Så här såg Bottenån ut efter skyfallet i förra veckan. Stora mängder smuts och lera spolades ner i vattendraget och färgade vattnet chokladbrunt och höjde samtidigt vattennivån dramatiskt. Detta har med största sannolikhet haft stor inverkan på kräftfisket i fredags, konstaterar Roland Johansson, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Förra året ställdes det allmänna kräftfisket in efter flera års usla fångstresultat. Tanken var att uppehållet skulle ge kräftbeståndet tid att växa sig större och starkare och i förra veckan var man mycket spända på att se om åtgärden gett resultat. Då kom regnet.
-Det är ju så typiskt. Självklart påverkar så här stora regnmängder fisket drastiskt och det ser vi nu när fångstrapporterna har räknats samman, berättar Roland Johansson.
Trist trend bruten
Totalt 2566 kräftor fångades i fredags och det bästa fisket hade man nere i Dalkarlshyttan.
-Där gick det verkligen över förväntan, det var det bästa fisket där på flera år. Totalt 1646 kräftor av totalsumman fångades där och storlekarna var bra också, endast 121 fick kastas tillbaka, säger Roland.
I Lindessjön och Bottenån gick det alltså inte riktigt lika bra.
-Trots motgångarna med vädret så har vi ändå ett bättre reslutat än fiskeåret 2009, innan vi tog ett uppehåll med fisket. Därför hoppas vi nu att den negativa trenden från tidigare är bruten, avslutar Roland Johansson.
Fotnot: 2009 genomfördes två fiskekvällar och bägge omgångarna sammantaget resulterade i strax över 2000 fångade kräftor.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.