Regntunga skyar – inga problem! På fredagskvällen drar festen igång på Lindeskolans grönområde oavsett väder, berättar arrangören som garanterar att dansgolvet förblir torrt och fint trots allt.
Som vi berättat tidigare i veckan, arrangeras en tvådagarsfest bakom Lindesberg Arena med start på fredagskvällen. Det är Lindevent som är huvudaktör och har lagt ut hela 100 000 kronor på att garantera att festen blir av oavsett vad SMHI rapporterar för dumheter på väderfronten. Garantin ser man i det gigantiska partytält som nu monterats upp på festområdet. Tältet har en yta om 700 kvm där man förutom ett dansgolv bygger upp en rejäl scen för helgens liveband samt en bar också.
-Det kommer till och med finnas ett golv i tältet, så det är ingen fara att det har regnat de senaste dagarna. Det är ett trägolv som läggs ut i sektioner, mycket smart lösning faktiskt, kommenterar Per Fritzell.
Arrangören har delat upp helgens satsningar på barn/ungdom och vuxna. Hela fredagskvällen arrangeras där disco för barn/ungdom, första passet 18:00-20:30 är för åldrarna 7-12 år medan kvällens disco är för högstadiet och gymnasiet (kl 21-01)
På lördagen arrangeras party för vuxna och blir en fortsättning av den stora motorfesten Vårmönstringen. När cruisingen ebbar ut i centrum fångar man upp alla festprissar genom att erbjuda livemusik, dans, mat och dryck. Åldersgräns är 18 år. Tid: kl. 20-02
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.