Lindesberg har på senare tid upplevt ovanligt mycket busåkning på centrala vägar. För bara ett par veckor sedan inträffade även en kollision i Bergslagbacken där polisen fick uppgifter från vittnen om att föraren buskört och gasat för kung och fosterland. Nu har polisen höjt prioriteten på problemet – och det har redan gett resultat.
Polisen kommer att göra fler riktade insatser såväl i Lindesberg som på andra orter i kommunen. Buskörning är inte acceptabelt och är dessutom livsfarligt, menar polisen som redan har plockat bort två rallyförare från vägarna i centrala Lindesberg.
-Vi gjorde en riktad satsning den gångna helgen och lyckades ta två buskörare då. Den värsta togs i Bergslagsbacken, en 50-väg, där den unge mannen lyckades komma upp över 100-strecket, berättar biträdande polischef Thomas Jäderqvist.
Den unge bilföraren körde i 102 km/h och blev omedelbart av med sitt körkort.
Polisen stoppade den andre unge mannen när han körde 63 km/h på Järnvägsgatan där hastighetsbegränsningen är 30 km/h. Även han blev av med körkortet.
-Det här är i regel unga män som håller på så här, konstaterar Jäderqvist.
Problemet anses som allvarligt då buskörningen ofta är extrem och därmed utsätter andra människor för fara. Polisen kommer nu att fortsätta hålla ärendet högre i prioritetsordningen än man normalt har.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.