Om man går till affären och handlar är det inget konstigt med att få ett kvitto på vad man har köpt. Detta borde även gälla våra skattepengar och hur de används i kommunen. Den uppfattningen har i alla fall Lindesbergs ekonomichef Lennart Jansson. Idén att redovisa och ge invånarna insyn i hur ekonomin hanteras och används i samhället kom på tal redan tidigt i somras, men sedan dess har det varit tyst kring denna ekonomitjänst som var tänkt att läggas upp som en fristående sida på kommunsajten www.lindesberg.se
Dock har inte ärendet lagts på is, tvärtom är det högaktuellt. På grund av det rådande budgetarbetet, så har det bara skjutits framåt lite i tiden. Men redan om en till två veckor är det trots allt klart för en första publikation, enligt ekonomichefen själv. Ekonomisidan kommer att byggas upp med fortlöpande prognoser och djupdykningar i saker som berör och ifrågasätts.
Det första ”kvittot” som ekonomichef Lennart Jansson redovisar berör kommunikationen i kommunen. –Ja, jag tycker det är ett viktig och intressant område. Vi lägger årligen tio miljoner kronor på området, något som berör de flesta på ett eller annat sätt. Därför tror jag det kan vara av stort intresse för de som vill läsa om det här, säger Lennart Jansson. Kommunikation i det här fallet betyder transporter, skolskjutsar, busstrafik, tågtrafik m m.
Begreppet ekonomi menar ekonomichefen är mycket mer än bara ordet ”pengar”. Med detta i bakhuvudet kommer hans ekonomisida att visa andra intressanta uppgifter om kommunala bolag och förvaltningar etc genom att redovisa hur många som arbetar på det omnämnda samt hur investeringar och nedskärningar påverkar. –Har vi en arbetsplats, t ex inom äldreomsorgen, som vi investerat i runda tal 100 000 000 kr och sedan tvingas spara en miljon ett år, så kanske folk ser att vi faktiskt inte ”dödar” verksamheten. Då kan man enkelt se att det i detta fall bara handlar om en procent i neddragningar. Med sådan fakta hoppas jag att fler ska få en bild av varför eventuella nedskärningar görs och att de inte är direkt förödande för arbetsplatsen i fråga.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.