Centerpartiets Kurt Scharnke har tackat nej till fortsatt förtroende som ordförande i centerpartiets kommunkrets. Han menar att det var hög tid att lämna över nu – men påpekar samtidigt att han kommer att fortsätta kläcka nya idéer, skriva motioner och arbeta för att utveckla Lindesberg till en bättre plats.
Kurt Scharnke är före detta polis, men absolut inte före detta politiker. En hobby lägger man sällan av med helt och hållet – för just så ser han på sin ”politikerkarriär”.
-Ja, jag har faktiskt alltid sett politiken som en liten hobby, det är roligt att vara med och påverka och förändra. Det är naturligtvis något jag ska fortsätta med också, även om jag nu valt att kliva av ordförandeposten, förklarar han.
Scharnke klev in i politiken redan som 20-åring som yngsta ledamot i Fellingsbro kommunfullmäktige och var redan då extremt engagerad i frågor om att utveckla staden.
-Jag var väldigt ung och hade massor av idéer, vilket bland annat resulterade i en motion på hela 16 sidor (skratt). Den irriterade vissa, kanske mest för att den var så extremt lång. Men jag var ung och väldigt engagerad, därför blev det som det blev. Motionen handlade om att utveckla staden på olika sätt, berättar Kurt.
När han blickar tillbaka är det två specifika ärenden han är mest stolt och glad över att ha gjort verklighet av: 1. Lindesjön runt. 2. Ge medborgarna rätten att påverka.
Redan för 20 år sedan var Kurt engagerad i frågan om Lindesjön, men då möttes han av ett bristande intresse från styrande politiker.
Idag är hans ”sjömotion” verklighet och resultatet är väldigt uppskattat.
-Men det finns mer att göra med sjön, det får vi inte glömma bort, understryker Kurt.
-Den andra motionen jag fick igenom och är mycket stolt över, är den som gjorde det möjligt för invånarna att påverka politiken, att kunna skriva en medborgaremotion. Innan dess var man ju tvungen att förankra sig i ett parti för att skriva motioner. Och det här är bara 5 år sedan, säger Kurt.
Han hävdar att Lindesberg blev något av en pionjärkommun som ledde andra kommuner att följa detta exempel med medborgarnas rätt att påverka i samhället.
Fotnot: Ny ordförande i centern är Karl Arne Löthgren.
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.