Om man går till affären och handlar är det inget konstigt med att få ett kvitto på vad man har köpt. Detta borde även gälla våra skattepengar och hur de används i kommunen. Den uppfattningen har i alla fall Lindesbergs ekonomichef Lennart Jansson. Idén att redovisa och ge invånarna insyn i hur ekonomin hanteras och används i samhället kom på tal redan tidigt i somras, men sedan dess har det varit tyst kring denna ekonomitjänst som var tänkt att läggas upp som en fristående sida på kommunsajten www.lindesberg.se
Dock har inte ärendet lagts på is, tvärtom är det högaktuellt. På grund av det rådande budgetarbetet, så har det bara skjutits framåt lite i tiden. Men redan om en till två veckor är det trots allt klart för en första publikation, enligt ekonomichefen själv. Ekonomisidan kommer att byggas upp med fortlöpande prognoser och djupdykningar i saker som berör och ifrågasätts.
Det första ”kvittot” som ekonomichef Lennart Jansson redovisar berör kommunikationen i kommunen. –Ja, jag tycker det är ett viktig och intressant område. Vi lägger årligen tio miljoner kronor på området, något som berör de flesta på ett eller annat sätt. Därför tror jag det kan vara av stort intresse för de som vill läsa om det här, säger Lennart Jansson. Kommunikation i det här fallet betyder transporter, skolskjutsar, busstrafik, tågtrafik m m.
Begreppet ekonomi menar ekonomichefen är mycket mer än bara ordet ”pengar”. Med detta i bakhuvudet kommer hans ekonomisida att visa andra intressanta uppgifter om kommunala bolag och förvaltningar etc genom att redovisa hur många som arbetar på det omnämnda samt hur investeringar och nedskärningar påverkar. –Har vi en arbetsplats, t ex inom äldreomsorgen, som vi investerat i runda tal 100 000 000 kr och sedan tvingas spara en miljon ett år, så kanske folk ser att vi faktiskt inte ”dödar” verksamheten. Då kan man enkelt se att det i detta fall bara handlar om en procent i neddragningar. Med sådan fakta hoppas jag att fler ska få en bild av varför eventuella nedskärningar görs och att de inte är direkt förödande för arbetsplatsen i fråga.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.