I en debattartikel kritiserar Mats Lagerman och Lod det förslag som kommunstyrelsen drev igenom angående politikers fallskärmar. Socialdemokraterna och Vänstern yrkade på att pensionen skulle sänkas till 50 år. Lod menar att det är häpnadsväckande eftersom det betyder att betydligt fler politiker går i tidig ålder och sedan lever på ”fallskärmslöner” fram till pensionsåldern. Slöseri med pengar, menar Lod. Kommunstyrelsens förslag motiverades med att man på detta sätt hoppas att fler yngre kommer att vara verksamma inom politiken.
Debattartikeln från Lod kan läsas här nedan.
”Politiska Helgon” ??????!!!!!!
I denna alla helgonsvecka vill en förkrossande majoritet av vår lokala kommunledning tydligen haka på den rikstrend som går ut på att politiska höjdare skor och snor åt sig förmåner som är helgade åt dem själva…
Förslaget som låg för kommunstyrelsen var huruvida vi skall sänka åldersnivån på de som väljer att lämna sina arvoderade deltids/heltidsarvoderade uppdrag.
Lod och undertecknad föreslog och yrkade på en höjning till vanliga människors nivå = 65 år. Moderaterna föreslog och yrkade på nivån – 55 år. Sossar, vänstern m.fl. föreslog och yrkade på nivån – 50 år . (De vann)
Denna milt uttryckt omoraliska ”fallskärmsnivå” för politiker torde bli gällande om ej medborgare, partifolk och media vaknar till liv och börjar agera …… Eller det kanske är så här väljarna vill att det skall vara…?
Trevlig ”Helgon helg” önskar
Mats Lagerman & Lod.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Sju personer har anhållits misstänkta för grova skattebrott i samband med flera tillslag ledda av polis från Ekobrottsmyndigheten i samverkan med Polismyndigheten Region Mitt och Bergslagen. Insatsen skedde under tisdagen på ett tiotal adresser omkring Arboga, Lindesberg och Strängnäs.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott. Vid 13-tiden samma dag anhölls mannen efter genomförda förhör.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.