När kommunstyrelsen sammanträder denna vecka kommer Kristdemokraterna, Landsbygdspartiet Oberoende, Liberalerna och Vänsterpartiet gemensamt lämna in ett ledamotsinitiativ i vilket det bland annat framgår att man kräver att styrelsen för de kommunala bolagen Libo och Falab entledigas i sin helhet.
– Vi står inför en situation där förtroendet för kommunens bolagsstyrning har allvarligt skadats. Detta initiativ är ett nödvändigt steg för att skapa en struktur där kompetens och professionalism står i fokus, säger företrädare för de fyra partierna i ett gemensamt uttalande.
I ett pressutskick förklarar de fyra partierna att syftet med detta är att ”ta itu med den allvarliga förtroendekris som uppstått kring kommunens bolagsstyrning och de kommunägda bolagen Falab/Libo”. Deras förslag är följande:
1. Styrelsen för Falab/Libo ska entledigas i sin helhet.
2. En ny styrelse ska tillsättas där majoriteten av ledamöterna och styrelseordföranden rekryteras utifrån kompetens snarare än politisk tillhörighet.
3. Rekryteringsprocessen ska vara transparent och professionell, med fokus på att säkerställa att de nya ledamöterna har relevant erfarenhet och kunskap för bolagets verksamhet.
Kommunstyrelsen sammanträder tisdag 28 januari.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.