Avverkningen i Flugparken är genomförd. Kvar finns nu endast två kastanjeträd – men redan i vår kommer dessa få sällskap av 16 nya träd. En handfull av dessa föreslås bli av sådan sort, att det drar många blickar till sig om våren. Körsbärsblom i centrala Lindesberg kan komma att bli verklighet.
Det är ännu inte klart vad för sorts träd som skall planteras och ersätta de almar och kastanjeträd som avverkats i Flugparken den här veckan, inför ombyggnaden av densamma. Dock pågår en dialog mellan Samhällsbyggnad Bergslagen och expertis på området, som skall ta fram de trädarter som är lämpligast för parken, grundat på miljön de skall leva i under många år.
– Vi har en rad förslag som vi är ganska överens om, men innan vi kan bestämma oss så måste vi vara helt säkra på att dessa träd kan växa och må bra i Flugparken. Därför är det lite tidigt att prata om vilka slags träd som kommer att ersätta de gamla, berättar Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare vid Samhällsbyggnad Bergslagen.
Dock nämner han ett träd i sammanhanget – som kan bli ett praktfullt inslag när våren är kommen.
– Vi är ganska överens om att det kan gå att ha prydnadskörsbärsträd i parken. Det handlar om en handfull träd i parkens norra ände, mot Bytesgatan, om det blir aktuellt, säger Arne.
Nyplanteringen av samtliga träd kommer att ske under våren 2020.
– Det tar naturligtvis lite tid innan man börjar se resultat, men redan under det tredje året brukar de flesta träd börja ta fart. Det hänger också på vilka trädarter vi nu kommer att bestämma oss för, men man får räkna med en etableringstid på fem år i alla fall, säger Arne Tschentscher.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.