Sverige är europeiska mästare i U18-handboll! Med fem bollar sköljde landslaget över Island i söndagens finalmötet och firandet bland de blågula ville aldrig sluta. Kristian Zetterlund är en av många svenska hjältar, för LindeNytt berättar han om framgången.
– Otroligt mäktigt att få vinna EM-guldet! Känslan som man har är helt obeskrivlig. Det är egentligen nu när man hunnit smälta allt som man förstår hur stort det är att vinna detta, säger ”Kribbe” dagen efter finalen.
Den karismatiske 18-åringen är en av 16 blågula mästerskapshjältar. LIF Lindesbergsfostrade Kristian Zetterlund, sedan två år tillbaka i anrika Redbergsglid, tog en av U18-truppens tre målvaktsposter. Under EM-turneringen i Kroatien slogs han om speltid och fick flera gånger om chansen att visa upp sig på den största scenen.
För Sveriges del blev det ett mästerskap att minnas för att framtid. Landslaget spelade sig förbi de båda gruppspelsstegen, krossade Danmark i semifinalen och gick i söndags upp mot Island i final. Där var det även blågult som kopplade greppet efter en jämn första halvlek. Med ställningen 12-12 inför andra växlade Sverige upp, gick ifrån till ledning och seglade ifrån till guldsiffrorna 32-27.
– Finalen var som en final ska vara – laddad, hetsig och med bra publik. Island var enligt mig aldrig nära att vinna, det kändes som att vi hade matchen där vi ville från minut ett. Vi kunde bara köra på med vårt spel och spela den handboll som vi är kända för, analyserar Kristian vinsten.
Härliga firandet: ”Snackats om att tatuera in något…”
Direkt efter slutsignal bröt det stora svenska jublet ut. Spelarna firade vilt tillsammans på innerplanen och framför sina tillresta fans, många av dem familjemedlemmar som följt lagets matcher på plats i Kroatien. EM-resan blev ett stort äventyr för U18-truppen, som nu kan resa hem till Sverige som riktiga hjältar.
Men först har det firats på kroatisk mark. Kristian Zetterlund berättar att hela truppen gick ut för att äta pizza i finalstaden Varazdin på söndagskvällen. Senare fortsatte de blågula guldmedaljörerna vidare, med fest i nattvimlet.
– Tajmingen var perfekt med tanke på att det var ölfestival i staden. Så det var fullt ös hos det inhemska folket, skrattar ”Kribbe”.
Nu reser Lindesbergssonen hem igen för att ladda om för gymnasiets skolstart och ännu en säsong med RIK. Dit tar Kristian Zetterlund med sig en sommar fylld av erfarenhet, mästerskapsspel och ett EM-guld. För de svenska ungdomarna som erövrade hela Europa kommer dessa kroatiska augustiveckor att leva med långt in i framtiden.
– Det har snackats en del laget nu om att tatuera in något som påminner oss om detta, lite som grädde på moset. Men vi får se hur det blir med de planerna haha!
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.