I en debattartikel kritiserar Mats Lagerman och Lod det förslag som kommunstyrelsen drev igenom angående politikers fallskärmar. Socialdemokraterna och Vänstern yrkade på att pensionen skulle sänkas till 50 år. Lod menar att det är häpnadsväckande eftersom det betyder att betydligt fler politiker går i tidig ålder och sedan lever på ”fallskärmslöner” fram till pensionsåldern. Slöseri med pengar, menar Lod. Kommunstyrelsens förslag motiverades med att man på detta sätt hoppas att fler yngre kommer att vara verksamma inom politiken.
Debattartikeln från Lod kan läsas här nedan.
”Politiska Helgon” ??????!!!!!!
I denna alla helgonsvecka vill en förkrossande majoritet av vår lokala kommunledning tydligen haka på den rikstrend som går ut på att politiska höjdare skor och snor åt sig förmåner som är helgade åt dem själva…
Förslaget som låg för kommunstyrelsen var huruvida vi skall sänka åldersnivån på de som väljer att lämna sina arvoderade deltids/heltidsarvoderade uppdrag.
Lod och undertecknad föreslog och yrkade på en höjning till vanliga människors nivå = 65 år. Moderaterna föreslog och yrkade på nivån – 55 år. Sossar, vänstern m.fl. föreslog och yrkade på nivån – 50 år . (De vann)
Denna milt uttryckt omoraliska ”fallskärmsnivå” för politiker torde bli gällande om ej medborgare, partifolk och media vaknar till liv och börjar agera …… Eller det kanske är så här väljarna vill att det skall vara…?
Trevlig ”Helgon helg” önskar
Mats Lagerman & Lod.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.