Avverkningen i Flugparken är genomförd. Kvar finns nu endast två kastanjeträd – men redan i vår kommer dessa få sällskap av 16 nya träd. En handfull av dessa föreslås bli av sådan sort, att det drar många blickar till sig om våren. Körsbärsblom i centrala Lindesberg kan komma att bli verklighet.
Det är ännu inte klart vad för sorts träd som skall planteras och ersätta de almar och kastanjeträd som avverkats i Flugparken den här veckan, inför ombyggnaden av densamma. Dock pågår en dialog mellan Samhällsbyggnad Bergslagen och expertis på området, som skall ta fram de trädarter som är lämpligast för parken, grundat på miljön de skall leva i under många år.
– Vi har en rad förslag som vi är ganska överens om, men innan vi kan bestämma oss så måste vi vara helt säkra på att dessa träd kan växa och må bra i Flugparken. Därför är det lite tidigt att prata om vilka slags träd som kommer att ersätta de gamla, berättar Arne Tschentscher, stadsträdgårdsmästare vid Samhällsbyggnad Bergslagen.
Dock nämner han ett träd i sammanhanget – som kan bli ett praktfullt inslag när våren är kommen.
– Vi är ganska överens om att det kan gå att ha prydnadskörsbärsträd i parken. Det handlar om en handfull träd i parkens norra ände, mot Bytesgatan, om det blir aktuellt, säger Arne.
Nyplanteringen av samtliga träd kommer att ske under våren 2020.
– Det tar naturligtvis lite tid innan man börjar se resultat, men redan under det tredje året brukar de flesta träd börja ta fart. Det hänger också på vilka trädarter vi nu kommer att bestämma oss för, men man får räkna med en etableringstid på fem år i alla fall, säger Arne Tschentscher.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.