Nästa vecka är det dags för sportlov för skolbarn och ungdomar i Lindesbergs kommun och som vanligt anordnas en hel del av roliga aktiviteter på hemmaplan. Vad sägs om att gå på en käpphästfest, bygga ett slott eller kanske ”gejma loss” i bibblans TV-spelsutmaning? Detta och många fler roligheter serveras från 19-25 februari.
Sportlovet står för dörren och så gör även en mängd aktiviteter för barn och unga och många av dessa aktiviteter är dessutom gratis. Vad som gäller finns att läsa hos respektive arrangör.
På Lindesbergs stadsbibliotek anordnas Sportlov på Bibblan med en fullspäckat sportlovsprogram på bibliotek i kommunen. Det vaknas bland annat TV-spelsutmaning, pyssel i massor och ett unikt tillfälle att gå på käpphästfest.
Hela bibblans sportlovsprogram finns att läsa här.
På pappersbruksmuseet får du chansen att skapa ditt eget papper. Foto: Jennie Einarsson
På Frövifors pappersbruksmuseum bjuder man på aktiviteter för både stora och små. I Handpappersverkstan kan du göra eget papper och i skaparverkstan Gläntan får du använda fantasin och skapa ett hus av papper, blir det ett slott eller blir det kanske en skyskrapa?
Hela papperbruksmuseets lovprogram finns att läsa här.
För barn med spring i benen anordnar Badhuset Energikällan roliga vattenaktiviteter hela veckan så som som minidisco, lekar och skattjakt.
Hela Energikällans aktivitetsschema finns att läsa här.
Lindesbergs Bio har laddat upp inför sportlovsveckan med flera matinéfilmer utöver sitt ordinarie bioprogram och erbjuder i samarbete med Badhuset Energikällan ett sportlovserbjudande för barn och ungdomar.
Lindesbergs Bio och Energikällans sportlovserbjudande finns att läsa mer om här.
Lindesbergs Bios hela utbud av biofilmer under veckan finns att läsa mer om här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 klockan 13:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
11 september 2026 klockan 09:20 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.