För fjärde året i rad arrangerar Svenska Kyrkan och Linde bergslags församling ett julfirande i församlingshemmet för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att fira i släkt och vänners gemenskap.- Alla som känner att de vill fira jul i sällskap med andra människor, är hjärtligt välkomna till oss, säger församlingsdiakon Anna Andersson.
Med en månad kvar till julafton är förberedelserna igång hos Linde bergslags församling, som på självaste dopparedagen dukar upp med mat och klappar för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att fira julen ”traditionellt”. Det blir nu fjärde året i rad som man anordnar ett julfirande i Församlingshemmet i Lindesberg och med fjolårets besökssiffra i minnet, konstaterar församlingsdiakon Anna Andersson att behovet finns och är ganska stort också.
– Förra julaftonen kom det ett 70-tal personer till oss. Det finns ett stort behov och det känns härligt att vi kan hjälpa dessa människor på det här sättet, säger Anna Andersson.
Förra julen fick Svenska Kyrkans julfirande ett jättestöd från en enskild person, Sofia Lindblom, som gick runt i butikerna och fick ihop ett 50-tal julklappar att ”lägga under granen” i församlingshemmet.
– Det var jätteroligt att se ett sådant engagemang och vi välkomnar naturligtvis alla som vill bidra med något, det måste inte vara klappar heller utan det kan också handla om hjälp i köket, att duka upp julbordet eller vara jultomte, berättar Anna Andersson.
Fotnot: Varje år skänker också Lions Club Lindesberg och Rotary gåvor till detta julfirande. Till årets julfirande har även Lindesbergs Stadshotell lovat att skänka mat från deras julbord.
Vill du också hjälpa till?
Kontakta Jessica Haikara, Linde bergslags församling
0581-888 08
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”