Missnöjd av utfallet i fullmäktige i måndags frågar sig nu Perry Liljesvahn, delägare av Göransonska Krogen, hur politikerna bara kan strunta i vad allmänheten vill ha. Öppet på krogen till kl 02:00 vill alla människor med helgvanor som innehåller ett besök på krogen eller andra nöjesverksamheter ha idag. Dagens utevanor skiljer sig mot förr på så sätt att man gärna väljer att gå ut lite senare på kvällen, därav önskemålet om stängning kl 02. Det är något som politikerna inte ska tvinga folk att avstå ifrån, valet ligger hos individen att ta det beslutet själv. Därför krävs en senare stängning för att kunna erbjuda det som önskas och för att överhuvudtaget ha en chans att konkurrera med nöjeslivet som lockar i storstaden i söder. Tendensen är idag att människor, speciellt de som bor i kommunens södra delar, väljer att åka till Örebro då man tröttnat på Lindesberg och utbudet här. Rent ekonomiskt spelar den extra timmen ingen roll, det är inte därför man gärna sett en förlängning av öppettiden enligt Perry.
-Politikernas argument håller inte! Att det blir lugnare på stan om uteställena stänger kl 01 istället för 02 säger bara folk som inte vet vad de pratar om. När klockan är 01:00 så vill inte alla gå hem, så är det bara. Resultatet blir därför att en stor skara människor samlas utanför på gatan och snackar vidare eller letar efterfest. Det är som gjort för stök och bråk kan jag numera konstatera. Vi vill inte ha längre öppettider för att det ger mer pengar, för det gör det inte. Vi vill bara kunna erbjuda det som gästen vill ha samt få ett lugnt slut på kvällen vid stängningsdags – det uppnår man inte genom att stänga kl 01:00, så jag tycker beslutet från politiskt håll är märkligt, säger Perry.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.