Missnöjd av utfallet i fullmäktige i måndags frågar sig nu Perry Liljesvahn, delägare av Göransonska Krogen, hur politikerna bara kan strunta i vad allmänheten vill ha. Öppet på krogen till kl 02:00 vill alla människor med helgvanor som innehåller ett besök på krogen eller andra nöjesverksamheter ha idag. Dagens utevanor skiljer sig mot förr på så sätt att man gärna väljer att gå ut lite senare på kvällen, därav önskemålet om stängning kl 02. Det är något som politikerna inte ska tvinga folk att avstå ifrån, valet ligger hos individen att ta det beslutet själv. Därför krävs en senare stängning för att kunna erbjuda det som önskas och för att överhuvudtaget ha en chans att konkurrera med nöjeslivet som lockar i storstaden i söder. Tendensen är idag att människor, speciellt de som bor i kommunens södra delar, väljer att åka till Örebro då man tröttnat på Lindesberg och utbudet här. Rent ekonomiskt spelar den extra timmen ingen roll, det är inte därför man gärna sett en förlängning av öppettiden enligt Perry.
-Politikernas argument håller inte! Att det blir lugnare på stan om uteställena stänger kl 01 istället för 02 säger bara folk som inte vet vad de pratar om. När klockan är 01:00 så vill inte alla gå hem, så är det bara. Resultatet blir därför att en stor skara människor samlas utanför på gatan och snackar vidare eller letar efterfest. Det är som gjort för stök och bråk kan jag numera konstatera. Vi vill inte ha längre öppettider för att det ger mer pengar, för det gör det inte. Vi vill bara kunna erbjuda det som gästen vill ha samt få ett lugnt slut på kvällen vid stängningsdags – det uppnår man inte genom att stänga kl 01:00, så jag tycker beslutet från politiskt håll är märkligt, säger Perry.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör