Träden längs Smedjegatan är trivsamma viloplatser för kajorna i centrum. Foto: Fredrik Norman
Krafttag mot ”centrumkajorna”
Nu föreslås att åtgärder vidtas för att kraftigt reducera antalet kajor i Lindesbergs centrala delar, ett problem som eskalerat under fjolåret. Dels vill man reducera det nuvarande antalet genom skadebekämpning, men samtidigt vidta åtgärder som ger långsiktig effekt och förhindrar återväxt.
För knappt en månad sedan rapporterade LindeNytt, att stora mängder kajor uppehåller sig i centrala Lindesberg och gärna på samma plats också. Konsekvensen har varit mycket ”målande” när fågelspillningen kletat ner allt som befinner sig under flockarnas viloplatser, såsom bilar, cyklar, trottoarer, bänkar, räcken, väderskydd med mera. En sanitär olägenhet, konstaterade Jesper Almlöf på näringslivsenheten i en tidigare kommentar till LindeNytt.
Kajor i massor. Här ses de vila i en av de stora björkarna utanför badhuset. Uppskattningsvis lika många satt i trädet bakom det som syns i bild. Foto: Fredrik Norman
Nu föreslås att kommunens näringslivsenhet får i uppdrag att se över skadeproblemet samt möjliga lösningar. Detta skall ske i samråd med det kommunala fastighetsbolaget LIBO.
Man har redan insett att någon form av skadebekämpning är ett måste för att omedelbart och kraftigt reducera antalet kajor i centrum. Åtgärden torde få en omedelbar effekt samt förebygga ett ännu värre scenario under det nya året.
Men man kommer arbeta betydligt mer på att förhindra återväxten genom att skapa sämre levnadsförhållanden för fåglarna.
– Bland annat föreslås att man utreder kostnaderna för fågelsäkra lösningar på t ex soptunnor, säger Jesper Almlöf, som handlägger ärendet.
Almlöf berättar också att man kommer gå ut med information till restauranger och övriga serveringsställen, platser som kajorna gärna besöker eftersom det ofta går att få sig ett skrovmål av de rester som gästerna lämnar efter sig.
– Det är för lätt för kajorna att hitta mat i centrum, så vi måste minska deras chanser till det.
Fotnot: Den kortsiktiga lösningen, skadebekämpningen, föreslås tas inom ramen för näringslivsenhetens budget. Kostnaderna för de så kallade fågelsäkra lösningarna, skall utredas av Samhällsbyggnad Bergslagen (tidigare BKT och BMB).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina.
Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå
Foto: Lions Club Storå
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...