För fjärde året i rad arrangerar Svenska Kyrkan och Linde bergslags församling ett julfirande i församlingshemmet för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att fira i släkt och vänners gemenskap.- Alla som känner att de vill fira jul i sällskap med andra människor, är hjärtligt välkomna till oss, säger församlingsdiakon Anna Andersson.
Med en månad kvar till julafton är förberedelserna igång hos Linde bergslags församling, som på självaste dopparedagen dukar upp med mat och klappar för människor som av olika anledningar inte har möjlighet att fira julen ”traditionellt”. Det blir nu fjärde året i rad som man anordnar ett julfirande i Församlingshemmet i Lindesberg och med fjolårets besökssiffra i minnet, konstaterar församlingsdiakon Anna Andersson att behovet finns och är ganska stort också.
– Förra julaftonen kom det ett 70-tal personer till oss. Det finns ett stort behov och det känns härligt att vi kan hjälpa dessa människor på det här sättet, säger Anna Andersson.
Förra julen fick Svenska Kyrkans julfirande ett jättestöd från en enskild person, Sofia Lindblom, som gick runt i butikerna och fick ihop ett 50-tal julklappar att ”lägga under granen” i församlingshemmet.
– Det var jätteroligt att se ett sådant engagemang och vi välkomnar naturligtvis alla som vill bidra med något, det måste inte vara klappar heller utan det kan också handla om hjälp i köket, att duka upp julbordet eller vara jultomte, berättar Anna Andersson.
Fotnot: Varje år skänker också Lions Club Lindesberg och Rotary gåvor till detta julfirande. Till årets julfirande har även Lindesbergs Stadshotell lovat att skänka mat från deras julbord.
Vill du också hjälpa till?
Kontakta Jessica Haikara, Linde bergslags församling
0581-888 08
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.