Krisen i Lindesberg – Vänsterpartiet kräver svar och riktar skarp kritik

Vänsterpartiets Jeanette Rapp kräver nu fullständig redovisning för hur ekonomin har fungerat – eller inte fungerat. Detta efter LindeNytts avslöjande i förra veckan om att Lindesbergs kommuns ekonomi har havererat.”Vissa verksamheter tycks i flera år ha haft egna ”gräddfiler” till högsta kommunledningen” skriver Jeanette Rapp i en interpellation.

LindeNytt publicerar idag denna interpellation i sin helhet. Läs nedan:

Interpellation, Jeanette Rapp (V), om ”svarta hål” i Lindesbergs ekonomi

Vid fullmäktiges beslut hösten 2010 om budget för 2011 skrev jag följande till protokollet:
”Kommunfullmäktige ska nu besluta om budget för kommande år. Det blir kulmen på en lång process, som tills helt nyligen styrts av den borgerliga alliansen. Vänsterpartiet har inte haft insyn i arbetet förrän vi på senhösten inbjöds till kommunstyrelsens (icke beslutande) budgetkonferens. Därefter har vi fört samtal med S och MP och även fått viss information av kommunens budgethandläggare. Fullmäktiges beslut, som för personal, facket och andra partier utgör finalen på ett helt års budgetarbete, blir för Vänstern samtidigt både premiär och final! Detta betyder att vi, naturligt nog, inte kan överblicka alla konsekvenser på samma sätt som om vi deltagit i hela budgetprocessen. Vi har ändå valt att ställa oss bakom ett budgetförslag som är gemensamt för S, V och MP. Några av Vänsterns utgångspunkter: Budgetunderlaget har en rad brister och oklarheter till följd av den borgerliga alliansens trixande med halvfärdiga organisationer, vakanta chefstjänster och centralisering av beslut till kommunledning och till olika kommunala bolag. Det har bl.a. medfört att många blev osäkra om vem som egentligen bestämmer vad och exakt vilka pengar som funnits. Med så otydlig och oförutsägbar ledning av kommunen, blev det inte lätt för nämnder och anställda att ta fullt budgetansvar. Den nya majoriteten tänker successivt återställa ordningen, bl.a. genom att lägga tillbaka mer ansvar och medel där det hör hemma, i nämnderna.”

”Gräddfiler till högsta kommunledningen”
I början av 2011 tog V plats i olika nämnder och styrelser och vi har allt sedan dess försökt få grepp om kommunens ekonomiskt snåriga förvaltning. Det har blivit många överraskningar! Stora och oförutsedda kostnader har dykt upp allteftersom utan att vi kunnat få klart vem som fattat beslut och med vilket beslutsunderlag…
Vissa verksamheter tycks i flera år ha haft egna ”gräddfiler” till högsta kommunledningen. De har fått bidrag och anslag, som sannolikhet inte hade prioriterats om de fått söka, granskas och prioriteras den vanliga vägen. Det finns flera ”svarta hål” som jag anar kan förklara en del av den nyligen upptäckta katastrofala ekonomin i Lindesberg. Ett av dessa är kommunens nya skrytbygge, Arenahallen.
Det är inte Arenahallen i sig jag kritiserar, utan det oansvariga sätt tidigare kommunledning handskats med skattemedel för att bygga, utrusta och driva hallen, Arenabolaget och olika aktiviteter med anknytning. ”Kosta vad det kosta vill!”

V: s fritidspolitiker har inte lyckats få insyn i alla märkliga turer med konstiga ”lån” och miljonbidrag åt olika håll, ibland uppenbarligen utan vare sig avtal eller beslut (!) Miljonsatsningar på idrottscollege t ex, där stora personalkostnader gömts under ”mjuka investeringar” har inte fått acceptabla förklaringar.
Arenan och dess verksamhet tycks ha blivit precis den gökunge i kommunens budget jag tidigt varnade för. Den riskerar nu att äventyra andra angelägna satsningar inom Kultur och Fritid. Den ligger troligen även bakom en stor del av Lindeskolans underskott, vilket BUN (alla utom V!) nyligen beslutat att grundskolorna ska få ”betala” genom nedskärningar nästa år på hela 5 miljoner!

Jag önskar genom denna interpellation en redovisning av kommunens samtliga utgifter, lån och andra åtaganden (inom berörda förvaltningar och bolag) för byggande, utrustning och drift (inkl olika bidrag, förlustgarantier m m) av Arenahallen och dess aktiviteter.
Eftersom jag inte kan utesluta att vissa kan ha överskridit sina befogenheter, bör det framgå vem/vilka som beslutat om respektive utgift.
Det som i dagarna avslöjats om kommunens usla ekonomi är en pinsam bekräftelse på det jag anade när jag för snart ett år sedan skrev det citerade yttrandet ovan. Men det är värre än jag kunnat föreställa mig! För att detta ska kunna ställas till rätta begär jag omedelbart ”alla kort på bordet”.

Jeanette Rapp, Vänsterpartiet

Publicerad 6 september 2011 klockan 17:21

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.

17 april 2026 klockan 11:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.

16 april 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar ...

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget ...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026

Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.

13 april 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice

Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.

11 april 2026 klockan 19:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
10 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ...
10 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.

9 april 2026 klockan 16:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.

9 april 2026 klockan 10:32 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och N...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.

2 april 2026 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till ...
31 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-04-17 17:04