Sommar och fest. På stadens två största festplatser – Lindesbergs Stadshotell och Bistro Bellman – har man nu laddat kanonen rejält med krut för att sommaren aldrig skall ta slut. (Varning för nödrim) Nu stundar sommarens fester, vilket också inkluderar ett antal musikfestivaler i vårt område.
Lindesbergs Stadshotell kommer sin vana trogen att anordna tre stycken parkfester i sommar. Den första går av stapeln redan nu på lördag. Parkfest nummer 2 river loss fredag 27 juli och årets sista parkröj sker lördag 25 augusti. Festerna kommer som alltid att bjuda på livemusik från våra lokala band. Nedan kan du se vilka som lirar och när:
Parkfest 1: Rock N´ Roll Experience
Parkfest 2: Slam Jam
Parkfest 3: Larssons Rockband
Festarrangörerna räknar med att även årets fester kommer att bli publikmagneter – vilket brukar innebära att omkring 1000 personer festar loss per parkfest.
Dansa utomhus inne på krogen
På Bistro Bellman räknar man också med rejält ös – hela sommaren – varje helg. Restaurangchefen berättar att man laddar upp med liveband varje helg och dessutom kommer man att flytta delar av festligheterna utomhus, i mycket större grad än tidigare vill säga. Göransonskas bakgård har nämligen fått ett utomhusdansgolv för alla som önskar svänga sina lurviga ute i det ”fria”. Fredag 6 juli drar sommarfesten igång på allvar, då gästar nämligen Asterix på utomhusscenen.
-Jag tror att vi är helt ensamma om ett utomhusdansgolv i Örebro län vad gäller krogarna, kommenterar Besim Celik.
Musikfestivaler x3
Sommarens absolut största festtillställning står Augustibuller för i vanlig ordning. Årets festival kickas igång redan på torsdagen första veckan i augusti, vilket är nytt för i år. En förfest inför det stora bullret som drar igång på fredagen alltså. En sjuhelsikes massa band och artister är redan bokade för årets buller och är du nyfiken på om just ditt favoritband kommer, så rekommenderar vi ett besök på www.augustibuller.se för mer info.
Men det är inte bara Lindesberg som är säte för musik från stora artistnamn. Faktum är att Frövi också bjuder på gott gung i sommarhettan. Flashboda Blues är en rock- och bluesfestival som pågår i dagarna två på Prästryggens camping. Festivalen drar igång 27 juli. Mer info om denna festival finns på www.flashboda.com.
Även i den norra kommundelen finns ett stort evenemang värt att spana in. Den alldeles nystartade rockfesten ”Ghyttans RockDagar” i Guldsmedshyttan bjuder upp till fest och livemusik under två dagar: 10-11 augusti. Där kommer vi bland annat kunna se och höra The Boppers lira. Mer info finns på www.ghyttan.se
TV-aktuella Torgny Melins kommer till Lindesberg och spelar när Lindlövens årliga kräftfest arrangeras i augusti. Kräftfesten startar kl 19 på fredagen 10 augusti. För mer info, se annons i nöjesspalten här på LindeNytt.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.