Lindesberg har på senare tid upplevt ovanligt mycket busåkning på centrala vägar. För bara ett par veckor sedan inträffade även en kollision i Bergslagbacken där polisen fick uppgifter från vittnen om att föraren buskört och gasat för kung och fosterland. Nu har polisen höjt prioriteten på problemet – och det har redan gett resultat.
Polisen kommer att göra fler riktade insatser såväl i Lindesberg som på andra orter i kommunen. Buskörning är inte acceptabelt och är dessutom livsfarligt, menar polisen som redan har plockat bort två rallyförare från vägarna i centrala Lindesberg.
-Vi gjorde en riktad satsning den gångna helgen och lyckades ta två buskörare då. Den värsta togs i Bergslagsbacken, en 50-väg, där den unge mannen lyckades komma upp över 100-strecket, berättar biträdande polischef Thomas Jäderqvist.
Den unge bilföraren körde i 102 km/h och blev omedelbart av med sitt körkort.
Polisen stoppade den andre unge mannen när han körde 63 km/h på Järnvägsgatan där hastighetsbegränsningen är 30 km/h. Även han blev av med körkortet.
-Det här är i regel unga män som håller på så här, konstaterar Jäderqvist.
Problemet anses som allvarligt då buskörningen ofta är extrem och därmed utsätter andra människor för fara. Polisen kommer nu att fortsätta hålla ärendet högre i prioritetsordningen än man normalt har.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.