Centerpartiets Kurt Scharnke har tackat nej till fortsatt förtroende som ordförande i centerpartiets kommunkrets. Han menar att det var hög tid att lämna över nu – men påpekar samtidigt att han kommer att fortsätta kläcka nya idéer, skriva motioner och arbeta för att utveckla Lindesberg till en bättre plats.
Kurt Scharnke är före detta polis, men absolut inte före detta politiker. En hobby lägger man sällan av med helt och hållet – för just så ser han på sin ”politikerkarriär”.
-Ja, jag har faktiskt alltid sett politiken som en liten hobby, det är roligt att vara med och påverka och förändra. Det är naturligtvis något jag ska fortsätta med också, även om jag nu valt att kliva av ordförandeposten, förklarar han.
Scharnke klev in i politiken redan som 20-åring som yngsta ledamot i Fellingsbro kommunfullmäktige och var redan då extremt engagerad i frågor om att utveckla staden.
-Jag var väldigt ung och hade massor av idéer, vilket bland annat resulterade i en motion på hela 16 sidor (skratt). Den irriterade vissa, kanske mest för att den var så extremt lång. Men jag var ung och väldigt engagerad, därför blev det som det blev. Motionen handlade om att utveckla staden på olika sätt, berättar Kurt.
När han blickar tillbaka är det två specifika ärenden han är mest stolt och glad över att ha gjort verklighet av: 1. Lindesjön runt. 2. Ge medborgarna rätten att påverka.
Redan för 20 år sedan var Kurt engagerad i frågan om Lindesjön, men då möttes han av ett bristande intresse från styrande politiker.
Idag är hans ”sjömotion” verklighet och resultatet är väldigt uppskattat.
-Men det finns mer att göra med sjön, det får vi inte glömma bort, understryker Kurt.
-Den andra motionen jag fick igenom och är mycket stolt över, är den som gjorde det möjligt för invånarna att påverka politiken, att kunna skriva en medborgaremotion. Innan dess var man ju tvungen att förankra sig i ett parti för att skriva motioner. Och det här är bara 5 år sedan, säger Kurt.
Han hävdar att Lindesberg blev något av en pionjärkommun som ledde andra kommuner att följa detta exempel med medborgarnas rätt att påverka i samhället.
Fotnot: Ny ordförande i centern är Karl Arne Löthgren.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.