Det är många som dyker upp för att tacka av politikern Anders Ceder. Med sig har man alltifrån vackra blomsterarrangemang till ett par lila foppatofflor. Själv har Ceder sett till att det finns korv med bröd till gästernas förfogande, något som, enligt de allra flesta, är typiskt Anders Ceder.
Idag, måndag, hade man ordnat avtackning av Anders Ceder, som valt att byta sin plats som ordförande i Kommunstyrelsen mot en tjänst som vice ordförande i Region Örebro läns samhällsbyggnadsnämnd. Ceder har suttit som ordförande i närmare tre mandatperioder, men ser nu fram emot nya äventyr. Förutom politikerkollegorna kunde man under avtackningen stöta på både näringslivschefen Merit Israelsson, Gunnar Karlsson vid Nerikes brandkår och Anders allra första skolfröken, Alli Risberg.
– Jag tycker att han gjort det så bra, berömmer Alli som har lite på lager att avslöja om Ceder:
– Stripa skola blev så full att en klass fick plats i Konsumbutiken, och det var min klass. Det var affär när vi började där och jag hade Anders i klassen år 1958-1960, det var den första av alla mina klasser. Jag brukar skoja och säga att det är jag som lagt grunden till hans framgångar, eftersom det är jag som lärt honom läsa, räkna och skriva. Sedan blev vi faktiskt kollegor på sjuttiotalet i högstadiet på Storåskolan, då var Anders syokonsulent, berättar Alli.
Presenterna är nästan lika många som gästerna, och trots att man lyssnat på Anders önskan om att pengar ska sättas in på Anna Lindhs minnesfond, samt till sjöräddningssällskapet, ryms det en hel del annat såsom blommor och godis. Bengt Storbacka överräcker till exempel ett par lila foppatofflor, vilket man konstaterar passar utmärkt då Anders tycker om färg. Man äter korv med bröd, som Anders noggrant beställt.
– Det är väldigt typiskt Anders det här. Inte några snittar och inget krångel, och det gör att det blir mer naturligt och alla kan se att det här är Anders. Det blir väldigt avslappnat och skönt. Oavsett vad Anders är på, om det är handboll, volleyboll eller hockey så äter han korv med bröd. Han var väldigt bestämd när det gällde korven också, det skulle vara Sibyllakorv, och lagerblad och pepparkorn i vattnet, skrattar Irja Gustavsson som tar över efter Ceder.
– Jag är lite tudelad. Jag är glad att jag fått förtroendet men samtidigt tycker jag väldigt mycket om att jobba med Anders. Men han vill det här själv och vi kommer att ses på andra arenor, så det blir bra. Vi båda byter ju uppdrag så jag tror vi känner oss förväntansfulla och lite spända. Man får prova något nytt, men samtidigt släpper man de områden som man behärskar. Men allt blir vad man gör det till, säger Irja.
Anders minglar, tar emot presenterna och kramas. Det blir mycket kramar en sådan här dag och man kan tydligt notera att Anders är omtyckt och uppskattad av kollegorna.
– Det känns bra, det är som det är, men det här är bra. Det hade varit kul att vara kvar men även kul att börja något nytt, säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.