INSÄNDARE/DEBATT: Kristdemokraterna Lindesberg är måna om att Lindesbergs kommun har en kvalitativ gymnasieskola. Den ska vara attraktiv för både elever och personal. I och med ett sjunkande elevantal, över flera år, har vi dock hamnat i en situation som inte är hållbar.
Skolans kostnader har, under tidigare mandatperioder, inte minskat i takt med allt lägre intäkterna. Barn- och utbildningsnämnden har ett ansvar för hela kedjan av skolformer i Lindesberg. Det nuläge vi har är att undervisningskostnaden per elev i gymnasiet ligger över rikssnittet och samma kostnad i grundskolan ligger under rikssnittet. Inte heller det är hållbart i längden.
Svåra beslut om nedläggning av något/några program behöver därför tas. Det är inte något Kristdemokraterna vill göra, men i kombination med åtgärder kring lokaler är det nödvändigt för att närma sig en budget i balans. Kristdemokraternas vill ge de bästa förutsättningarna genom hela elevens skolgång. Vår strävan är också att ta välgrundade beslut.
Sedan nämndmötet i januari har det blivit tydligt att det finns oklarheter som behöver förtydligas. Med anledning av det utreds förutsättningarna för inriktningen ”Lastbil och tunga maskiner” på Fordonsprogrammet vidare innan beslut tas. Vård- och omsorgsprogrammet har pausats för översyn och Estetprogrammets framtid avgörs av antalet behöriga sökanden.
Helene Lundin, Kristdemokraterna. Ledamot i Barn- utbildningsnämnden.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.