Kristoffer Schöldström är ny ordförande för SHRA Foto: Timmy Lundegård

Kristoffer tar rollen som motorklubbens ordförande

Med en tom ordförandestol sedan en lång tid tillbaka så kunde motorklubben SHRA i början av veckan meddela att man nu har fyllt stolen, trots inledande tveksamheter om den höga posten så står den 25-åriga Kristoffer Schöldström som ny ordförande och har redan nu planerna klara för klubbens framtid.

Det var i söndags som motorklubben SHRA hade sitt årliga årsmöte i sin klubblokal i Lindesberg, under mötet skulle klubbens medlemmar rösta fram en ordförande att fylla ordförandestolen som stått tom under en längre tid tillbaka, valet föll på den 25-åriga Kristoffer Schöldström, som trots tveksamheter vid tidiga förfrågningar om ordförandeposten, kände att det var en naturlig väg att gå.

– Jag är som infödd i föreningen och har varit med i stort sätt sedan födseln, min pappa har kört mycket dragrace och har varit med länge i klubben och jag har själv jobbat mycket under tävlingar i Mantorp och Tierp så jag känner att jag har mycket erfarenheter gällande tävlingsbiten, jag kör inte så mycket själv men med alla tidigare funktionärsjobb på de olika tävlingarna så har jag lyckats att skaffa mig många kontakter, berättar SHRAs nya ordförande som även berättar om klubbens tidigare situation utan ordförande:

– För drygt 2 år sedan avgick den dåvarande ordföranden av personliga skäl, vi som är kvar har efter det försökt samarbetat som ett team för att göra allt vi kunnat för att styra upp det hela.

Med en yngre ordförande på plats så hoppas Kristoffer på att fler yngre ska lockas till SHRA då ungdomar inte är lika vanligt bland motorklubbens medlemmar.

– Vi har väldigt dåligt med unga medlemmar i klubben ändå brukar vi få in flera yngre arbetare till de olika eventen som vi arrangerar, samtidigt så hoppas jag att det tilltalar de yngre genom att det sitter fler unga i styrelsen och att de på så sätt ser att klubben inte bara är för äldre medlemmar utan att vi även är öppna för yngre förmågor.

Trots framtidsvisionerna av att få in fler yngre medlemmar till klubben så ligger det stora målet för i år att arrangera en lyckad vårmönstring där planerna redan nu spekuleras:

– Vi får utveckla det som vi kan, inför årets arrangemang har vi bland annat planer på att få hit ett liveband som spelar under vårmönstringen, vi har märkt att för varje lyckat år så kommer det mer folk och där är det bara att försöka behålla de som kommer inför nästa år, menar Kristoffer som trots den hotande omgivningen med sjukdomar hoppas på att få behålla datumet för vårmönstringen som planeras vara den 16:e maj men medger samtidigt att det i värsta fall finns en ”Plan B”:

– Vi försöker att ha lite is i magen just nu då vi gärna vill ha mönstringen den 16:e, skulle det gå åt skogen med datumet på grund av alla smittorisker som finns just nu så har vi en backup-plan där vi flyttar fram mönstringen till slutet av augusti men det är bara i absoluta nödfall då vi helst vill köra i maj.

Den nya ordföranden meddelar samtidigt att det kommer att arrangeras ytterligare en tävling som går av stapeln den 27:e juni där SHRA kommer att finnas med som samarbetspartner:

– Det är ett glatt gäng som tagit kontakt med oss och vill köra igång en enklare version av Linde Open, det kommer då att ske som ett samarbete med oss där vi gemensamt arrangerar en tävling i SHRAs namn, förhoppningarna är att det kommer att komma nya bilar som vi inte har sett förut vilket kan locka fler att komma att kolla.

Det här är Kristoffer Schöldström
Familj: Sambo Felicia som själv kör dragrace med motorcykel och bilintresserade sonen Zackharias (1 ½ år)
Äter helst: Grillad köttbit med en öl i handen.
Lyssnar helst på: Det som är bra, lyssnar på allt från rock till moderna låtar.
Kollar mest på: Kollar inte så mycket på tv men följer just nu en serie på Netflix och Viaplay som heter Blacklist.
Drömresan: Åka till USA och göra en roadtrip.
Drömbilen: Chevrolet Nova, har aldrig kört en Nova men skulle gärna vilja.
Görs på fritiden: Leka med sonen och fixa med bilar i garaget.

Publicerad 20 mars 2020 klockan 07:32

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Foto: Camilla Lagerman

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.

21 augusti 2026 klockan 10:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Ida Lindkvist

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.

21 augusti 2026 klockan 13:24 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl ...
20 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
20 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Bild från den senaste debatten, i mars 2024. Ingmar Engstrand visar ett foto på det numera berömda handslaget. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.

20 augusti 2026 klockan 08:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Axelssons Buss kör skolskjutsarna i Fellingsbro. Foto: Camilla Lagerman

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”

Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.

19 augusti 2026 klockan 15:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det få...

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens ...

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer ...

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i ...

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför råder ”båtförbud”
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt ...
14 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar ...
14 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-24 16:52