Avverkningen i Flugparken är genomförd. Kvar finns nu endast två kastanjeträd – men redan i vår kommer dessa få sällskap av 16 nya träd. En handfull av dessa föreslås bli av sådan sort, att det drar många blickar till sig om våren. Körsbärsblom i centrala Lindesberg kan komma att bli verklighet.
Det är ännu inte klart vad för sorts träd som skall planteras och ersätta de almar och kastanjeträd som avverkats i Flugparken den här veckan, inför ombyggnaden av densamma. Dock pågår en dialog mellan Samhällsbyggnad Bergslagen och expertis på området, som skall ta fram de trädarter som är lämpligast för parken, grundat på miljön de skall leva i under många år.
– Vi har en rad förslag som vi är ganska överens om, men innan vi kan bestämma oss så måste vi vara helt säkra på att dessa träd kan växa och må bra i Flugparken. Därför är det lite tidigt att prata om vilka slags träd som kommer att ersätta de gamla, berättar Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare vid Samhällsbyggnad Bergslagen.
Dock nämner han ett träd i sammanhanget – som kan bli ett praktfullt inslag när våren är kommen.
– Vi är ganska överens om att det kan gå att ha prydnadskörsbärsträd i parken. Det handlar om en handfull träd i parkens norra ände, mot Bytesgatan, om det blir aktuellt, säger Arne.
Nyplanteringen av samtliga träd kommer att ske under våren 2020.
– Det tar naturligtvis lite tid innan man börjar se resultat, men redan under det tredje året brukar de flesta träd börja ta fart. Det hänger också på vilka trädarter vi nu kommer att bestämma oss för, men man får räkna med en etableringstid på fem år i alla fall, säger Arne Tschentscher.
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.