Det är alldeles för luddigt skrivet i den handelsplan som byggnadsnämnden tog fram i början på 80-talet, den plan som nu satt stopp för en lågprisbutik på industriområdet i Lindesberg. Planuppstyrningen skulle vara sådan att den gynnade handeln i centrum, men den får aldrig sätta stopp för affärsrörelsernas expansion. Ja, så är lokalpolitikerns och egenföretagaren Mats Lagermans kommentar. Planen får absolut inte påverka butikers planer på att bygga ut sin verksamhet, det som borde ha hänt i fallet Mejk var att någon skulle informerat dem om den handelsplan som råder. –Dom borde även ha fått några alternativ, för skulle detta som nu har hänt betyda att butiken väljer att flytta och etablera sig någon annanstans så vore det ett hårt slag för hela Lindesberg och dess handel, säger Lagerman.
-Jag misstänker att det brustit i kommunikationen mellan de inblandade parterna. Det man bör göra nu är att diskutera igenom vad grabbarna på Mejk verkligen önskar för att om möjligt kunna erbjuda dem det. Jag vet att det finns andra lokaler centralt som passar utmärkt, bl a har vi gamla industribyggnaden mittemot Folkets Hus som är ett guldläge för deras affärsidé. Vad jag menar är att kommunen absolut inte får förstöra för företagare som utvecklas och expanderar. Man ska nog förtydliga sig lite i planens formulering.
När planen för handel i Lindesberg togs fram fanns redan några av de handlare som än idag finns på industriområdet, de kunde man inte gärna flytta på helt plötsligt. Att det redan finns handel där har varit ett argument från den nu drabbade butiken Mejk. Men samtidigt menar Lagerman att det inte får vara tvärstopp för butiker som vill expandera. Finns det inga alternativ i centrum så måste man nog från kommunens sida tänka om och tänka sig noga för så man inte förlorar butiken helt. Flyttar Mejk är det katastrof, menar han.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.