Allmänhetens kräftfiskekväll ställs in. Detta meddelar arrangören, Lindessjöns FVO, på torsdagen.
– Det är omöjligt att genomföra, säger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Så sent som på onsdagen hade man fortfarande gott hopp om att kunna genomföra allmänhetens kräftfiske under fredagen. Detta hopp släcktes dock i takt med att vattennivån steg under gårdagsdygnet och natten.
– Det är ju cirka 70 centimeter över nivån vi hade för några dagar sedan och redan då var vattennivån lite högre än normalt. Nej, det här går helt enkelt inte. Det är omöjligt att genomföra, säger Kurt Ahlström.
Vattenmassorna nedanför dammluckorna är nu så enorma att man inte ens bör vistas där nere, menar han.
– Man bör nog inte vistas i närheten av ån. Det är rent utsagt livsfarligt, menar Kurt.
Det kraftiga regnväder som tidigare i veckan drabbat delar av Mellansverige, är orsaken till att fisket nu spolas bort.
– När Linde Energi nu tvingas öppna alla dammluckor, så är det inte bara nere i Dalkarlshyttan som man ser kraftiga strömmar. Det kommer även bli strömt längre upp i sjön och ån, så förutsättningarna för ett fiske kommer inte att vara särskilt bra. Därför väljer vi nu att ställa in allt och återkomma senare med ett nytt datum. Just nu har vi pratat om att det kan bli aktuellt igen om två veckor, men vi måste avvakta lite innan vi kan sätta ett datum, säger Kurt Ahlström.
Lindessjöns FVO hänvisar till hemsidan där man fortlöpande lägger ut information om hur det blir framöver.
– Vi kommer att uppdatera den i kväll och sedan kommer mer information läggas ut i takt med att vi vet hur det blir, avslutar Ahlström
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.