En lagård totalförstördes i en brand strax norr om Gusselby på fredagsförmiddagen. Orsaken tros vara ett elfel.
Ägarna till den lilla stugan, som ligger mycket ensligt till ute i skogen, hade precis kommit tillbaka från en promenad när de upptäckte branden. De konstaterade också snabbt att orsaken till branden måste vara den kyl/frys som stod nere i lagården.
Räddningstjänsten kunde inte göra något för att rädda byggnaden, utan fick istället inrikta sig på att hålla elden under kontroll och borta från att sprida sig ut i skogen.
Två personbilar blev förstörda av branden, men också en hel del prylar som förvarades där inne. Ingen person har kommit till skada.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.