När kommunstyrelsen sammanträder denna vecka kommer Kristdemokraterna, Landsbygdspartiet Oberoende, Liberalerna och Vänsterpartiet gemensamt lämna in ett ledamotsinitiativ i vilket det bland annat framgår att man kräver att styrelsen för de kommunala bolagen Libo och Falab entledigas i sin helhet.
– Vi står inför en situation där förtroendet för kommunens bolagsstyrning har allvarligt skadats. Detta initiativ är ett nödvändigt steg för att skapa en struktur där kompetens och professionalism står i fokus, säger företrädare för de fyra partierna i ett gemensamt uttalande.
I ett pressutskick förklarar de fyra partierna att syftet med detta är att ”ta itu med den allvarliga förtroendekris som uppstått kring kommunens bolagsstyrning och de kommunägda bolagen Falab/Libo”. Deras förslag är följande:
1. Styrelsen för Falab/Libo ska entledigas i sin helhet.
2. En ny styrelse ska tillsättas där majoriteten av ledamöterna och styrelseordföranden rekryteras utifrån kompetens snarare än politisk tillhörighet.
3. Rekryteringsprocessen ska vara transparent och professionell, med fokus på att säkerställa att de nya ledamöterna har relevant erfarenhet och kunskap för bolagets verksamhet.
Kommunstyrelsen sammanträder tisdag 28 januari.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.