Träden längs Smedjegatan är trivsamma viloplatser för kajorna i centrum. Foto: Fredrik Norman
Krafttag mot ”centrumkajorna”
Nu föreslås att åtgärder vidtas för att kraftigt reducera antalet kajor i Lindesbergs centrala delar, ett problem som eskalerat under fjolåret. Dels vill man reducera det nuvarande antalet genom skadebekämpning, men samtidigt vidta åtgärder som ger långsiktig effekt och förhindrar återväxt.
För knappt en månad sedan rapporterade LindeNytt, att stora mängder kajor uppehåller sig i centrala Lindesberg och gärna på samma plats också. Konsekvensen har varit mycket ”målande” när fågelspillningen kletat ner allt som befinner sig under flockarnas viloplatser, såsom bilar, cyklar, trottoarer, bänkar, räcken, väderskydd med mera. En sanitär olägenhet, konstaterade Jesper Almlöf på näringslivsenheten i en tidigare kommentar till LindeNytt.
Kajor i massor. Här ses de vila i en av de stora björkarna utanför badhuset. Uppskattningsvis lika många satt i trädet bakom det som syns i bild. Foto: Fredrik Norman
Nu föreslås att kommunens näringslivsenhet får i uppdrag att se över skadeproblemet samt möjliga lösningar. Detta skall ske i samråd med det kommunala fastighetsbolaget LIBO.
Man har redan insett att någon form av skadebekämpning är ett måste för att omedelbart och kraftigt reducera antalet kajor i centrum. Åtgärden torde få en omedelbar effekt samt förebygga ett ännu värre scenario under det nya året.
Men man kommer arbeta betydligt mer på att förhindra återväxten genom att skapa sämre levnadsförhållanden för fåglarna.
– Bland annat föreslås att man utreder kostnaderna för fågelsäkra lösningar på t ex soptunnor, säger Jesper Almlöf, som handlägger ärendet.
Almlöf berättar också att man kommer gå ut med information till restauranger och övriga serveringsställen, platser som kajorna gärna besöker eftersom det ofta går att få sig ett skrovmål av de rester som gästerna lämnar efter sig.
– Det är för lätt för kajorna att hitta mat i centrum, så vi måste minska deras chanser till det.
Fotnot: Den kortsiktiga lösningen, skadebekämpningen, föreslås tas inom ramen för näringslivsenhetens budget. Kostnaderna för de så kallade fågelsäkra lösningarna, skall utredas av Samhällsbyggnad Bergslagen (tidigare BKT och BMB).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mimikry blir huvudakt på Solsting 2026. Foto: Johan Berg
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Beslutet: Vedevågs skola läggs ned
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. ...
Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som ...
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Bo Ringström och Jarl Magnusson från Lions Club Lindesberg samt Raija Glatz från Lions Club Kristina överräckte fina julgåvor till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
Förd till sjukhus efter brand på äldreboende
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett ä...