I en debattartikel kritiserar Mats Lagerman och Lod det förslag som kommunstyrelsen drev igenom angående politikers fallskärmar. Socialdemokraterna och Vänstern yrkade på att pensionen skulle sänkas till 50 år. Lod menar att det är häpnadsväckande eftersom det betyder att betydligt fler politiker går i tidig ålder och sedan lever på ”fallskärmslöner” fram till pensionsåldern. Slöseri med pengar, menar Lod. Kommunstyrelsens förslag motiverades med att man på detta sätt hoppas att fler yngre kommer att vara verksamma inom politiken.
Debattartikeln från Lod kan läsas här nedan.
”Politiska Helgon” ??????!!!!!!
I denna alla helgonsvecka vill en förkrossande majoritet av vår lokala kommunledning tydligen haka på den rikstrend som går ut på att politiska höjdare skor och snor åt sig förmåner som är helgade åt dem själva…
Förslaget som låg för kommunstyrelsen var huruvida vi skall sänka åldersnivån på de som väljer att lämna sina arvoderade deltids/heltidsarvoderade uppdrag.
Lod och undertecknad föreslog och yrkade på en höjning till vanliga människors nivå = 65 år. Moderaterna föreslog och yrkade på nivån – 55 år. Sossar, vänstern m.fl. föreslog och yrkade på nivån – 50 år . (De vann)
Denna milt uttryckt omoraliska ”fallskärmsnivå” för politiker torde bli gällande om ej medborgare, partifolk och media vaknar till liv och börjar agera …… Eller det kanske är så här väljarna vill att det skall vara…?
Trevlig ”Helgon helg” önskar
Mats Lagerman & Lod.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.