Kraftmätning väntas när Bergslagens Snabbaste ska avgöras
Lördagen den 20 augusti är det åter dags för kommunens bilentusiaster att besöka Linde Raceway, där den andra och sista tävlingen i Bergslagens Snabbaste ska avgöras. SHRA:s tävlingsgeneral Mikael ”Blomman” Blomberg avslöjar för LindeNytt att en kraftmätning inom familjen kommer att äga rum på rakan, då hans båda söner ställer upp – med varsin bil.
– Ena grabben vann förra gången, så nu håller vi på att fixa en till bil, så det blir slaget mellan Blombergsbröderna som ska slåss mot varandra, skrattar han.
Vem kan köra sin bil snabbast i mål på Linde Raceways 201 meter långa och proffsigt preparerade bana? Det är precis det som ska avgöras lördagen den 20 augusti, när Bergslagens Snabbaste ska koras. Den första tävlingen under det nya konceptet gick av stapeln den 2 juli, då man dessvärre hade en hel del otur med vädrets makter. Desto soligare ser det ut att bli under kommande tävling, och Blomman hoppas att det blir stor uppslutning i startfältet.
– Vi vill att varenda raggarbil i Lindesberg kommer hit och kör, det kommer bli skitkul! säger han.
SHRAs ordförande, Kristoffer Schöldström tillsammans med tävlingsansvarige Mikael ”Blomman” Blomberg. Foto: Camilla Lagerman
Det som skiljer dessa tävlingar från klubbens övriga evenemang är att alla typer av bilar och förare kan ställa upp, alltså inte bara dragracingekipage. Även den här gången kommer man köra genom Nitroz Motorsports reglemente, vilket gör att man betalar sin engångslicens direkt med anmälningsavgiften på 600 kronor.
– Konceptet är 110 procent perfekt, det är ett bra sätt att introducera folk att prova sina bilar och testa dragracing för en billig peng, säger Blomman.
För tävlande öppnar rakan redan klockan 11.00 på lördagen den 20 augusti, då bilarna ska genomgå en besiktning innan de kan få klartecken att susa iväg. För besökare öppnar grindarna klockan 14.00, där det även denna gång är fri entré, och strax därefter kommer motorerna att vråla tills framåt kvällningen.
Efter ett par timmars testkörning då förarna fått se hur allt fungerar, och framförallt sett hur fort bilen kan gå, delas startfältet in i olika klasser för att allt ska bli så rättvist som möjligt innan en vinnare kan koras.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.