Natten mellan tisdag och onsdag, svensk tid, är det dags för Chris Kläfford att kliva in den direktsända kvartsfinalen av America´s Got Talent. Av de totalt 12 tävlande akterna i tisdagens program går endast 7 vidare till semifinal.
Redan förra veckan gick den första av totalt fyra kvartsfinaler av stapeln i den omåttligt populära talangtävlingen, och natten mellan tisdag och onsdag är det dags för Chris Kläfford att åter kliva in på scenen och möta juryn. Den här gången är det dock tittarna som avgör de tävlandes öde, men vi här hemma i Sverige kan inte lägga någon röst på vår svenska favorit. Programmet går att följa på Youtube, dock i efterhand, eller i Chris fangrupp på Facebook, där man lovat att sända.
Vilken låt Chris kommer att framföra är ännu hemligt, men förslagen har haglat in på hans sociala medier, som sedan hans audition i AGT har ökat lavinartat i antalet fans. Huruvida Lindesbergsidolen lyckas charma även den amerikanska tv-publiken återstår dock att se, när endast 7 av 12 akter tar sig vidare till semifinal.
Chris motståndare i tisdagens kvartsfinal är:
Violinisten Tyler Butler-Figueroa
Rapparen Joseph Allen
Dansgruppen Light Balance Kids
Akrobaterna V.Unbeatable
Komikern Ryan Niemiller
Ormmänniskan Marina Mazepa
Sångaren Robert Finley
Ungdomskören Ndlovu
Sångerskan Charlotte Summers
Varietygruppen Nick & Lindsay
Magikerna The Sentimentalists
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.