I en debattartikel skriven av Centerpartiets ordförande Kurt Scharnke får Arnold Bengtsson ännu en gång kritik för sin inställning mot kommunens byskolor/friskolor. Scharnke skriver bl.a. att Bengtsson inte förstår dessa skolors betydelse för kommunen.
Debatt nedan:
Kommunfullmäktige beslutade i höstas att Rockhammars skola skall finnas kvar så länge det bedrivs en god pedagogisk verksamhet och att föräldrarna ville det.
Arnold Bengtsson, som i skilda sammanhang åberopar just fullmäktigebesluten som lag, nonchalerar nu detta beslut.
Bengtsson är besviken över beslutet och gör nästan vad som helst för att riva upp det. Han lyckades sånär. I sistlidna barn-och utbildningsnämndens arbetsutskott i förra veckan lyckades han med konststycket att få med sig den unge och oerfarne vänsterpartisten Erik Löf på sitt oförskämda sparförslag, vilket – om nu inte Erik Löf backat efter påtryckning från partiet, varit dödsstöten för kommunens båda friskolor. Således den i Löa och den nystartade friskolan i Pilkrog. För den oinvigde kan jag nämna att Bengtssons föreslog att friskolarna skulle få 450 000 kr mindre i bidrag.
Man kan ju fråga sig vad sysslar karln med. Inte är det politik utan en oförskämd taktik. Nu får vi hoppas att den unge vänsterpartisten står pall för trycket. Så vitt jag förstår kommer Bengtsson inte att ge sig utan kommer att fortsätta med att manipulera de demokratiska spelreglerna. Ärendet kommer med all sannolikhet upp i Barn-och utbildningsnämnden igen.
Jag vet inte vad du Arnold har emot byskolor? Du har säkerligen inte förstått och kommer aldrig heller att förstå byskolornas betydelse för kommunen som helhet, för inflyttningen, för bevarande av en levande landsbyggd etc, etc.
Vi vet att en byskola har stor betydelse för inflyttning. Många barnfamiljer ser en trygghet för sina barn att växa upp på landsbygden och då är en bevarad byskola helt avgörande.
Kurt Scharnke
Ordf. för centerpartiet i Lindesbergs kommun
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.