Med anledning av den fruktansvärda tragedin som utspelade sig varuhuset NK, då Anna Lindh knivmördades, är frågan hur ofta en politiker blir utsatt för hot befogad. Lindesbergs politiker har varit ganska förskonade från hotelser, men det förekommer då och då. Arga brev eller telefonsamtal är sånt man tar med ro, men när det går så långt att ens liv hotas är det betydligt allvarligare.
En av de som blivit hotad till livet är Mats Lagerman, Lod. För cirka 10 år sedan hölls ett offentligt möte i ekonomifrågor gällande Fellingsbro. Mats Lagermans förslag att lägga ner ishallen blev för mycket för en invånare.
-Jag fick ett telefonsamtal från en upprörd man, troligtvis engagerad i ishallen. Jag blev hotad till livet, men jag är inte särskilt rädd av mig. På den tiden hade man inte nummerpresentatör som idag, så vem som ringde vet jag faktiskt inte, säger Lagerman.
Nedslagen på gata
Ytterligare en händelse under Mats Lagermans politiska karriär i Lindesberg var betydligt mer allvarlig än lösa hot i telefonen. På öppen gata i Lindesberg blev Mats nedslagen av en okänd man.
-Jag hann inte ens se vad som hände. Någon gav mig en rak höger mitt på hakan – helt oprovocerat.
Om händelsen var relaterad till Lagermans roll som politiker kan han inte avgöra då gärningsmannen inte sa något innan eller efter överfallet på honom.
Enligt kommunalrådet Anders Ceder är det väldigt ovanligt att politiker i Lindesberg hotas.
-Jag känner bara till att Mats Lagerman blivit nedslagen för länge sedan och att Arnold Bengtsson fått hot riktat mot sig vid något tillfälle. Själv har jag inte blivit utsatt för något hot, kommenterar Anders Ceder.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.