En kvinna i 30-årsåldern misstänks ligga bakom en rad anlagda bränder som upptäcktes under förra veckan. Det skall bland annat röra bränder i containers vid återvinningsstationen i Storå samt ett par andra bränder i närområdet. På söndagen kunde en patrull gripa kvinnan, misstänkt för skadegörelse genom brand och mordbrand alternativt försök till mordbrand.
– När patrullen hittar på den här kvinnan, håller hon på och försöker tända eld på ett träd, kommenterar Stefan Wickberg, presstalesperson vid polisen i Bergslagen.
Den misstänkta kvinnan kopplas till flera bränder i Storåtrakten som inträffade under förra veckan. På lördagen larmades både polis och brandkår om en containerbrand vid återvinningsstationen i Storå. Dagen efter upprepade historien sig, då två containers på samma plats blev utbrända på dess innehåll. Larmet inkom klockan 06.42. När polisen anlände till platsen, kunde man utifrån vittnesuppgifter ganska snart hitta en misstänkt gärningsperson i närområdet.
– Uppgifterna pekade ut en kvinna i 30-årsåldern, som man började leta efter i området. När patrullen hittar på den här kvinnan håller hon på och försöker tända eld på ett träd, uppger Stefan Wickberg vid polisen.
Senare samma dag larmas polisen på nytt.
– Klockan 19.53 på söndagen fick vi ett nytt larm. Det visade sig att samma kvinna nu försökt att tända eld på en hög innehållande något som dessvärre ej framgår i detalj, men det har rubricerats mordbrand alternativt försök till mordbrand, säger Stefan Wickberg, polisen i Bergslagen.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.