Träden längs Smedjegatan är trivsamma viloplatser för kajorna i centrum. Foto: Fredrik Norman
Krafttag mot ”centrumkajorna”
Nu föreslås att åtgärder vidtas för att kraftigt reducera antalet kajor i Lindesbergs centrala delar, ett problem som eskalerat under fjolåret. Dels vill man reducera det nuvarande antalet genom skadebekämpning, men samtidigt vidta åtgärder som ger långsiktig effekt och förhindrar återväxt.
För knappt en månad sedan rapporterade LindeNytt, att stora mängder kajor uppehåller sig i centrala Lindesberg och gärna på samma plats också. Konsekvensen har varit mycket ”målande” när fågelspillningen kletat ner allt som befinner sig under flockarnas viloplatser, såsom bilar, cyklar, trottoarer, bänkar, räcken, väderskydd med mera. En sanitär olägenhet, konstaterade Jesper Almlöf på näringslivsenheten i en tidigare kommentar till LindeNytt.
Kajor i massor. Här ses de vila i en av de stora björkarna utanför badhuset. Uppskattningsvis lika många satt i trädet bakom det som syns i bild. Foto: Fredrik Norman
Nu föreslås att kommunens näringslivsenhet får i uppdrag att se över skadeproblemet samt möjliga lösningar. Detta skall ske i samråd med det kommunala fastighetsbolaget LIBO.
Man har redan insett att någon form av skadebekämpning är ett måste för att omedelbart och kraftigt reducera antalet kajor i centrum. Åtgärden torde få en omedelbar effekt samt förebygga ett ännu värre scenario under det nya året.
Men man kommer arbeta betydligt mer på att förhindra återväxten genom att skapa sämre levnadsförhållanden för fåglarna.
– Bland annat föreslås att man utreder kostnaderna för fågelsäkra lösningar på t ex soptunnor, säger Jesper Almlöf, som handlägger ärendet.
Almlöf berättar också att man kommer gå ut med information till restauranger och övriga serveringsställen, platser som kajorna gärna besöker eftersom det ofta går att få sig ett skrovmål av de rester som gästerna lämnar efter sig.
– Det är för lätt för kajorna att hitta mat i centrum, så vi måste minska deras chanser till det.
Fotnot: Den kortsiktiga lösningen, skadebekämpningen, föreslås tas inom ramen för näringslivsenhetens budget. Kostnaderna för de så kallade fågelsäkra lösningarna, skall utredas av Samhällsbyggnad Bergslagen (tidigare BKT och BMB).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
IFK Lindesberg (blått) tog sig till semifinal av Klubbteamet Cup i arenan under januari månad. Då åkte man ur turneringen efter förlust mot RFL-laget Svärtinge. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina m...
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...