För fjärde året i rad arrangerar Svenska Kyrkan och Linde bergslags församling ett julfirande i församlingshemmet för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att fira i släkt och vänners gemenskap.- Alla som känner att de vill fira jul i sällskap med andra människor, är hjärtligt välkomna till oss, säger församlingsdiakon Anna Andersson.
Med en månad kvar till julafton är förberedelserna igång hos Linde bergslags församling, som på självaste dopparedagen dukar upp med mat och klappar för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att fira julen ”traditionellt”. Det blir nu fjärde året i rad som man anordnar ett julfirande i Församlingshemmet i Lindesberg och med fjolårets besökssiffra i minnet, konstaterar församlingsdiakon Anna Andersson att behovet finns och är ganska stort också.
– Förra julaftonen kom det ett 70-tal personer till oss. Det finns ett stort behov och det känns härligt att vi kan hjälpa dessa människor på det här sättet, säger Anna Andersson.
Förra julen fick Svenska Kyrkans julfirande ett jättestöd från en enskild person, Sofia Lindblom, som gick runt i butikerna och fick ihop ett 50-tal julklappar att ”lägga under granen” i församlingshemmet.
– Det var jätteroligt att se ett sådant engagemang och vi välkomnar naturligtvis alla som vill bidra med något, det måste inte vara klappar heller utan det kan också handla om hjälp i köket, att duka upp julbordet eller vara jultomte, berättar Anna Andersson.
Fotnot: Varje år skänker också Lions Club Lindesberg och Rotary gåvor till detta julfirande. Till årets julfirande har även Lindesbergs Stadshotell lovat att skänka mat från deras julbord.
Vill du också hjälpa till?
Kontakta Jessica Haikara, Linde bergslags församling
0581-888 08
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.