Missnöjd av utfallet i fullmäktige i måndags frågar sig nu Perry Liljesvahn, delägare av Göransonska Krogen, hur politikerna bara kan strunta i vad allmänheten vill ha. Öppet på krogen till kl 02:00 vill alla människor med helgvanor som innehåller ett besök på krogen eller andra nöjesverksamheter ha idag. Dagens utevanor skiljer sig mot förr på så sätt att man gärna väljer att gå ut lite senare på kvällen, därav önskemålet om stängning kl 02. Det är något som politikerna inte ska tvinga folk att avstå ifrån, valet ligger hos individen att ta det beslutet själv. Därför krävs en senare stängning för att kunna erbjuda det som önskas och för att överhuvudtaget ha en chans att konkurrera med nöjeslivet som lockar i storstaden i söder. Tendensen är idag att människor, speciellt de som bor i kommunens södra delar, väljer att åka till Örebro då man tröttnat på Lindesberg och utbudet här. Rent ekonomiskt spelar den extra timmen ingen roll, det är inte därför man gärna sett en förlängning av öppettiden enligt Perry.
-Politikernas argument håller inte! Att det blir lugnare på stan om uteställena stänger kl 01 istället för 02 säger bara folk som inte vet vad de pratar om. När klockan är 01:00 så vill inte alla gå hem, så är det bara. Resultatet blir därför att en stor skara människor samlas utanför på gatan och snackar vidare eller letar efterfest. Det är som gjort för stök och bråk kan jag numera konstatera. Vi vill inte ha längre öppettider för att det ger mer pengar, för det gör det inte. Vi vill bara kunna erbjuda det som gästen vill ha samt få ett lugnt slut på kvällen vid stängningsdags – det uppnår man inte genom att stänga kl 01:00, så jag tycker beslutet från politiskt håll är märkligt, säger Perry.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.