En kvinna i 30-årsåldern misstänks ligga bakom en rad anlagda bränder som upptäcktes under förra veckan. Det skall bland annat röra bränder i containers vid återvinningsstationen i Storå samt ett par andra bränder i närområdet. På söndagen kunde en patrull gripa kvinnan, misstänkt för skadegörelse genom brand och mordbrand alternativt försök till mordbrand.
– När patrullen hittar på den här kvinnan, håller hon på och försöker tända eld på ett träd, kommenterar Stefan Wickberg, presstalesperson vid polisen i Bergslagen.
Den misstänkta kvinnan kopplas till flera bränder i Storåtrakten som inträffade under förra veckan. På lördagen larmades både polis och brandkår om en containerbrand vid återvinningsstationen i Storå. Dagen efter upprepade historien sig, då två containers på samma plats blev utbrända på dess innehåll. Larmet inkom klockan 06.42. När polisen anlände till platsen, kunde man utifrån vittnesuppgifter ganska snart hitta en misstänkt gärningsperson i närområdet.
– Uppgifterna pekade ut en kvinna i 30-årsåldern, som man började leta efter i området. När patrullen hittar på den här kvinnan håller hon på och försöker tända eld på ett träd, uppger Stefan Wickberg vid polisen.
Senare samma dag larmas polisen på nytt.
– Klockan 19.53 på söndagen fick vi ett nytt larm. Det visade sig att samma kvinna nu försökt att tända eld på en hög innehållande något som dessvärre ej framgår i detalj, men det har rubricerats mordbrand alternativt försök till mordbrand, säger Stefan Wickberg, polisen i Bergslagen.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.