Centerpartiets Kurt Scharnke har tackat nej till fortsatt förtroende som ordförande i centerpartiets kommunkrets. Han menar att det var hög tid att lämna över nu – men påpekar samtidigt att han kommer att fortsätta kläcka nya idéer, skriva motioner och arbeta för att utveckla Lindesberg till en bättre plats.
Kurt Scharnke är före detta polis, men absolut inte före detta politiker. En hobby lägger man sällan av med helt och hållet – för just så ser han på sin ”politikerkarriär”.
-Ja, jag har faktiskt alltid sett politiken som en liten hobby, det är roligt att vara med och påverka och förändra. Det är naturligtvis något jag ska fortsätta med också, även om jag nu valt att kliva av ordförandeposten, förklarar han.
Scharnke klev in i politiken redan som 20-åring som yngsta ledamot i Fellingsbro kommunfullmäktige och var redan då extremt engagerad i frågor om att utveckla staden.
-Jag var väldigt ung och hade massor av idéer, vilket bland annat resulterade i en motion på hela 16 sidor (skratt). Den irriterade vissa, kanske mest för att den var så extremt lång. Men jag var ung och väldigt engagerad, därför blev det som det blev. Motionen handlade om att utveckla staden på olika sätt, berättar Kurt.
När han blickar tillbaka är det två specifika ärenden han är mest stolt och glad över att ha gjort verklighet av: 1. Lindesjön runt. 2. Ge medborgarna rätten att påverka.
Redan för 20 år sedan var Kurt engagerad i frågan om Lindesjön, men då möttes han av ett bristande intresse från styrande politiker.
Idag är hans ”sjömotion” verklighet och resultatet är väldigt uppskattat.
-Men det finns mer att göra med sjön, det får vi inte glömma bort, understryker Kurt.
-Den andra motionen jag fick igenom och är mycket stolt över, är den som gjorde det möjligt för invånarna att påverka politiken, att kunna skriva en medborgaremotion. Innan dess var man ju tvungen att förankra sig i ett parti för att skriva motioner. Och det här är bara 5 år sedan, säger Kurt.
Han hävdar att Lindesberg blev något av en pionjärkommun som ledde andra kommuner att följa detta exempel med medborgarnas rätt att påverka i samhället.
Fotnot: Ny ordförande i centern är Karl Arne Löthgren.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.