Skadegörelser på kommunalägd egendom kostar skattebetalarna stora belopp varje år. Och vissa år är mer kostsamma än andra. Den kanske mest förekommande formen av skadegörelser är klottret och med anledning av den klottervåg som svepte in över Lindesberg stad i höstas, så vill kommunledningen nu göra en sammanställning av den totala kostnaden.
För det kommunalägda Linde Energi AB, har klottersaneringen kostat drygt 100 000 kronor i år. Den kostnaden är kort och gott notan från saneringsfirman, vilket innebär att arbetstimmar av den egna personalen inte är medräknat. Inte heller ”återställning” i de fall som kräver t ex ommålning finns med i denna nota.
Det här är pengar som bolaget naturligtvis hellre hade investerat på den egna verksamheten för att vidhålla god service åt kunderna, poängterar VD Jens Isemo.
Energibolaget har fått över 100 anläggningar klottrade under året, det rör sig om allt från mindre elskåp till större objekt. Linde Energis policy är att allt klotter skall saneras omedelbart när det har upptäckts.
Kommunledningen vill snarast få fram en sammanställning över den totala kostnaden för de kommunala bolagen. Kostnaden för Linde Energi, som redan har kunnat redovisas, må vara hög men man befarar ännu större belopp på fastighetssidan. Detta då sanering av husväggar är betydligt mer kostsamma än sanering av elskåp.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.