I en debattartikel kritiserar Mats Lagerman och Lod det förslag som kommunstyrelsen drev igenom angående politikers fallskärmar. Socialdemokraterna och Vänstern yrkade på att pensionen skulle sänkas till 50 år. Lod menar att det är häpnadsväckande eftersom det betyder att betydligt fler politiker går i tidig ålder och sedan lever på ”fallskärmslöner” fram till pensionsåldern. Slöseri med pengar, menar Lod. Kommunstyrelsens förslag motiverades med att man på detta sätt hoppas att fler yngre kommer att vara verksamma inom politiken.
Debattartikeln från Lod kan läsas här nedan.
”Politiska Helgon” ??????!!!!!!
I denna alla helgonsvecka vill en förkrossande majoritet av vår lokala kommunledning tydligen haka på den rikstrend som går ut på att politiska höjdare skor och snor åt sig förmåner som är helgade åt dem själva…
Förslaget som låg för kommunstyrelsen var huruvida vi skall sänka åldersnivån på de som väljer att lämna sina arvoderade deltids/heltidsarvoderade uppdrag.
Lod och undertecknad föreslog och yrkade på en höjning till vanliga människors nivå = 65 år. Moderaterna föreslog och yrkade på nivån – 55 år. Sossar, vänstern m.fl. föreslog och yrkade på nivån – 50 år . (De vann)
Denna milt uttryckt omoraliska ”fallskärmsnivå” för politiker torde bli gällande om ej medborgare, partifolk och media vaknar till liv och börjar agera …… Eller det kanske är så här väljarna vill att det skall vara…?
Trevlig ”Helgon helg” önskar
Mats Lagerman & Lod.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.