INSÄNDARE/DEBATT: Vill man på riktigt komma tillrätta med stök i skolorna räcker det inte med kosmetiska åtgärder!
Därför skall det bli intressant att följa det nya högerstyret i Lindesbergs kommun och se om de har något mer att komma med än de kosmetiska verktyg som Lillemor Bodman (M) ny ordförande för Barn och utbildningsnämnden presenterade i Nerikes Allehanda den 7 mars.
Att flytta på stökiga elever och införa kameraövervakning kan låta bra men är knappast någon lösning.
Det är efter ett förslag från Sverigedemokraterna som man vill införa s.k. jourskolor till vilka stökiga elever skall kunna flyttas. För ändamålet har Regeringen beslutat budgetera 50 miljoner för 2023 och 100 miljoner årligen från 2024. Pengar som skall fördelas över hela Sverige.
Om vi räknar på den högre summan 100 miljoner som gäller från 2024 och delar den för Lindesbergs kommuns räkning i förhållande till antalet invånare så blir det cirka 225 000 kronor per år. Den summan räcker inte ens till en halvtidstjänst. Även om Lindesbergs kommun skulle få fyra gånger mer av dom avsatta pengarna så är man långt ifrån att kunna finansiera det team med personal som Lillemor Bodman pratar om att starta upp.
Att något måste göras tvivlar knappast någon om. Men skolan måste få kosta på riktigt, då duger det inte med ”kaffepengar”. Är man inte beredd att ordna fram mer pengar då blir Sverigedemokraternas jourskola i bästa fall bara en vaktstyrka över ungdomar som behöver undervisning på riktigt!
Bjarne Lind
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.