Det är en månad kvar, men redan hörs det att det kommer att sitta. Kören Andra Ord repeterar en gång i veckan inför jubileumskonserterna den 14 mars i Lindesbergs kyrka. Tre körledare, som delat de tio åren, som kören funnits, borgar för ett rejält tryck under de två konserterna.
– Andra Ord är en församlingskör och det namnet säger att vi vill förmedla sånger som beskriver Gud med andra ord, men också andra kärleksrelationer, t ex till en vän, säger Sofia Nordlund, som är dagens körledare.
Maria Persson – en av 25 körmedlemmar – har sjungit med Andra Ord i alla tio åren och hon, som sysslat med annan musik, sökte en kör och upptäckte att en blandad kör var på gång i församlingen.

Maria Persson har varit med i Andra Ord i tio år och gillar att sjunga i kör. Foto: Hans Andersson
– Vi sjunger gospels och vi deltar i gudstjänster, så visst är vi en församlingskör, men vi har en blandad repertoar, säger hon.
På Sofia Nordlunds flygel ligger en del textblad -ett gospel-medley, ”Vem kan förstå” tillsammans med ”Jag kan inte leva utan dig” och Thank You for the Music”. Hon berättar att kören haft ett ABBA-projekt tillsammans med Lindesbergs Storband. Under rubriken En salig blandning har kören gett konsert. Det har blivit julkonserter, kören har sjungit in ”Vårens första dag” och medverkat på FN-dagen under rubriken ”Vi bygger broar”.
Under jubileumskonserterna deltar de tidigare körledarna Kersti Esselwall Smårs, Peter Tikkanen (församlingskantorn som drog igång det hela) och kompband. När den trestämmiga kören började, var det några killar med, men nu är det bara kvinnor i kören. De sjunger på rent gehör – här gäller inte noter och när sångerna sitter, då försvinner också textbladen.

Sofia Nordlund styr sin kör med ett finger. Foto: Hans Andersson
– Det är sopraner och altar, så en del får ta de stämmor som killar skulle ha haft. Men vi kallar oss fortfarande blandad kör, säger Sofia Nordlund. Så killarna är välkomna. Det finns ju en manskör i stan och kanske den är för liten med två körer? Jag hoppas att jubileumsdagen den 14 mars med konserter kl 15 och 18 blir en musikfest med glädje.
Manskören Harmoni har mer än 100 år på nacken. Den bildades 1911.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut på en av mina favoritplatser – Brattforsen Naturreservat i Ljusnarsbergs kommun.