Allmänhetens kräftfiskekväll ställs in. Detta meddelar arrangören, Lindessjöns FVO, på torsdagen.
– Det är omöjligt att genomföra, säger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Så sent som på onsdagen hade man fortfarande gott hopp om att kunna genomföra allmänhetens kräftfiske under fredagen. Detta hopp släcktes dock i takt med att vattennivån steg under gårdagsdygnet och natten.
– Det är ju cirka 70 centimeter över nivån vi hade för några dagar sedan och redan då var vattennivån lite högre än normalt. Nej, det här går helt enkelt inte. Det är omöjligt att genomföra, säger Kurt Ahlström.
Vattenmassorna nedanför dammluckorna är nu så enorma att man inte ens bör vistas där nere, menar han.
– Man bör nog inte vistas i närheten av ån. Det är rent utsagt livsfarligt, menar Kurt.
Det kraftiga regnväder som tidigare i veckan drabbat delar av Mellansverige, är orsaken till att fisket nu spolas bort.
– När Linde Energi nu tvingas öppna alla dammluckor, så är det inte bara nere i Dalkarlshyttan som man ser kraftiga strömmar. Det kommer även bli strömt längre upp i sjön och ån, så förutsättningarna för ett fiske kommer inte att vara särskilt bra. Därför väljer vi nu att ställa in allt och återkomma senare med ett nytt datum. Just nu har vi pratat om att det kan bli aktuellt igen om två veckor, men vi måste avvakta lite innan vi kan sätta ett datum, säger Kurt Ahlström.
Lindessjöns FVO hänvisar till hemsidan där man fortlöpande lägger ut information om hur det blir framöver.
– Vi kommer att uppdatera den i kväll och sedan kommer mer information läggas ut i takt med att vi vet hur det blir, avslutar Ahlström
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.