Trots skurar och blåst blev fredagskvällen en trevlig tillställning för de allra flesta som hade laddat inför kräftfiskepremiären i Lindesberg. Nu har arrangören sammanställt resultatet av kvällens skörd.
– Det har sett bra ut och de allra flesta ser ut att ha fått ihop till ett kok eller två, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Totalt 7965 kräftor har räknats samman, men då återstår fortfarande resultaten från en handfull fiskeland. Av totalen har 6289 kräftor hållit måttet och resterande har kastats tillbaka – på återseende nästa år.
– Det har varit lite färre stora kräftor i årets fångst, men troligtvis beror det på att många stora har stannat i sina hålor på grund av en senare ömsning. Flera fångster har haft kräftor med mjuka skal som pekar på detta, uppger Kurt Ahlström.
Arrangören upplever att fångsten har fördelats mycket jämnare över alla deltagare än normalt. Det är nämligen väldigt få som har rapporterat in ett nollresultat eller mycket dåliga siffror.
– Gällande dessa få land så vet vi inte heller om man fiskat hela kvällen eller lämnat tidigare, men överlag har de allra flesta fått gott om kräftor. Många ligger mellan 40-80 st per land. Även flera barnland har visat ge fina fångster med ett 50-tal kräftor, avslutar Ahlström.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.