Träden längs Smedjegatan är trivsamma viloplatser för kajorna i centrum. Foto: Fredrik Norman
Krafttag mot ”centrumkajorna”
Nu föreslås att åtgärder vidtas för att kraftigt reducera antalet kajor i Lindesbergs centrala delar, ett problem som eskalerat under fjolåret. Dels vill man reducera det nuvarande antalet genom skadebekämpning, men samtidigt vidta åtgärder som ger långsiktig effekt och förhindrar återväxt.
För knappt en månad sedan rapporterade LindeNytt, att stora mängder kajor uppehåller sig i centrala Lindesberg och gärna på samma plats också. Konsekvensen har varit mycket ”målande” när fågelspillningen kletat ner allt som befinner sig under flockarnas viloplatser, såsom bilar, cyklar, trottoarer, bänkar, räcken, väderskydd med mera. En sanitär olägenhet, konstaterade Jesper Almlöf på näringslivsenheten i en tidigare kommentar till LindeNytt.
Kajor i massor. Här ses de vila i en av de stora björkarna utanför badhuset. Uppskattningsvis lika många satt i trädet bakom det som syns i bild. Foto: Fredrik Norman
Nu föreslås att kommunens näringslivsenhet får i uppdrag att se över skadeproblemet samt möjliga lösningar. Detta skall ske i samråd med det kommunala fastighetsbolaget LIBO.
Man har redan insett att någon form av skadebekämpning är ett måste för att omedelbart och kraftigt reducera antalet kajor i centrum. Åtgärden torde få en omedelbar effekt samt förebygga ett ännu värre scenario under det nya året.
Men man kommer arbeta betydligt mer på att förhindra återväxten genom att skapa sämre levnadsförhållanden för fåglarna.
– Bland annat föreslås att man utreder kostnaderna för fågelsäkra lösningar på t ex soptunnor, säger Jesper Almlöf, som handlägger ärendet.
Almlöf berättar också att man kommer gå ut med information till restauranger och övriga serveringsställen, platser som kajorna gärna besöker eftersom det ofta går att få sig ett skrovmål av de rester som gästerna lämnar efter sig.
– Det är för lätt för kajorna att hitta mat i centrum, så vi måste minska deras chanser till det.
Fotnot: Den kortsiktiga lösningen, skadebekämpningen, föreslås tas inom ramen för näringslivsenhetens budget. Kostnaderna för de så kallade fågelsäkra lösningarna, skall utredas av Samhällsbyggnad Bergslagen (tidigare BKT och BMB).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
28 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.