Sommar och fest. På stadens två största festplatser – Lindesbergs Stadshotell och Bistro Bellman – har man nu laddat kanonen rejält med krut för att sommaren aldrig skall ta slut. (Varning för nödrim) Nu stundar sommarens fester, vilket också inkluderar ett antal musikfestivaler i vårt område.
Lindesbergs Stadshotell kommer sin vana trogen att anordna tre stycken parkfester i sommar. Den första går av stapeln redan nu på lördag. Parkfest nummer 2 river loss fredag 27 juli och årets sista parkröj sker lördag 25 augusti. Festerna kommer som alltid att bjuda på livemusik från våra lokala band. Nedan kan du se vilka som lirar och när:
Parkfest 1: Rock N´ Roll Experience
Parkfest 2: Slam Jam
Parkfest 3: Larssons Rockband
Festarrangörerna räknar med att även årets fester kommer att bli publikmagneter – vilket brukar innebära att omkring 1000 personer festar loss per parkfest.
Dansa utomhus inne på krogen
På Bistro Bellman räknar man också med rejält ös – hela sommaren – varje helg. Restaurangchefen berättar att man laddar upp med liveband varje helg och dessutom kommer man att flytta delar av festligheterna utomhus, i mycket större grad än tidigare vill säga. Göransonskas bakgård har nämligen fått ett utomhusdansgolv för alla som önskar svänga sina lurviga ute i det ”fria”. Fredag 6 juli drar sommarfesten igång på allvar, då gästar nämligen Asterix på utomhusscenen.
-Jag tror att vi är helt ensamma om ett utomhusdansgolv i Örebro län vad gäller krogarna, kommenterar Besim Celik.
Musikfestivaler x3
Sommarens absolut största festtillställning står Augustibuller för i vanlig ordning. Årets festival kickas igång redan på torsdagen första veckan i augusti, vilket är nytt för i år. En förfest inför det stora bullret som drar igång på fredagen alltså. En sjuhelsikes massa band och artister är redan bokade för årets buller och är du nyfiken på om just ditt favoritband kommer, så rekommenderar vi ett besök på www.augustibuller.se för mer info.
Men det är inte bara Lindesberg som är säte för musik från stora artistnamn. Faktum är att Frövi också bjuder på gott gung i sommarhettan. Flashboda Blues är en rock- och bluesfestival som pågår i dagarna två på Prästryggens camping. Festivalen drar igång 27 juli. Mer info om denna festival finns på www.flashboda.com.
Även i den norra kommundelen finns ett stort evenemang värt att spana in. Den alldeles nystartade rockfesten ”Ghyttans RockDagar” i Guldsmedshyttan bjuder upp till fest och livemusik under två dagar: 10-11 augusti. Där kommer vi bland annat kunna se och höra The Boppers lira. Mer info finns på www.ghyttan.se
TV-aktuella Torgny Melins kommer till Lindesberg och spelar när Lindlövens årliga kräftfest arrangeras i augusti. Kräftfesten startar kl 19 på fredagen 10 augusti. För mer info, se annons i nöjesspalten här på LindeNytt.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.