1 600 dödsfall per år orsakas av fallolyckor, och så många som fyra personer över 65 år avlider varje dag på grund av skador de ådragit sig vid fall. Svenska Judoförbundet tog därför initiativet till utbildningar i falltrygghet för äldre, som startat runt om i Sverige. På torsdagen var det dags för en härlig grupp seniorer i Lindesberg att ha sitt femte kurstillfälle hos Frövi Judo.
Ett 15-tal glada kursdeltagare deltog under torsdagen på sitt femte pass i falltrygghet, under ledning av Frövi Judos kunniga tränare. Björn Nyberg, som är ordinarie kursledare var idag krasslig, så istället fick Peter Andersson ta över rodret.
Som start på det timslånga träningspasset blir det balansövningar, där det gäller att gå balansgång på mattskarvarna. Det fnissas högt bland deltagarna när det gäller att på ett smidigt sätt passera varandra utan att ramla. När det är dags att gå baklänges och göra detsamma brister flera av dem ut i skratt, men de klarar uppgiften med bravur.
– Jag har haft en del skador tidigare, och det har ju gjort att man har blivit lite rädd. Men sedan jag började med kursen är jag inte alls lika rädd och försiktig längre, så det är jätteskönt! berättar Lasse Björklund.
Nu är det dags att falla bakåt på en mjuk matta, och sedan använda sig av bålstyrkan för att ta sig upp på fötter igen utan att använda armarna. Gruppen delar upp sig i par och det hejas och peppas för fullt i gänget. När en deltagare som kämpat hårt äntligen lyckas är jublet stort och applåderna haglar.
– Jag har märkt stor skillnad redan bara på dessa få gånger. Nu har jag lärt mig vart jag ska lägga min tyngdpunkt, så det tänker jag på under mina promenader, berättar Thii Knutsson medan hon hämtar andan.
– Jag har inte alls lika dålig balans längre, och nu kan jag ha dragkamp med min hund igen! skrattar Gudrun Rosén Dahlberg.
Som avslutning får deltagarna testa att falla direkt på judomattorna, och visa prov på de rullningar som de lärt sig.
– Ni är ju inte 15 längre, börjar Peter.
– Inte 50 heller för den delen, inflikar en deltagare och alla börjar skratta.
– När man kommer upp i ålder har man ofta både knän och höfter som gör sig påminda. Det som är lätt för den ena, kan vara desto svårare för någon annan, så man ska inte känna någon press. Det gäller att hitta sina egna knep, avslutar Peter.
För mer information om kursen i falltrygghet, kontakta Frövi Judo.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.