Missnöjd av utfallet i fullmäktige i måndags frågar sig nu Perry Liljesvahn, delägare av Göransonska Krogen, hur politikerna bara kan strunta i vad allmänheten vill ha. Öppet på krogen till kl 02:00 vill alla människor med helgvanor som innehåller ett besök på krogen eller andra nöjesverksamheter ha idag. Dagens utevanor skiljer sig mot förr på så sätt att man gärna väljer att gå ut lite senare på kvällen, därav önskemålet om stängning kl 02. Det är något som politikerna inte ska tvinga folk att avstå ifrån, valet ligger hos individen att ta det beslutet själv. Därför krävs en senare stängning för att kunna erbjuda det som önskas och för att överhuvudtaget ha en chans att konkurrera med nöjeslivet som lockar i storstaden i söder. Tendensen är idag att människor, speciellt de som bor i kommunens södra delar, väljer att åka till Örebro då man tröttnat på Lindesberg och utbudet här. Rent ekonomiskt spelar den extra timmen ingen roll, det är inte därför man gärna sett en förlängning av öppettiden enligt Perry.
-Politikernas argument håller inte! Att det blir lugnare på stan om uteställena stänger kl 01 istället för 02 säger bara folk som inte vet vad de pratar om. När klockan är 01:00 så vill inte alla gå hem, så är det bara. Resultatet blir därför att en stor skara människor samlas utanför på gatan och snackar vidare eller letar efterfest. Det är som gjort för stök och bråk kan jag numera konstatera. Vi vill inte ha längre öppettider för att det ger mer pengar, för det gör det inte. Vi vill bara kunna erbjuda det som gästen vill ha samt få ett lugnt slut på kvällen vid stängningsdags – det uppnår man inte genom att stänga kl 01:00, så jag tycker beslutet från politiskt håll är märkligt, säger Perry.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.