Naturreservatet på Kyrkberget kan komma att få en annan gränsdragning än den som tidigare klubbades i kommunfullmäktige. Orsaken är att Linde Energis transformatorstation har hamnat inne i reservatet enligt nuvarande dragning och skapar många och kostsamma orosmoln.
Redan för snart ett år sedan påtalade Linde Energis elnätschef, Göran Karlsson, att naturreservatets gränsdragning kan medföra kostsamma konsekvenser för dem. I en konsekvensanalys har elbolaget bland annat räknat på en nödvändig flytt av stationen som skulle komma att kosta mellan 40-60 miljoner kronor. Att låta stationen vara kvar innanför naturreservatets gränser bedömer man som en risk då det kan innebära att deras beredskap försämras. Och även om undantag skrivs in så ser man oro över att myndigheter utanför Lindesberg begränsar deras handlingsfrihet.
Detta ärende landade på kommunstyrelsens bord tidigare i veckan. Kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder, uppger att han gärna lyfter fram det ursprungliga förslaget igen, där gränsdragningen lämnade transformatorstationen och ledningarna i marken utanför reservatet.
– Vi kommer ta upp frågan på nytt i beslutande KS i nästa vecka. Jag hoppas att fler partier har samma inställning som oss i Socialdemokraterna, att vi måste finna en lösning på det här utan att det äventyrar ekonomin eller invånarnas elförsörjning, berättar Ceder.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!