Allmänhetens kräftfiskekväll ställs in. Detta meddelar arrangören, Lindessjöns FVO, på torsdagen.
– Det är omöjligt att genomföra, säger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Så sent som på onsdagen hade man fortfarande gott hopp om att kunna genomföra allmänhetens kräftfiske under fredagen. Detta hopp släcktes dock i takt med att vattennivån steg under gårdagsdygnet och natten.
– Det är ju cirka 70 centimeter över nivån vi hade för några dagar sedan och redan då var vattennivån lite högre än normalt. Nej, det här går helt enkelt inte. Det är omöjligt att genomföra, säger Kurt Ahlström.
Vattenmassorna nedanför dammluckorna är nu så enorma att man inte ens bör vistas där nere, menar han.
– Man bör nog inte vistas i närheten av ån. Det är rent utsagt livsfarligt, menar Kurt.
Det kraftiga regnväder som tidigare i veckan drabbat delar av Mellansverige, är orsaken till att fisket nu spolas bort.
– När Linde Energi nu tvingas öppna alla dammluckor, så är det inte bara nere i Dalkarlshyttan som man ser kraftiga strömmar. Det kommer även bli strömt längre upp i sjön och ån, så förutsättningarna för ett fiske kommer inte att vara särskilt bra. Därför väljer vi nu att ställa in allt och återkomma senare med ett nytt datum. Just nu har vi pratat om att det kan bli aktuellt igen om två veckor, men vi måste avvakta lite innan vi kan sätta ett datum, säger Kurt Ahlström.
Lindessjöns FVO hänvisar till hemsidan där man fortlöpande lägger ut information om hur det blir framöver.
– Vi kommer att uppdatera den i kväll och sedan kommer mer information läggas ut i takt med att vi vet hur det blir, avslutar Ahlström
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.