Två skolor i Lindesbergs kommun har under minst tio år visat sämre resultat än genomsnittet. Det är Fröviskolan och Storåskolan som finns med på en lista på 50 skolor i hela landet som den liberala tankesmedjan Timbro publicerar i en rapport.- Vi följer skolresultaten för att se var vi behöver göra förändringar, säger Linda Svahn (S), ordförande i Barn- och utbildningsnämnden.
– Betygsresultat är ett av flera sätt att mäta kvaliteten i skolan, och där behöver vi titta närmare på vad det är som gör att just dessa skolor inte presterar på den nivå vi kan förvänta oss, säger Linda Svahn. Åtgärder som lyfter våra resultat – och där vi ser varje elev – måste utformas i dialog med rektor, lärare, elever och övrig personal.
Skolorna har analyserats av Timbro med hjälp av Skolverkets verktyg Salsa. De faktiska betygen har satts i relation till hur eleverna statistiskt sett bör prestera, utifrån hur det ser ut med föräldrars utbildningsnivå, fördelning mellan pojkar och flickor och andelen elever med invandrarbakgrund. Största betydelsen för resultaten i den här analysmodellen har föräldrarnas utbildningsnivå.
Man har tittat på slutbetygen i årskurs 9. Genom att jämföra det faktiska meritvärdet (snittbetyg) med förväntat meritvärde – som alltså räknas ut genom ett antal bakgrundsfaktorer, så ger den här analysmodellen ett vad man kallar förädlingsvärde. Ett positivt förädlingsvärde får den skola som har högre meritpoäng än vad som förväntas. Den skola som presterar dåligt får ett negativt förädlingsvärde.
De här femtio skolorna har inte någon gång under det senaste decenniet haft ett positivt förädlingsvärde. De uppvisar konsekvent sämre resultat än genomsnittet efter att man tagit hänsyn till elevsammansättningen. ”Många kommunala skolor tillåts underprestera år efter år” skriver Timbro i ett pressmeddelande.
– Betygsresultat är ETT sätt att mäta, men det finns också fler saker som är intressanta att titta på, säger Linda Svahn. Ett exempel är att när det gäller trygghet och trivsel ligger Lindesbergs kommuns skolor i topp, på 19 plats av alla Sveriges skolor när det gäller eleverna i årskurs 5 i SKLs Öppna jämförelser för 2014.
Rapporten från Timbro bygger på data mellan 1998 och 2013 och har då hittat 50 skolor som hade nästan 15 000 elever 2013, som konsekvent uppvisar sämre resultat än genomsnittet.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.