En kvinna i 30-årsåldern misstänks ligga bakom en rad anlagda bränder som upptäcktes under förra veckan. Det skall bland annat röra bränder i containers vid återvinningsstationen i Storå samt ett par andra bränder i närområdet. På söndagen kunde en patrull gripa kvinnan, misstänkt för skadegörelse genom brand och mordbrand alternativt försök till mordbrand.
– När patrullen hittar på den här kvinnan, håller hon på och försöker tända eld på ett träd, kommenterar Stefan Wickberg, presstalesperson vid polisen i Bergslagen.
Den misstänkta kvinnan kopplas till flera bränder i Storåtrakten som inträffade under förra veckan. På lördagen larmades både polis och brandkår om en containerbrand vid återvinningsstationen i Storå. Dagen efter upprepade historien sig, då två containers på samma plats blev utbrända på dess innehåll. Larmet inkom klockan 06.42. När polisen anlände till platsen, kunde man utifrån vittnesuppgifter ganska snart hitta en misstänkt gärningsperson i närområdet.
– Uppgifterna pekade ut en kvinna i 30-årsåldern, som man började leta efter i området. När patrullen hittar på den här kvinnan håller hon på och försöker tända eld på ett träd, uppger Stefan Wickberg vid polisen.
Senare samma dag larmas polisen på nytt.
– Klockan 19.53 på söndagen fick vi ett nytt larm. Det visade sig att samma kvinna nu försökt att tända eld på en hög innehållande något som dessvärre ej framgår i detalj, men det har rubricerats mordbrand alternativt försök till mordbrand, säger Stefan Wickberg, polisen i Bergslagen.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.