INSÄNDARE/DEBATT: Vill man på riktigt komma tillrätta med stök i skolorna räcker det inte med kosmetiska åtgärder!
Därför skall det bli intressant att följa det nya högerstyret i Lindesbergs kommun och se om de har något mer att komma med än de kosmetiska verktyg som Lillemor Bodman (M) ny ordförande för Barn och utbildningsnämnden presenterade i Nerikes Allehanda den 7 mars.
Att flytta på stökiga elever och införa kameraövervakning kan låta bra men är knappast någon lösning.
Det är efter ett förslag från Sverigedemokraterna som man vill införa s.k. jourskolor till vilka stökiga elever skall kunna flyttas. För ändamålet har Regeringen beslutat budgetera 50 miljoner för 2023 och 100 miljoner årligen från 2024. Pengar som skall fördelas över hela Sverige.
Om vi räknar på den högre summan 100 miljoner som gäller från 2024 och delar den för Lindesbergs kommuns räkning i förhållande till antalet invånare så blir det cirka 225 000 kronor per år. Den summan räcker inte ens till en halvtidstjänst. Även om Lindesbergs kommun skulle få fyra gånger mer av dom avsatta pengarna så är man långt ifrån att kunna finansiera det team med personal som Lillemor Bodman pratar om att starta upp.
Att något måste göras tvivlar knappast någon om. Men skolan måste få kosta på riktigt, då duger det inte med ”kaffepengar”. Är man inte beredd att ordna fram mer pengar då blir Sverigedemokraternas jourskola i bästa fall bara en vaktstyrka över ungdomar som behöver undervisning på riktigt!
Bjarne Lind
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.