Undersökningar, kartläggningar och rankings avlöser varandra i dessa dagar. Tidigare i veckan kunde vi berätta att Lindesberg placerat sig på en 213:e plats i Fokus ranking ”Här är det bäst att bo”. Inte så imponerande, men i en alldeles dagsfärsk ranking gällande hur kreativa människor är i landets olika kommuner, så finns Lindesberg på en klart bättre nivå än så.
Lindesbergarnas kreativitet får alltså ett mycket gott betyg av forskarna bakom rapporten ”Sweden in the Creative Age”. Bland landets 290 kommuner har Lindesberg tagit sig in på 126:e plats. Det är med god marginal över medel. Även Nora har rankats relativt högt, plats 142. Sämre gick det dock för Ljusnarsberg som ligger i botten på plats 287.
Det forskarna grundat sin kreativitetsundersökning på, är bland annat Teknologi, Talanger och Tolerans. Modellen kallas 3 T och har etablerats av professor Richard Florida på George Mason-universitetet i USA. Denna omfattar bland annat andelen patentansökningar, antalet högutbildade inom teknologi, andel artister, konstnärer, designers med mera.
Grattis Lindesbergs befolkning, fortsätt att gnugga kreativitetsknölarna!
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.