Inför jul är det många hushåll som upplever hårda tider, på grund av en ansträngd ekonomi, något man märker av hos Linde Bergslags församling.
– Folk har det tufft och trycket ökar konstant, och det här är ju människor i vårt närområde, säger Anna Lennartsson.
Församlingens egen stiftelse är beroende av gåvor för att kunna hjälpa kommuninvånare i nöd, och i år har man hittills hjälpt fler människor än vad man har fått in genom donationer. Med anledning av detta har man nu startat en utmaning, som man hoppas ska ge effekt.
– Vi utmanar 1000 personer att ge minst 100 kronor var, gör man det kan man bli lycklig mottagare av en gåva från St Mary värd 500 kronor. Målet var att nå 100.000 kronor till Lucia. Det ser omöjligt ut i dagsläget, kan du hjälpa oss med det?, säger Anna.
Alla pengar som kommer in till stiftelsen går oavkortat till att hjälpa folk med behov, vilket inför jul kan vara både pengar till mat, men också en hjälp till julklappar.
– Dels går det till presentkort på mat, men det kan även vara presentkort på Mejk till föräldrar som har äldre barn exempelvis. Vi har också fått in en del julklappar, och vi tar gärna emot fler, men behovet av pengar är just nu större, förklarar Anna och avslutar:
– Vanligt folk som du och jag, som ändå har det okej ekonomiskt, kan på ett enkelt sätt hjälpa människor i vår närhet, många bäckar små. I början av veckan hade vi fått in 46 000 kronor, så vi har ganska långt kvar till att nå målet.
Vill man skänka en slant till stiftelsen gör man det via dessa nummer: Swish: 123 366 3317, BG 5003-9130, märk betalningen ”julkampanj Sociala Stiftelsen”.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.