En allvarlig händelse utspelades i självaste polisstationen i Lindesberg på torsdagen. En ung kvinna tog sig då upp på ett tak på polishuset och kastade ner tegelpannor mot polispersonal.
Det var vid 16.45-tiden som dramat inträffade på polisstationens innergård. Detta sedan tre personer – däribland den misstänkta kvinnan – tagits in till polisstationen för provtagning. Trion misstänktes vara påverkade av narkotika och hade dessförinnan försökt att åka tåg utan biljett, men blivit avhysta vid stationen i Storå dit en polispatrull kallats för att ta över ärendet.
– De tre personerna togs med till stationen för provtagning och i samband med det avvek kvinnan och tog sig upp på polishusets tak. Där kastade hon sedan ner flera tegelpannor mot vår personal, säger poliskommissarie Christina Hahne.
Ingen skall ha träffats av pannorna eller skadats på annat sätt i samband med dramatiken. Den misstänkta kvinnan uppges vara i 20-årsåldern och är ej hemmahörande i trakten. Utöver misstanken om narkotikabrott genom eget bruk, spädde hon på listan med punkterna ”skadegörelse” och ”försökt till våld mot tjänsteman” efter händelsen på polisstationen.
De två övriga i kvinnans sällskap skall ej ha medverkat till hennes utspel.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.