Centerpartiets Kurt Scharnke har tackat nej till fortsatt förtroende som ordförande i centerpartiets kommunkrets. Han menar att det var hög tid att lämna över nu – men påpekar samtidigt att han kommer att fortsätta kläcka nya idéer, skriva motioner och arbeta för att utveckla Lindesberg till en bättre plats.
Kurt Scharnke är före detta polis, men absolut inte före detta politiker. En hobby lägger man sällan av med helt och hållet – för just så ser han på sin ”politikerkarriär”.
-Ja, jag har faktiskt alltid sett politiken som en liten hobby, det är roligt att vara med och påverka och förändra. Det är naturligtvis något jag ska fortsätta med också, även om jag nu valt att kliva av ordförandeposten, förklarar han.
Scharnke klev in i politiken redan som 20-åring som yngsta ledamot i Fellingsbro kommunfullmäktige och var redan då extremt engagerad i frågor om att utveckla staden.
-Jag var väldigt ung och hade massor av idéer, vilket bland annat resulterade i en motion på hela 16 sidor (skratt). Den irriterade vissa, kanske mest för att den var så extremt lång. Men jag var ung och väldigt engagerad, därför blev det som det blev. Motionen handlade om att utveckla staden på olika sätt, berättar Kurt.
När han blickar tillbaka är det två specifika ärenden han är mest stolt och glad över att ha gjort verklighet av: 1. Lindesjön runt. 2. Ge medborgarna rätten att påverka.
Redan för 20 år sedan var Kurt engagerad i frågan om Lindesjön, men då möttes han av ett bristande intresse från styrande politiker.
Idag är hans ”sjömotion” verklighet och resultatet är väldigt uppskattat.
-Men det finns mer att göra med sjön, det får vi inte glömma bort, understryker Kurt.
-Den andra motionen jag fick igenom och är mycket stolt över, är den som gjorde det möjligt för invånarna att påverka politiken, att kunna skriva en medborgaremotion. Innan dess var man ju tvungen att förankra sig i ett parti för att skriva motioner. Och det här är bara 5 år sedan, säger Kurt.
Han hävdar att Lindesberg blev något av en pionjärkommun som ledde andra kommuner att följa detta exempel med medborgarnas rätt att påverka i samhället.
Fotnot: Ny ordförande i centern är Karl Arne Löthgren.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.