Kungsgatan har alltid varit en säljande gata. Men i modern tid har den blivit säljande på annat vis. En lång rad butiker och restauranger är nämligen till salu här – eller har nyligen blivit sålda. Företagen tycks mer eller mindre fly den forna paradgatan.
Restaurangerna Bistro Bellman och Spitfire är till salu. Likaså butikerna Blå Porten, 37:an med flera. Och alldeles nyligen såldes det lilla kaféet Kingsgården samtidigt som musikaffären Jam packade resväskan och for till Örebro. Även färgaffären Colorama / Färg & Tapetcentralen har varit inne på att flytta från nuvarande lokal till en mer tillgänglig: den som ICA Stadsskogen hade tidigare. Anledningen är att det är för dött på Kungsgatan samt att det är svårt för deras kunder att hitta en parkeringsplats nära nog för att man ska orka bära tunga färghinkar tillbaka till bilen. Planerna ligger idag på is då denna flytt visade sig för kostsam. Dessutom vill man gärna stanna i nuvarande lokal – om Kungsgatan görs mer tillgänglig för trafik vill säga. Att det är för dött på gatan skriver även klädbutiken Jo Män under på, som har tröttnat på kämpandet och nu tar sikte på att lägga av i samband med pensioneringen 2010. Dock anser man det viktigt att försöka finna någon som är intresserad att driva butiken vidare då den är unik för Lindesberg.
Trenden är väldigt tydlig, att Kungsgatan inte längre är en lika stark affärsgata som den en gång var. Ändå görs inget eller väldigt lite för att vända trenden – men diskussioner pågår faktiskt.
Kommunalråd Anders Larsson är naturligtvis bekymrad över situationen, att så många butiker vill sälja hela verksamheten eller t o m väljer att flytta till annan ort i undantagsfall. Han menar att gatan idag saknar ett sug, något som får folk att dras till den här delen av staden.
-Man måste sträva åt att skapa mer rörelse här och det finns naturligtvis olika förslag på hur man gör det. Till att börja med handlar det mycket om miljön, för den är inte bra som den är. Vi har redan avsatt en slant för att göra det mer trivsamt, bland annat med bättre belysning.
Men Anders är medveten om att detta ändå inte skapar ett folkvimmel. Det behövs mer och miljön är bara en början.
-Självklart är det så. Mycket handlar ju också om vilka typer av verksamheter som finns på gatan, verksamheter som drar folk. Nu tror jag att vi får fördel av att Café Oscar tas över av killarna på hotellet, att de kan få mer rörelse på Kungsgatans södra delar. Men samtidigt måste vi göra mer för att öka inflödet och då finns en tanke om att öppna hela Kungsgatan för trafik. En gårdsgata året runt, säger Anders.
Anders är därmed inte främmande att slopa gågatan i utbyte mot en gårdsgata där bilar, cyklister och fotgängare samsas om gatuutrymmet
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.