INSÄNDARE/DEBATT: Kristdemokraterna Lindesberg är måna om att Lindesbergs kommun har en kvalitativ gymnasieskola. Den ska vara attraktiv för både elever och personal. I och med ett sjunkande elevantal, över flera år, har vi dock hamnat i en situation som inte är hållbar.
Skolans kostnader har, under tidigare mandatperioder, inte minskat i takt med allt lägre intäkterna. Barn- och utbildningsnämnden har ett ansvar för hela kedjan av skolformer i Lindesberg. Det nuläge vi har är att undervisningskostnaden per elev i gymnasiet ligger över rikssnittet och samma kostnad i grundskolan ligger under rikssnittet. Inte heller det är hållbart i längden.
Svåra beslut om nedläggning av något/några program behöver därför tas. Det är inte något Kristdemokraterna vill göra, men i kombination med åtgärder kring lokaler är det nödvändigt för att närma sig en budget i balans. Kristdemokraternas vill ge de bästa förutsättningarna genom hela elevens skolgång. Vår strävan är också att ta välgrundade beslut.
Sedan nämndmötet i januari har det blivit tydligt att det finns oklarheter som behöver förtydligas. Med anledning av det utreds förutsättningarna för inriktningen ”Lastbil och tunga maskiner” på Fordonsprogrammet vidare innan beslut tas. Vård- och omsorgsprogrammet har pausats för översyn och Estetprogrammets framtid avgörs av antalet behöriga sökanden.
Helene Lundin, Kristdemokraterna. Ledamot i Barn- utbildningsnämnden.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.