Inför jul är det många hushåll som upplever hårda tider, på grund av en ansträngd ekonomi, något man märker av hos Linde Bergslags församling.
– Folk har det tufft och trycket ökar konstant, och det här är ju människor i vårt närområde, säger Anna Lennartsson.
Församlingens egen stiftelse är beroende av gåvor för att kunna hjälpa kommuninvånare i nöd, och i år har man hittills hjälpt fler människor än vad man har fått in genom donationer. Med anledning av detta har man nu startat en utmaning, som man hoppas ska ge effekt.
– Vi utmanar 1000 personer att ge minst 100 kronor var, gör man det kan man bli lycklig mottagare av en gåva från St Mary värd 500 kronor. Målet var att nå 100.000 kronor till Lucia. Det ser omöjligt ut i dagsläget, kan du hjälpa oss med det?, säger Anna.
Alla pengar som kommer in till stiftelsen går oavkortat till att hjälpa folk med behov, vilket inför jul kan vara både pengar till mat, men också en hjälp till julklappar.
– Dels går det till presentkort på mat, men det kan även vara presentkort på Mejk till föräldrar som har äldre barn exempelvis. Vi har också fått in en del julklappar, och vi tar gärna emot fler, men behovet av pengar är just nu större, förklarar Anna och avslutar:
– Vanligt folk som du och jag, som ändå har det okej ekonomiskt, kan på ett enkelt sätt hjälpa människor i vår närhet, många bäckar små. I början av veckan hade vi fått in 46 000 kronor, så vi har ganska långt kvar till att nå målet.
Vill man skänka en slant till stiftelsen gör man det via dessa nummer: Swish: 123 366 3317, BG 5003-9130, märk betalningen ”julkampanj Sociala Stiftelsen”.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.