I en debattartikel kritiserar Mats Lagerman och Lod det förslag som kommunstyrelsen drev igenom angående politikers fallskärmar. Socialdemokraterna och Vänstern yrkade på att pensionen skulle sänkas till 50 år. Lod menar att det är häpnadsväckande eftersom det betyder att betydligt fler politiker går i tidig ålder och sedan lever på ”fallskärmslöner” fram till pensionsåldern. Slöseri med pengar, menar Lod. Kommunstyrelsens förslag motiverades med att man på detta sätt hoppas att fler yngre kommer att vara verksamma inom politiken.
Debattartikeln från Lod kan läsas här nedan.
”Politiska Helgon” ??????!!!!!!
I denna alla helgonsvecka vill en förkrossande majoritet av vår lokala kommunledning tydligen haka på den rikstrend som går ut på att politiska höjdare skor och snor åt sig förmåner som är helgade åt dem själva…
Förslaget som låg för kommunstyrelsen var huruvida vi skall sänka åldersnivån på de som väljer att lämna sina arvoderade deltids/heltidsarvoderade uppdrag.
Lod och undertecknad föreslog och yrkade på en höjning till vanliga människors nivå = 65 år. Moderaterna föreslog och yrkade på nivån – 55 år. Sossar, vänstern m.fl. föreslog och yrkade på nivån – 50 år . (De vann)
Denna milt uttryckt omoraliska ”fallskärmsnivå” för politiker torde bli gällande om ej medborgare, partifolk och media vaknar till liv och börjar agera …… Eller det kanske är så här väljarna vill att det skall vara…?
Trevlig ”Helgon helg” önskar
Mats Lagerman & Lod.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.