För fjärde året i rad arrangerar Svenska Kyrkan och Linde bergslags församling ett julfirande i församlingshemmet för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att fira i släkt och vänners gemenskap.- Alla som känner att de vill fira jul i sällskap med andra människor, är hjärtligt välkomna till oss, säger församlingsdiakon Anna Andersson.
Med en månad kvar till julafton är förberedelserna igång hos Linde bergslags församling, som på självaste dopparedagen dukar upp med mat och klappar för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att fira julen ”traditionellt”. Det blir nu fjärde året i rad som man anordnar ett julfirande i Församlingshemmet i Lindesberg och med fjolårets besökssiffra i minnet, konstaterar församlingsdiakon Anna Andersson att behovet finns och är ganska stort också.
– Förra julaftonen kom det ett 70-tal personer till oss. Det finns ett stort behov och det känns härligt att vi kan hjälpa dessa människor på det här sättet, säger Anna Andersson.
Förra julen fick Svenska Kyrkans julfirande ett jättestöd från en enskild person, Sofia Lindblom, som gick runt i butikerna och fick ihop ett 50-tal julklappar att ”lägga under granen” i församlingshemmet.
– Det var jätteroligt att se ett sådant engagemang och vi välkomnar naturligtvis alla som vill bidra med något, det måste inte vara klappar heller utan det kan också handla om hjälp i köket, att duka upp julbordet eller vara jultomte, berättar Anna Andersson.
Fotnot: Varje år skänker också Lions Club Lindesberg och Rotary gåvor till detta julfirande. Till årets julfirande har även Lindesbergs Stadshotell lovat att skänka mat från deras julbord.
Vill du också hjälpa till?
Kontakta Jessica Haikara, Linde bergslags församling
0581-888 08
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.