Med anledning av den fruktansvärda tragedin som utspelade sig varuhuset NK, då Anna Lindh knivmördades, är frågan hur ofta en politiker blir utsatt för hot befogad. Lindesbergs politiker har varit ganska förskonade från hotelser, men det förekommer då och då. Arga brev eller telefonsamtal är sånt man tar med ro, men när det går så långt att ens liv hotas är det betydligt allvarligare.
En av de som blivit hotad till livet är Mats Lagerman, Lod. För cirka 10 år sedan hölls ett offentligt möte i ekonomifrågor gällande Fellingsbro. Mats Lagermans förslag att lägga ner ishallen blev för mycket för en invånare.
-Jag fick ett telefonsamtal från en upprörd man, troligtvis engagerad i ishallen. Jag blev hotad till livet, men jag är inte särskilt rädd av mig. På den tiden hade man inte nummerpresentatör som idag, så vem som ringde vet jag faktiskt inte, säger Lagerman.
Nedslagen på gata
Ytterligare en händelse under Mats Lagermans politiska karriär i Lindesberg var betydligt mer allvarlig än lösa hot i telefonen. På öppen gata i Lindesberg blev Mats nedslagen av en okänd man.
-Jag hann inte ens se vad som hände. Någon gav mig en rak höger mitt på hakan – helt oprovocerat.
Om händelsen var relaterad till Lagermans roll som politiker kan han inte avgöra då gärningsmannen inte sa något innan eller efter överfallet på honom.
Enligt kommunalrådet Anders Ceder är det väldigt ovanligt att politiker i Lindesberg hotas.
-Jag känner bara till att Mats Lagerman blivit nedslagen för länge sedan och att Arnold Bengtsson fått hot riktat mot sig vid något tillfälle. Själv har jag inte blivit utsatt för något hot, kommenterar Anders Ceder.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.