För fjärde året i rad arrangerar Svenska Kyrkan och Linde bergslags församling ett julfirande i församlingshemmet för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att fira i släkt och vänners gemenskap.- Alla som känner att de vill fira jul i sällskap med andra människor, är hjärtligt välkomna till oss, säger församlingsdiakon Anna Andersson.
Med en månad kvar till julafton är förberedelserna igång hos Linde bergslags församling, som på självaste dopparedagen dukar upp med mat och klappar för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att fira julen ”traditionellt”. Det blir nu fjärde året i rad som man anordnar ett julfirande i Församlingshemmet i Lindesberg och med fjolårets besökssiffra i minnet, konstaterar församlingsdiakon Anna Andersson att behovet finns och är ganska stort också.
– Förra julaftonen kom det ett 70-tal personer till oss. Det finns ett stort behov och det känns härligt att vi kan hjälpa dessa människor på det här sättet, säger Anna Andersson.
Förra julen fick Svenska Kyrkans julfirande ett jättestöd från en enskild person, Sofia Lindblom, som gick runt i butikerna och fick ihop ett 50-tal julklappar att ”lägga under granen” i församlingshemmet.
– Det var jätteroligt att se ett sådant engagemang och vi välkomnar naturligtvis alla som vill bidra med något, det måste inte vara klappar heller utan det kan också handla om hjälp i köket, att duka upp julbordet eller vara jultomte, berättar Anna Andersson.
Fotnot: Varje år skänker också Lions Club Lindesberg och Rotary gåvor till detta julfirande. Till årets julfirande har även Lindesbergs Stadshotell lovat att skänka mat från deras julbord.
Vill du också hjälpa till?
Kontakta Jessica Haikara, Linde bergslags församling
0581-888 08
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.