Det är många som dyker upp för att tacka av politikern Anders Ceder. Med sig har man alltifrån vackra blomsterarrangemang till ett par lila foppatofflor. Själv har Ceder sett till att det finns korv med bröd till gästernas förfogande, något som, enligt de allra flesta, är typiskt Anders Ceder.
Idag, måndag, hade man ordnat avtackning av Anders Ceder, som valt att byta sin plats som ordförande i Kommunstyrelsen mot en tjänst som vice ordförande i Region Örebro läns samhällsbyggnadsnämnd. Ceder har suttit som ordförande i närmare tre mandatperioder, men ser nu fram emot nya äventyr. Förutom politikerkollegorna kunde man under avtackningen stöta på både näringslivschefen Merit Israelsson, Gunnar Karlsson vid Nerikes brandkår och Anders allra första skolfröken, Alli Risberg.
– Jag tycker att han gjort det så bra, berömmer Alli som har lite på lager att avslöja om Ceder:
– Stripa skola blev så full att en klass fick plats i Konsumbutiken, och det var min klass. Det var affär när vi började där och jag hade Anders i klassen år 1958-1960, det var den första av alla mina klasser. Jag brukar skoja och säga att det är jag som lagt grunden till hans framgångar, eftersom det är jag som lärt honom läsa, räkna och skriva. Sedan blev vi faktiskt kollegor på sjuttiotalet i högstadiet på Storåskolan, då var Anders syokonsulent, berättar Alli.
Presenterna är nästan lika många som gästerna, och trots att man lyssnat på Anders önskan om att pengar ska sättas in på Anna Lindhs minnesfond, samt till sjöräddningssällskapet, ryms det en hel del annat såsom blommor och godis. Bengt Storbacka överräcker till exempel ett par lila foppatofflor, vilket man konstaterar passar utmärkt då Anders tycker om färg. Man äter korv med bröd, som Anders noggrant beställt.
– Det är väldigt typiskt Anders det här. Inte några snittar och inget krångel, och det gör att det blir mer naturligt och alla kan se att det här är Anders. Det blir väldigt avslappnat och skönt. Oavsett vad Anders är på, om det är handboll, volleyboll eller hockey så äter han korv med bröd. Han var väldigt bestämd när det gällde korven också, det skulle vara Sibyllakorv, och lagerblad och pepparkorn i vattnet, skrattar Irja Gustavsson som tar över efter Ceder.
– Jag är lite tudelad. Jag är glad att jag fått förtroendet men samtidigt tycker jag väldigt mycket om att jobba med Anders. Men han vill det här själv och vi kommer att ses på andra arenor, så det blir bra. Vi båda byter ju uppdrag så jag tror vi känner oss förväntansfulla och lite spända. Man får prova något nytt, men samtidigt släpper man de områden som man behärskar. Men allt blir vad man gör det till, säger Irja.
Anders minglar, tar emot presenterna och kramas. Det blir mycket kramar en sådan här dag och man kan tydligt notera att Anders är omtyckt och uppskattad av kollegorna.
– Det känns bra, det är som det är, men det här är bra. Det hade varit kul att vara kvar men även kul att börja något nytt, säger han.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.