– Kanske man kan ha konst på isen nedanför Vedevåg? – Jag är ny här och skulle behöva en lokal. – Du kan du vända dig till mig! – Vi vill ha med flera unga!
Nätverket för Vinterspår 2016 är igång.
Det var stort intresse för nästa upplaga av Vinterspår, när man samlades till upptaktsmöte. Foto: Hans Andersson
Knappt är sommaren till ända förrän man måste tänka på vintern. I alla fall om man är konstutövare, konsthantverkare eller har någon kulturyttring som man vill ha med i Vinterspår i februari nästa år. Igår kväll var det nästan 30 intresserade som hade kommit till biblioteket för att närvara på upptaktsmötet för Vinterspår 2016. Där träffades silversmeder, textilhantverkare, fotografer akvarell- och akrylmålare, släktforskare, keramiker etc… Några var nya i det här gänget och andra behövde hitta en ny lokal för det som de tänker visa. Några kom överens vid sittande bord att ta kontakt, att samarbeta.
I Stripa finns silversmederna Kajsa och Johnny Karlsson och diskussion inleddes om det finns plats för flera. I Frövifors kan flera – precis som tidigare år – samsas och på samma sätt är det med Stadshotellet. De som bidrar med maskinbrodyr berättade att de bokat lokal redan förra året.
Anders Forsell är fotograf och vill ge oss nya spännande att se på omgivningen. Foto: Hans Andersson
Slitaget är intressant
Det gäller att vara ute i god tid och planera allt som ska finnas på plats den 6 – 7 februari eller på samlingsutställningen Försmak på biblioteket den 23 januari. Vilka bilder ska vara med i programmet som trycks? Hur ska intresserade hitta just till mig/oss ?
Flera har varit med förut. Det har också fotografen Anders Forsell, men den här gången visar han sina bilder ensam och hemma i Skogsmossen (från Fellingsbro tar du Örebrovägen mot Käglan och om du är vid Kägleborgs motorbana, då bor Anders Forsell tre kilometer därifrån) så långt söderut du kan komma i kommunen.
– Jag kallar min utställning för ”Post-Human”. Jag tar porträtt, men ändå inte porträtt, säger han och man får litet att fundera över. Tänk dig en sönderriven affisch. Det är slitaget som är intressant.
Grönboborna drar på i Vinterspår med både timrings-kuskap, kunglig jakt och en Grönbo-pizza, berättar Thii Knutsson och Inger Griberg. Foto: Hans Andersson
Hemlig pizza från Grönbo
Några som inte har varit med i tidigare Vinterspår är Grönboborna och de tänker sig en grandios entré i det här sammanhanget:
– Vi är gröna, men det finns många talanger i byn och i skogen runt, säger Thii Knutsson och Inger Griberg. Under några år har en timmerstuga timrats och på Vinterspår sprider vi kunskap om hur man timrar. I stugan finns det en bakugn och
det kommer att serveras ”Grönbo-pizza” (receptet är hemligt) och det blir ett inslag om kungajakterna i Grönbo – med föredrag och bilder.
Unga konst- och hantverksutövare är särskilt välkomna. Är du intresserad av att vara med? Kontakta: sara.sporre@lindesberg.se Nästa möte är den 29 september och senast den 11 oktober ska man anmäla sig.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.