Nu i september är det kyrkoval, ett val som kanske inte engagerar så många men ändå berör nästan varenda individ i samhället på ett eller annat vis. För att förenkla det hela kan kyrkovalet beskrivas som ett vanligt politiskt val, dvs att man röstar in partier samt på politiker i personval. Kyrkan styrs idag på ungefär samma sätt som en kommun och därför kan valet vara viktigare för invånarna än man kanske trott. Många rycker nog på axlarna åt det hela. Men faktum är att saker som begravning, bröllop, konfirmation, nöjen och mycket annat är sånt som berör de flesta, och därför kanske axelryckningen var lite förhastad? Mycket av ens framtid kan alltså påverkas av vem/vilka som styr.
Moderaternas Pär-Ove Lindqvist menar att valet är minst lika viktigt för gammal som ung. –Även om man idag är ungdom och kanske är så långt ifrån de kristna tingen man kan komma, så är verkligheten den att man förr eller senare kommer i kontakt med kyrkan på något vis. Det kan vara att man går och gifter sig, eller kanske ordnar med en begravning för någon som gått bort, förklarar Lindqvist. Även mycket av det musikkulturella utbudet står församlingarna för idag. Väldigt många konserter ordnas i kyrkorna, men även olika teaterföreställningar för såväl gammal som ung.
Men spelar det då egentligen någon större roll vilket parti eller person man röstar på? Enligt Moderaterna är det så. –Skillnaden mellan vissa partier kan vara mycket liten, men på vissa områden är det ändå förändringar som kan vara av stor betydelse för de som berörs. Sen förekommer det tyvärr radikala förslag på förändringar från vissa håll. I något sammanhang har jag hört att Vänsterpartiet lika gärna kunde tänka sig att göra om kyrkan till handbollshall. Nu var det inte från lokal nivå detta uttalande skedde, men det tyder ändå på att vissa partier har en för kyrkan lite farlig inställning. Vi tycker man ska värna om det kyrkan står för idag, och vad den har betytt för människor i alla tider, säger P-O Lindqvist.
Kyrkovalet startar måndag 3 september och är öppet för röstning under två veckor framåt. I Lindesberg är det i församlingshemmet röstningen sker och vid pastorsexpedition kan valsedlar hämtas. För att få rösta ska man ha fyllt 16 år. Läs mer om kyrkovalet på:www.svenskakyrkan.se
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.