Det är många som dyker upp för att tacka av politikern Anders Ceder. Med sig har man alltifrån vackra blomsterarrangemang till ett par lila foppatofflor. Själv har Ceder sett till att det finns korv med bröd till gästernas förfogande, något som, enligt de allra flesta, är typiskt Anders Ceder.
Idag, måndag, hade man ordnat avtackning av Anders Ceder, som valt att byta sin plats som ordförande i Kommunstyrelsen mot en tjänst som vice ordförande i Region Örebro läns samhällsbyggnadsnämnd. Ceder har suttit som ordförande i närmare tre mandatperioder, men ser nu fram emot nya äventyr. Förutom politikerkollegorna kunde man under avtackningen stöta på både näringslivschefen Merit Israelsson, Gunnar Karlsson vid Nerikes brandkår och Anders allra första skolfröken, Alli Risberg.
– Jag tycker att han gjort det så bra, berömmer Alli som har lite på lager att avslöja om Ceder:
– Stripa skola blev så full att en klass fick plats i Konsumbutiken, och det var min klass. Det var affär när vi började där och jag hade Anders i klassen år 1958-1960, det var den första av alla mina klasser. Jag brukar skoja och säga att det är jag som lagt grunden till hans framgångar, eftersom det är jag som lärt honom läsa, räkna och skriva. Sedan blev vi faktiskt kollegor på sjuttiotalet i högstadiet på Storåskolan, då var Anders syokonsulent, berättar Alli.
Presenterna är nästan lika många som gästerna, och trots att man lyssnat på Anders önskan om att pengar ska sättas in på Anna Lindhs minnesfond, samt till sjöräddningssällskapet, ryms det en hel del annat såsom blommor och godis. Bengt Storbacka överräcker till exempel ett par lila foppatofflor, vilket man konstaterar passar utmärkt då Anders tycker om färg. Man äter korv med bröd, som Anders noggrant beställt.
– Det är väldigt typiskt Anders det här. Inte några snittar och inget krångel, och det gör att det blir mer naturligt och alla kan se att det här är Anders. Det blir väldigt avslappnat och skönt. Oavsett vad Anders är på, om det är handboll, volleyboll eller hockey så äter han korv med bröd. Han var väldigt bestämd när det gällde korven också, det skulle vara Sibyllakorv, och lagerblad och pepparkorn i vattnet, skrattar Irja Gustavsson som tar över efter Ceder.
– Jag är lite tudelad. Jag är glad att jag fått förtroendet men samtidigt tycker jag väldigt mycket om att jobba med Anders. Men han vill det här själv och vi kommer att ses på andra arenor, så det blir bra. Vi båda byter ju uppdrag så jag tror vi känner oss förväntansfulla och lite spända. Man får prova något nytt, men samtidigt släpper man de områden som man behärskar. Men allt blir vad man gör det till, säger Irja.
Anders minglar, tar emot presenterna och kramas. Det blir mycket kramar en sådan här dag och man kan tydligt notera att Anders är omtyckt och uppskattad av kollegorna.
– Det känns bra, det är som det är, men det här är bra. Det hade varit kul att vara kvar men även kul att börja något nytt, säger han.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.