Centerpartiets Kurt Scharnke har tackat nej till fortsatt förtroende som ordförande i centerpartiets kommunkrets. Han menar att det var hög tid att lämna över nu – men påpekar samtidigt att han kommer att fortsätta kläcka nya idéer, skriva motioner och arbeta för att utveckla Lindesberg till en bättre plats.
Kurt Scharnke är före detta polis, men absolut inte före detta politiker. En hobby lägger man sällan av med helt och hållet – för just så ser han på sin ”politikerkarriär”.
-Ja, jag har faktiskt alltid sett politiken som en liten hobby, det är roligt att vara med och påverka och förändra. Det är naturligtvis något jag ska fortsätta med också, även om jag nu valt att kliva av ordförandeposten, förklarar han.
Scharnke klev in i politiken redan som 20-åring som yngsta ledamot i Fellingsbro kommunfullmäktige och var redan då extremt engagerad i frågor om att utveckla staden.
-Jag var väldigt ung och hade massor av idéer, vilket bland annat resulterade i en motion på hela 16 sidor (skratt). Den irriterade vissa, kanske mest för att den var så extremt lång. Men jag var ung och väldigt engagerad, därför blev det som det blev. Motionen handlade om att utveckla staden på olika sätt, berättar Kurt.
När han blickar tillbaka är det två specifika ärenden han är mest stolt och glad över att ha gjort verklighet av: 1. Lindesjön runt. 2. Ge medborgarna rätten att påverka.
Redan för 20 år sedan var Kurt engagerad i frågan om Lindesjön, men då möttes han av ett bristande intresse från styrande politiker.
Idag är hans ”sjömotion” verklighet och resultatet är väldigt uppskattat.
-Men det finns mer att göra med sjön, det får vi inte glömma bort, understryker Kurt.
-Den andra motionen jag fick igenom och är mycket stolt över, är den som gjorde det möjligt för invånarna att påverka politiken, att kunna skriva en medborgaremotion. Innan dess var man ju tvungen att förankra sig i ett parti för att skriva motioner. Och det här är bara 5 år sedan, säger Kurt.
Han hävdar att Lindesberg blev något av en pionjärkommun som ledde andra kommuner att följa detta exempel med medborgarnas rätt att påverka i samhället.
Fotnot: Ny ordförande i centern är Karl Arne Löthgren.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.