Sverige är europeiska mästare i U18-handboll! Med fem bollar sköljde landslaget över Island i söndagens finalmötet och firandet bland de blågula ville aldrig sluta. Kristian Zetterlund är en av många svenska hjältar, för LindeNytt berättar han om framgången.
– Otroligt mäktigt att få vinna EM-guldet! Känslan som man har är helt obeskrivlig. Det är egentligen nu när man hunnit smälta allt som man förstår hur stort det är att vinna detta, säger ”Kribbe” dagen efter finalen.
Den karismatiske 18-åringen är en av 16 blågula mästerskapshjältar. LIF Lindesbergsfostrade Kristian Zetterlund, sedan två år tillbaka i anrika Redbergsglid, tog en av U18-truppens tre målvaktsposter. Under EM-turneringen i Kroatien slogs han om speltid och fick flera gånger om chansen att visa upp sig på den största scenen.
För Sveriges del blev det ett mästerskap att minnas för att framtid. Landslaget spelade sig förbi de båda gruppspelsstegen, krossade Danmark i semifinalen och gick i söndags upp mot Island i final. Där var det även blågult som kopplade greppet efter en jämn första halvlek. Med ställningen 12-12 inför andra växlade Sverige upp, gick ifrån till ledning och seglade ifrån till guldsiffrorna 32-27.
– Finalen var som en final ska vara – laddad, hetsig och med bra publik. Island var enligt mig aldrig nära att vinna, det kändes som att vi hade matchen där vi ville från minut ett. Vi kunde bara köra på med vårt spel och spela den handboll som vi är kända för, analyserar Kristian vinsten.
Härliga firandet: ”Snackats om att tatuera in något…”
Direkt efter slutsignal bröt det stora svenska jublet ut. Spelarna firade vilt tillsammans på innerplanen och framför sina tillresta fans, många av dem familjemedlemmar som följt lagets matcher på plats i Kroatien. EM-resan blev ett stort äventyr för U18-truppen, som nu kan resa hem till Sverige som riktiga hjältar.
Men först har det firats på kroatisk mark. Kristian Zetterlund berättar att hela truppen gick ut för att äta pizza i finalstaden Varazdin på söndagskvällen. Senare fortsatte de blågula guldmedaljörerna vidare, med fest i nattvimlet.
– Tajmingen var perfekt med tanke på att det var ölfestival i staden. Så det var fullt ös hos det inhemska folket, skrattar ”Kribbe”.
Nu reser Lindesbergssonen hem igen för att ladda om för gymnasiets skolstart och ännu en säsong med RIK. Dit tar Kristian Zetterlund med sig en sommar fylld av erfarenhet, mästerskapsspel och ett EM-guld. För de svenska ungdomarna som erövrade hela Europa kommer dessa kroatiska augustiveckor att leva med långt in i framtiden.
– Det har snackats en del laget nu om att tatuera in något som påminner oss om detta, lite som grädde på moset. Men vi får se hur det blir med de planerna haha!
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.