1 600 dödsfall per år orsakas av fallolyckor, och så många som fyra personer över 65 år avlider varje dag på grund av skador de ådragit sig vid fall. Svenska Judoförbundet tog därför initiativet till utbildningar i falltrygghet för äldre, som startat runt om i Sverige. På torsdagen var det dags för en härlig grupp seniorer i Lindesberg att ha sitt femte kurstillfälle hos Frövi Judo.
Ett 15-tal glada kursdeltagare deltog under torsdagen på sitt femte pass i falltrygghet, under ledning av Frövi Judos kunniga tränare. Björn Nyberg, som är ordinarie kursledare var idag krasslig, så istället fick Peter Andersson ta över rodret.
Som start på det timslånga träningspasset blir det balansövningar, där det gäller att gå balansgång på mattskarvarna. Det fnissas högt bland deltagarna när det gäller att på ett smidigt sätt passera varandra utan att ramla. När det är dags att gå baklänges och göra detsamma brister flera av dem ut i skratt, men de klarar uppgiften med bravur.
– Jag har haft en del skador tidigare, och det har ju gjort att man har blivit lite rädd. Men sedan jag började med kursen är jag inte alls lika rädd och försiktig längre, så det är jätteskönt! berättar Lasse Björklund.
Nu är det dags att falla bakåt på en mjuk matta, och sedan använda sig av bålstyrkan för att ta sig upp på fötter igen utan att använda armarna. Gruppen delar upp sig i par och det hejas och peppas för fullt i gänget. När en deltagare som kämpat hårt äntligen lyckas är jublet stort och applåderna haglar.
– Jag har märkt stor skillnad redan bara på dessa få gånger. Nu har jag lärt mig vart jag ska lägga min tyngdpunkt, så det tänker jag på under mina promenader, berättar Thii Knutsson medan hon hämtar andan.
– Jag har inte alls lika dålig balans längre, och nu kan jag ha dragkamp med min hund igen! skrattar Gudrun Rosén Dahlberg.
Som avslutning får deltagarna testa att falla direkt på judomattorna, och visa prov på de rullningar som de lärt sig.
– Ni är ju inte 15 längre, börjar Peter.
– Inte 50 heller för den delen, inflikar en deltagare och alla börjar skratta.
– När man kommer upp i ålder har man ofta både knän och höfter som gör sig påminda. Det som är lätt för den ena, kan vara desto svårare för någon annan, så man ska inte känna någon press. Det gäller att hitta sina egna knep, avslutar Peter.
För mer information om kursen i falltrygghet, kontakta Frövi Judo.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.