I en debattartikel skriven av Centerpartiets ordförande Kurt Scharnke får Arnold Bengtsson ännu en gång kritik för sin inställning mot kommunens byskolor/friskolor. Scharnke skriver bl.a. att Bengtsson inte förstår dessa skolors betydelse för kommunen.
Debatt nedan:
Kommunfullmäktige beslutade i höstas att Rockhammars skola skall finnas kvar så länge det bedrivs en god pedagogisk verksamhet och att föräldrarna ville det.
Arnold Bengtsson, som i skilda sammanhang åberopar just fullmäktigebesluten som lag, nonchalerar nu detta beslut.
Bengtsson är besviken över beslutet och gör nästan vad som helst för att riva upp det. Han lyckades sånär. I sistlidna barn-och utbildningsnämndens arbetsutskott i förra veckan lyckades han med konststycket att få med sig den unge och oerfarne vänsterpartisten Erik Löf på sitt oförskämda sparförslag, vilket – om nu inte Erik Löf backat efter påtryckning från partiet, varit dödsstöten för kommunens båda friskolor. Således den i Löa och den nystartade friskolan i Pilkrog. För den oinvigde kan jag nämna att Bengtssons föreslog att friskolarna skulle få 450 000 kr mindre i bidrag.
Man kan ju fråga sig vad sysslar karln med. Inte är det politik utan en oförskämd taktik. Nu får vi hoppas att den unge vänsterpartisten står pall för trycket. Så vitt jag förstår kommer Bengtsson inte att ge sig utan kommer att fortsätta med att manipulera de demokratiska spelreglerna. Ärendet kommer med all sannolikhet upp i Barn-och utbildningsnämnden igen.
Jag vet inte vad du Arnold har emot byskolor? Du har säkerligen inte förstått och kommer aldrig heller att förstå byskolornas betydelse för kommunen som helhet, för inflyttningen, för bevarande av en levande landsbyggd etc, etc.
Vi vet att en byskola har stor betydelse för inflyttning. Många barnfamiljer ser en trygghet för sina barn att växa upp på landsbygden och då är en bevarad byskola helt avgörande.
Kurt Scharnke
Ordf. för centerpartiet i Lindesbergs kommun
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.