Sverige är europeiska mästare i U18-handboll! Med fem bollar sköljde landslaget över Island i söndagens finalmötet och firandet bland de blågula ville aldrig sluta. Kristian Zetterlund är en av många svenska hjältar, för LindeNytt berättar han om framgången.
– Otroligt mäktigt att få vinna EM-guldet! Känslan som man har är helt obeskrivlig. Det är egentligen nu när man hunnit smälta allt som man förstår hur stort det är att vinna detta, säger ”Kribbe” dagen efter finalen.
Den karismatiske 18-åringen är en av 16 blågula mästerskapshjältar. LIF Lindesbergsfostrade Kristian Zetterlund, sedan två år tillbaka i anrika Redbergsglid, tog en av U18-truppens tre målvaktsposter. Under EM-turneringen i Kroatien slogs han om speltid och fick flera gånger om chansen att visa upp sig på den största scenen.
För Sveriges del blev det ett mästerskap att minnas för att framtid. Landslaget spelade sig förbi de båda gruppspelsstegen, krossade Danmark i semifinalen och gick i söndags upp mot Island i final. Där var det även blågult som kopplade greppet efter en jämn första halvlek. Med ställningen 12-12 inför andra växlade Sverige upp, gick ifrån till ledning och seglade ifrån till guldsiffrorna 32-27.
– Finalen var som en final ska vara – laddad, hetsig och med bra publik. Island var enligt mig aldrig nära att vinna, det kändes som att vi hade matchen där vi ville från minut ett. Vi kunde bara köra på med vårt spel och spela den handboll som vi är kända för, analyserar Kristian vinsten.
Härliga firandet: ”Snackats om att tatuera in något…”
Direkt efter slutsignal bröt det stora svenska jublet ut. Spelarna firade vilt tillsammans på innerplanen och framför sina tillresta fans, många av dem familjemedlemmar som följt lagets matcher på plats i Kroatien. EM-resan blev ett stort äventyr för U18-truppen, som nu kan resa hem till Sverige som riktiga hjältar.
Men först har det firats på kroatisk mark. Kristian Zetterlund berättar att hela truppen gick ut för att äta pizza i finalstaden Varazdin på söndagskvällen. Senare fortsatte de blågula guldmedaljörerna vidare, med fest i nattvimlet.
– Tajmingen var perfekt med tanke på att det var ölfestival i staden. Så det var fullt ös hos det inhemska folket, skrattar ”Kribbe”.
Nu reser Lindesbergssonen hem igen för att ladda om för gymnasiets skolstart och ännu en säsong med RIK. Dit tar Kristian Zetterlund med sig en sommar fylld av erfarenhet, mästerskapsspel och ett EM-guld. För de svenska ungdomarna som erövrade hela Europa kommer dessa kroatiska augustiveckor att leva med långt in i framtiden.
– Det har snackats en del laget nu om att tatuera in något som påminner oss om detta, lite som grädde på moset. Men vi får se hur det blir med de planerna haha!
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.