Träden längs Smedjegatan är trivsamma viloplatser för kajorna i centrum. Foto: Fredrik Norman
Krafttag mot ”centrumkajorna”
Nu föreslås att åtgärder vidtas för att kraftigt reducera antalet kajor i Lindesbergs centrala delar, ett problem som eskalerat under fjolåret. Dels vill man reducera det nuvarande antalet genom skadebekämpning, men samtidigt vidta åtgärder som ger långsiktig effekt och förhindrar återväxt.
För knappt en månad sedan rapporterade LindeNytt, att stora mängder kajor uppehåller sig i centrala Lindesberg och gärna på samma plats också. Konsekvensen har varit mycket ”målande” när fågelspillningen kletat ner allt som befinner sig under flockarnas viloplatser, såsom bilar, cyklar, trottoarer, bänkar, räcken, väderskydd med mera. En sanitär olägenhet, konstaterade Jesper Almlöf på näringslivsenheten i en tidigare kommentar till LindeNytt.
Kajor i massor. Här ses de vila i en av de stora björkarna utanför badhuset. Uppskattningsvis lika många satt i trädet bakom det som syns i bild. Foto: Fredrik Norman
Nu föreslås att kommunens näringslivsenhet får i uppdrag att se över skadeproblemet samt möjliga lösningar. Detta skall ske i samråd med det kommunala fastighetsbolaget LIBO.
Man har redan insett att någon form av skadebekämpning är ett måste för att omedelbart och kraftigt reducera antalet kajor i centrum. Åtgärden torde få en omedelbar effekt samt förebygga ett ännu värre scenario under det nya året.
Men man kommer arbeta betydligt mer på att förhindra återväxten genom att skapa sämre levnadsförhållanden för fåglarna.
– Bland annat föreslås att man utreder kostnaderna för fågelsäkra lösningar på t ex soptunnor, säger Jesper Almlöf, som handlägger ärendet.
Almlöf berättar också att man kommer gå ut med information till restauranger och övriga serveringsställen, platser som kajorna gärna besöker eftersom det ofta går att få sig ett skrovmål av de rester som gästerna lämnar efter sig.
– Det är för lätt för kajorna att hitta mat i centrum, så vi måste minska deras chanser till det.
Fotnot: Den kortsiktiga lösningen, skadebekämpningen, föreslås tas inom ramen för näringslivsenhetens budget. Kostnaderna för de så kallade fågelsäkra lösningarna, skall utredas av Samhällsbyggnad Bergslagen (tidigare BKT och BMB).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...