Årets första motion har lämnats in till Lindesbergs kommunfullmäktige. Det är socialdemokraten Mats Lagerman som har författat motionen i vilken han tar upp situationen med våra kvarvarande lanthandlare och vikten i att underlätta för de få handlare som finns kvar.
-Det är många gånger direkt avgörande för byns överlevnad, att man får behålla sin handlare, säger Lagerman.
Att driva en lanthandel är naturligtvis något helt annat än att ha en större butik inne i centralorten. Priserna styr många gånger valet.
Lagerman anser dock att det finns all anledning att slå ett hårt slag för handlarnas kvarlevnad. Kommunen måste engagera sig i frågan lite friskare, men han tycker också att byarnas invånare måste bli bättre på att stötta eldsjälarna som driver dessa verksamheter.
-Jag stödhandlar själv här hemma i Ramsberg, men jag vet ju att det inte är tillräckligt eftersom alla inte tänker likadant. Under sommaren går butiken naturligtvis utmärkt tack vare sommargäster och turister, men butikerna måste överleva resten av året också, säger Mats Lagerman.
Lagerman skriver i motionen:
”Att kommunen snarast initierar ett utvecklingsarbete tillsammans med berörda och tänkbara *partners för att tillskapa och öka stödet i olika former samt söka framtida nya arbets/serviceuppgifter som kan knytas till de Landsbygdshandlare som har intresse i att utveckla sin verksamhet.”
Läs hela motionen här>>
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.