Idag beslutade kommunstyrelsen att Lindesberg ska få ett öppet stadsnät som gör det möjligt för invånarna att få toksnabbt bredband, ip-telefoni och bredbands-TV till låga kostnader. IT-strateg Bo Bäckman räknar med att de första hushållen kommer att anslutas till nätet redan i slutet av 2008.
Lindesberg är redan väl förberett för skapandet av ett så kallat stadsnät. Under åren har man nämligen passat på att dra fiber längs vägarna i samband med andra grävarbeten och de flesta fastigheterna i centrala Lindesberg ligger nu inom räckhåll för att kopplas till fibern – och stadsnätet.
Det kommunala fastighetsbolaget Libo har varit ute i god tid och blir per automatik färdiga när nätet tas i bruk.
-De har redan dragit fiber till fastigheterna och behöver nu endast förse dessa med ett lokalt fastighetsnät som går ut till samtliga lägenheter, förklarar Bo Bäckman.
Stadsnätet är öppet för alla fastighetsägare och förutom Libo så står nu även Egeryds och knackar på dörren och vill in.
-Egeryds har gett klartecken, att man vill vara med. Dessutom står ett par bostadsrättsföreningar och väntar på att sätta igång. Jag har även fått order om att fiber ska dras till industriområdet nu när man påbörjar vägarbetet där, säger Bäckman.
För den enskilde villaägaren innebär det en investering på ca 20 000 kr för att komma åt stadsnätet. Priset kan dock komma att justeras något, menar Bäckman.
-På andra håll i landet har man kommit ner så lågt som till 12 000 kr, så vi vill inte gärna sätta något pris i dagsläget. 20 000 kr är en uppskattad summa utifrån dagslägets omkostnader.
Att Lindesberg väljer ett öppet stadsnät beror på att slutkunden får ett bredare utbud och chans att välja bland olika leverantörer. Bäckman jämför med andra kommuner där Telia har monopol på deras stadsnät.
-Om man tittar på hemsidan www.stadsnat.se så kan man ju jämföra själv, både priset och vad man får för pengarna. Ett öppet nät ger invånarna valmöjligheter helt enkelt, kommenterar han.
En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.