Under vecka 52 ökade smittspridningen av covid-19 i Örebro län kraftigt, då cirka 1 860 nya fall noterades, något som kan jämföras med drygt 700 fall veckan innan. Även i Lindesbergs kommun syns en rejäl ökning, då 113 nya fall har bekräftats under de senaste sju dagarna, varav 50 bara under ett dygn. Anledningen till den kraftiga ökningen i länet förklaras av att den mer smittsamma varianten av viruset, omikron, nu är dominant i smittspridningen.
Trots den kraftiga uppgången av antalet fall i Lindesbergs kommun ser det dock betydligt bättre ut än i de flesta andra kommuner i länet. Endast Laxå, Degerfors och Askersund rapporterar in marginellt bättre siffror för de senaste sju dagarna. Förklaringen till den kraftiga ökningen i länet förklaras av att omikron, som är en mer smittsam virusvariant än de tidigare varianterna, nu dominerar smittspridningen.
– Det gör att vi alla nu behöver ställa om mentalt och förhålla oss till det faktum att vi har en virusvariant som är mer smittsam än tidigare. Det är otroligt viktigt att vara hemma vid symtom, att ta prov och att följa de restriktioner som gäller, även om man är vaccinerad, säger Gunlög Rasmussen, Region Örebro läns smittskyddsläkare i ett pressmeddelande.
Den stora smittspridningen gör att Smittspårningsenheten har svårt att klara uppdraget att ringa upp alla smittade, och uppmanar därför alla som är smittade till att bidra i smittspårningsarbetet genom att skyndsamt fylla i ett smittspårningsformulär och också förmedla särskilda informationsblad till de man bor med och till andra man träffat och haft nära kontakt med.
Flest fall fanns i åldersgruppen 20-29 år följt av 30-39 år och 40-59 år. I nuläget behöver tolv personer sjukhusvård för covid-19 i länet, varav en person på intensivvårdsavdelning.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.