Lindesberg har på senare tid upplevt ovanligt mycket busåkning på centrala vägar. För bara ett par veckor sedan inträffade även en kollision i Bergslagbacken där polisen fick uppgifter från vittnen om att föraren buskört och gasat för kung och fosterland. Nu har polisen höjt prioriteten på problemet – och det har redan gett resultat.
Polisen kommer att göra fler riktade insatser såväl i Lindesberg som på andra orter i kommunen. Buskörning är inte acceptabelt och är dessutom livsfarligt, menar polisen som redan har plockat bort två rallyförare från vägarna i centrala Lindesberg.
-Vi gjorde en riktad satsning den gångna helgen och lyckades ta två buskörare då. Den värsta togs i Bergslagsbacken, en 50-väg, där den unge mannen lyckades komma upp över 100-strecket, berättar biträdande polischef Thomas Jäderqvist.
Den unge bilföraren körde i 102 km/h och blev omedelbart av med sitt körkort.
Polisen stoppade den andre unge mannen när han körde 63 km/h på Järnvägsgatan där hastighetsbegränsningen är 30 km/h. Även han blev av med körkortet.
-Det här är i regel unga män som håller på så här, konstaterar Jäderqvist.
Problemet anses som allvarligt då buskörningen ofta är extrem och därmed utsätter andra människor för fara. Polisen kommer nu att fortsätta hålla ärendet högre i prioritetsordningen än man normalt har.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.