Missnöjd av utfallet i fullmäktige i måndags frågar sig nu Perry Liljesvahn, delägare av Göransonska Krogen, hur politikerna bara kan strunta i vad allmänheten vill ha. Öppet på krogen till kl 02:00 vill alla människor med helgvanor som innehåller ett besök på krogen eller andra nöjesverksamheter ha idag. Dagens utevanor skiljer sig mot förr på så sätt att man gärna väljer att gå ut lite senare på kvällen, därav önskemålet om stängning kl 02. Det är något som politikerna inte ska tvinga folk att avstå ifrån, valet ligger hos individen att ta det beslutet själv. Därför krävs en senare stängning för att kunna erbjuda det som önskas och för att överhuvudtaget ha en chans att konkurrera med nöjeslivet som lockar i storstaden i söder. Tendensen är idag att människor, speciellt de som bor i kommunens södra delar, väljer att åka till Örebro då man tröttnat på Lindesberg och utbudet här. Rent ekonomiskt spelar den extra timmen ingen roll, det är inte därför man gärna sett en förlängning av öppettiden enligt Perry.
-Politikernas argument håller inte! Att det blir lugnare på stan om uteställena stänger kl 01 istället för 02 säger bara folk som inte vet vad de pratar om. När klockan är 01:00 så vill inte alla gå hem, så är det bara. Resultatet blir därför att en stor skara människor samlas utanför på gatan och snackar vidare eller letar efterfest. Det är som gjort för stök och bråk kan jag numera konstatera. Vi vill inte ha längre öppettider för att det ger mer pengar, för det gör det inte. Vi vill bara kunna erbjuda det som gästen vill ha samt få ett lugnt slut på kvällen vid stängningsdags – det uppnår man inte genom att stänga kl 01:00, så jag tycker beslutet från politiskt håll är märkligt, säger Perry.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.