körledare, som delat de tio åren, som kören funnits, borgar för ett rejält tryck under de två konserterna.
– Andra Ord är en församlingskör och det namnet säger att vi vill förmedla sånger som beskriver Gud med andra ord, men också andra kärleksrelationer, t ex till en vän, säger Sofia Nordlund, som är dagens körledare.
Maria Persson – en av 25 körmedlemmar – har sjungit med Andra Ord i alla tio åren och hon, som sysslat med annan musik, sökte en kör och upptäckte att en blandad kör var på gång i församlingen.

Maria Persson har varit med i Andra Ord i tio år och gillar att sjunga i kör. Foto: Hans Andersson
– Vi sjunger gospels och vi deltar i gudstjänster, så visst är vi en församlingskör, men vi har en blandad repertoar, säger hon.
På Sofia Nordlunds flygel ligger en del textblad -ett gospel-medley, ”Vem kan förstå” tillsammans med ”Jag kan inte leva utan dig” och Thank You for the Music”. Hon berättar att kören haft ett ABBA-projekt tillsammans med Lindesbergs Storband. Under rubriken En salig blandning har kören gett konsert. Det har blivit julkonserter, kören har sjungit in ”Vårens första dag” och medverkat på FN-dagen under rubriken ”Vi bygger broar”.
Under jubileumskonserterna deltar de tidigare körledarna Kersti Esselwall Smårs, Peter Tikkanen (församlingskantorn som drog igång det hela) och kompband. När den trestämmiga kören började, var det några killar med, men nu är det bara kvinnor i kören. De sjunger på rent gehör – här gäller inte noter och när sångerna sitter, då försvinner också textbladen.

Sofia Nordlund styr sin kör med ett finger. Foto: Hans Andersson
– Det är sopraner och altar, så en del får ta de stämmor som killar skulle ha haft. Men vi kallar oss fortfarande blandad kör, säger Sofia Nordlund. Så killarna är välkomna. Det finns ju en manskör i stan och kanske den är för liten med två körer? Jag hoppas att jubileumsdagen den 14 mars med konserter kl 15 och 18 blir en musikfest med glädje.
Manskören Harmoni har mer än 100 år på nacken. Den bildades 1911.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.