Det är en månad kvar, men redan hörs det att det kommer att sitta. Kören Andra Ord repeterar en gång i veckan inför jubileumskonserterna den 14 mars i Lindesbergs kyrka. Tre körledare, som delat de tio åren, som kören funnits, borgar för ett rejält tryck under de två konserterna.
– Andra Ord är en församlingskör och det namnet säger att vi vill förmedla sånger som beskriver Gud med andra ord, men också andra kärleksrelationer, t ex till en vän, säger Sofia Nordlund, som är dagens körledare.
Maria Persson – en av 25 körmedlemmar – har sjungit med Andra Ord i alla tio åren och hon, som sysslat med annan musik, sökte en kör och upptäckte att en blandad kör var på gång i församlingen.

Maria Persson har varit med i Andra Ord i tio år och gillar att sjunga i kör. Foto: Hans Andersson
– Vi sjunger gospels och vi deltar i gudstjänster, så visst är vi en församlingskör, men vi har en blandad repertoar, säger hon.
På Sofia Nordlunds flygel ligger en del textblad -ett gospel-medley, ”Vem kan förstå” tillsammans med ”Jag kan inte leva utan dig” och Thank You for the Music”. Hon berättar att kören haft ett ABBA-projekt tillsammans med Lindesbergs Storband. Under rubriken En salig blandning har kören gett konsert. Det har blivit julkonserter, kören har sjungit in ”Vårens första dag” och medverkat på FN-dagen under rubriken ”Vi bygger broar”.
Under jubileumskonserterna deltar de tidigare körledarna Kersti Esselwall Smårs, Peter Tikkanen (församlingskantorn som drog igång det hela) och kompband. När den trestämmiga kören började, var det några killar med, men nu är det bara kvinnor i kören. De sjunger på rent gehör – här gäller inte noter och när sångerna sitter, då försvinner också textbladen.

Sofia Nordlund styr sin kör med ett finger. Foto: Hans Andersson
– Det är sopraner och altar, så en del får ta de stämmor som killar skulle ha haft. Men vi kallar oss fortfarande blandad kör, säger Sofia Nordlund. Så killarna är välkomna. Det finns ju en manskör i stan och kanske den är för liten med två körer? Jag hoppas att jubileumsdagen den 14 mars med konserter kl 15 och 18 blir en musikfest med glädje.
Manskören Harmoni har mer än 100 år på nacken. Den bildades 1911.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.