Nästa vecka är det dags för sportlov för skolbarn och ungdomar i Lindesbergs kommun och som vanligt anordnas en hel del av roliga aktiviteter på hemmaplan. Vad sägs om att gå på en käpphästfest, bygga ett slott eller kanske ”gejma loss” i bibblans TV-spelsutmaning? Detta och många fler roligheter serveras från 19-25 februari.
Sportlovet står för dörren och så gör även en mängd aktiviteter för barn och unga och många av dessa aktiviteter är dessutom gratis. Vad som gäller finns att läsa hos respektive arrangör.
På Lindesbergs stadsbibliotek anordnas Sportlov på Bibblan med en fullspäckat sportlovsprogram på bibliotek i kommunen. Det vaknas bland annat TV-spelsutmaning, pyssel i massor och ett unikt tillfälle att gå på käpphästfest.
Hela bibblans sportlovsprogram finns att läsa här.
På pappersbruksmuseet får du chansen att skapa ditt eget papper. Foto: Jennie Einarsson
På Frövifors pappersbruksmuseum bjuder man på aktiviteter för både stora och små. I Handpappersverkstan kan du göra eget papper och i skaparverkstan Gläntan får du använda fantasin och skapa ett hus av papper, blir det ett slott eller blir det kanske en skyskrapa?
Hela papperbruksmuseets lovprogram finns att läsa här.
För barn med spring i benen anordnar Badhuset Energikällan roliga vattenaktiviteter hela veckan så som som minidisco, lekar och skattjakt.
Hela Energikällans aktivitetsschema finns att läsa här.
Lindesbergs Bio har laddat upp inför sportlovsveckan med flera matinéfilmer utöver sitt ordinarie bioprogram och erbjuder i samarbete med Badhuset Energikällan ett sportlovserbjudande för barn och ungdomar.
Lindesbergs Bio och Energikällans sportlovserbjudande finns att läsa mer om här.
Lindesbergs Bios hela utbud av biofilmer under veckan finns att läsa mer om här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...