Kungsgatan har alltid varit en säljande gata. Men i modern tid har den blivit säljande på annat vis. En lång rad butiker och restauranger är nämligen till salu här – eller har nyligen blivit sålda. Företagen tycks mer eller mindre fly den forna paradgatan.
Restaurangerna Bistro Bellman och Spitfire är till salu. Likaså butikerna Blå Porten, 37:an med flera. Och alldeles nyligen såldes det lilla kaféet Kingsgården samtidigt som musikaffären Jam packade resväskan och for till Örebro. Även färgaffären Colorama / Färg & Tapetcentralen har varit inne på att flytta från nuvarande lokal till en mer tillgänglig: den som ICA Stadsskogen hade tidigare. Anledningen är att det är för dött på Kungsgatan samt att det är svårt för deras kunder att hitta en parkeringsplats nära nog för att man ska orka bära tunga färghinkar tillbaka till bilen. Planerna ligger idag på is då denna flytt visade sig för kostsam. Dessutom vill man gärna stanna i nuvarande lokal – om Kungsgatan görs mer tillgänglig för trafik vill säga. Att det är för dött på gatan skriver även klädbutiken Jo Män under på, som har tröttnat på kämpandet och nu tar sikte på att lägga av i samband med pensioneringen 2010. Dock anser man det viktigt att försöka finna någon som är intresserad att driva butiken vidare då den är unik för Lindesberg.
Trenden är väldigt tydlig, att Kungsgatan inte längre är en lika stark affärsgata som den en gång var. Ändå görs inget eller väldigt lite för att vända trenden – men diskussioner pågår faktiskt.
Kommunalråd Anders Larsson är naturligtvis bekymrad över situationen, att så många butiker vill sälja hela verksamheten eller t o m väljer att flytta till annan ort i undantagsfall. Han menar att gatan idag saknar ett sug, något som får folk att dras till den här delen av staden.
-Man måste sträva åt att skapa mer rörelse här och det finns naturligtvis olika förslag på hur man gör det. Till att börja med handlar det mycket om miljön, för den är inte bra som den är. Vi har redan avsatt en slant för att göra det mer trivsamt, bland annat med bättre belysning.
Men Anders är medveten om att detta ändå inte skapar ett folkvimmel. Det behövs mer och miljön är bara en början.
-Självklart är det så. Mycket handlar ju också om vilka typer av verksamheter som finns på gatan, verksamheter som drar folk. Nu tror jag att vi får fördel av att Café Oscar tas över av killarna på hotellet, att de kan få mer rörelse på Kungsgatans södra delar. Men samtidigt måste vi göra mer för att öka inflödet och då finns en tanke om att öppna hela Kungsgatan för trafik. En gårdsgata året runt, säger Anders.
Anders är därmed inte främmande att slopa gågatan i utbyte mot en gårdsgata där bilar, cyklister och fotgängare samsas om gatuutrymmet
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.