Sommar och fest. På stadens två största festplatser – Lindesbergs Stadshotell och Bistro Bellman – har man nu laddat kanonen rejält med krut för att sommaren aldrig skall ta slut. (Varning för nödrim) Nu stundar sommarens fester, vilket också inkluderar ett antal musikfestivaler i vårt område.
Lindesbergs Stadshotell kommer sin vana trogen att anordna tre stycken parkfester i sommar. Den första går av stapeln redan nu på lördag. Parkfest nummer 2 river loss fredag 27 juli och årets sista parkröj sker lördag 25 augusti. Festerna kommer som alltid att bjuda på livemusik från våra lokala band. Nedan kan du se vilka som lirar och när:
Parkfest 1: Rock N´ Roll Experience
Parkfest 2: Slam Jam
Parkfest 3: Larssons Rockband
Festarrangörerna räknar med att även årets fester kommer att bli publikmagneter – vilket brukar innebära att omkring 1000 personer festar loss per parkfest.
Dansa utomhus inne på krogen
På Bistro Bellman räknar man också med rejält ös – hela sommaren – varje helg. Restaurangchefen berättar att man laddar upp med liveband varje helg och dessutom kommer man att flytta delar av festligheterna utomhus, i mycket större grad än tidigare vill säga. Göransonskas bakgård har nämligen fått ett utomhusdansgolv för alla som önskar svänga sina lurviga ute i det ”fria”. Fredag 6 juli drar sommarfesten igång på allvar, då gästar nämligen Asterix på utomhusscenen.
-Jag tror att vi är helt ensamma om ett utomhusdansgolv i Örebro län vad gäller krogarna, kommenterar Besim Celik.
Musikfestivaler x3
Sommarens absolut största festtillställning står Augustibuller för i vanlig ordning. Årets festival kickas igång redan på torsdagen första veckan i augusti, vilket är nytt för i år. En förfest inför det stora bullret som drar igång på fredagen alltså. En sjuhelsikes massa band och artister är redan bokade för årets buller och är du nyfiken på om just ditt favoritband kommer, så rekommenderar vi ett besök på www.augustibuller.se för mer info.
Men det är inte bara Lindesberg som är säte för musik från stora artistnamn. Faktum är att Frövi också bjuder på gott gung i sommarhettan. Flashboda Blues är en rock- och bluesfestival som pågår i dagarna två på Prästryggens camping. Festivalen drar igång 27 juli. Mer info om denna festival finns på www.flashboda.com.
Även i den norra kommundelen finns ett stort evenemang värt att spana in. Den alldeles nystartade rockfesten ”Ghyttans RockDagar” i Guldsmedshyttan bjuder upp till fest och livemusik under två dagar: 10-11 augusti. Där kommer vi bland annat kunna se och höra The Boppers lira. Mer info finns på www.ghyttan.se
TV-aktuella Torgny Melins kommer till Lindesberg och spelar när Lindlövens årliga kräftfest arrangeras i augusti. Kräftfesten startar kl 19 på fredagen 10 augusti. För mer info, se annons i nöjesspalten här på LindeNytt.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.