Avverkningen i Flugparken är genomförd. Kvar finns nu endast två kastanjeträd – men redan i vår kommer dessa få sällskap av 16 nya träd. En handfull av dessa föreslås bli av sådan sort, att det drar många blickar till sig om våren. Körsbärsblom i centrala Lindesberg kan komma att bli verklighet.
Det är ännu inte klart vad för sorts träd som skall planteras och ersätta de almar och kastanjeträd som avverkats i Flugparken den här veckan, inför ombyggnaden av densamma. Dock pågår en dialog mellan Samhällsbyggnad Bergslagen och expertis på området, som skall ta fram de trädarter som är lämpligast för parken, grundat på miljön de skall leva i under många år.
– Vi har en rad förslag som vi är ganska överens om, men innan vi kan bestämma oss så måste vi vara helt säkra på att dessa träd kan växa och må bra i Flugparken. Därför är det lite tidigt att prata om vilka slags träd som kommer att ersätta de gamla, berättar Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare vid Samhällsbyggnad Bergslagen.
Dock nämner han ett träd i sammanhanget – som kan bli ett praktfullt inslag när våren är kommen.
– Vi är ganska överens om att det kan gå att ha prydnadskörsbärsträd i parken. Det handlar om en handfull träd i parkens norra ände, mot Bytesgatan, om det blir aktuellt, säger Arne.
Nyplanteringen av samtliga träd kommer att ske under våren 2020.
– Det tar naturligtvis lite tid innan man börjar se resultat, men redan under det tredje året brukar de flesta träd börja ta fart. Det hänger också på vilka trädarter vi nu kommer att bestämma oss för, men man får räkna med en etableringstid på fem år i alla fall, säger Arne Tschentscher.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.