Med anledning av den fruktansvärda tragedin som utspelade sig varuhuset NK, då Anna Lindh knivmördades, är frågan hur ofta en politiker blir utsatt för hot befogad. Lindesbergs politiker har varit ganska förskonade från hotelser, men det förekommer då och då. Arga brev eller telefonsamtal är sånt man tar med ro, men när det går så långt att ens liv hotas är det betydligt allvarligare.
En av de som blivit hotad till livet är Mats Lagerman, Lod. För cirka 10 år sedan hölls ett offentligt möte i ekonomifrågor gällande Fellingsbro. Mats Lagermans förslag att lägga ner ishallen blev för mycket för en invånare.
-Jag fick ett telefonsamtal från en upprörd man, troligtvis engagerad i ishallen. Jag blev hotad till livet, men jag är inte särskilt rädd av mig. På den tiden hade man inte nummerpresentatör som idag, så vem som ringde vet jag faktiskt inte, säger Lagerman.
Nedslagen på gata
Ytterligare en händelse under Mats Lagermans politiska karriär i Lindesberg var betydligt mer allvarlig än lösa hot i telefonen. På öppen gata i Lindesberg blev Mats nedslagen av en okänd man.
-Jag hann inte ens se vad som hände. Någon gav mig en rak höger mitt på hakan – helt oprovocerat.
Om händelsen var relaterad till Lagermans roll som politiker kan han inte avgöra då gärningsmannen inte sa något innan eller efter överfallet på honom.
Enligt kommunalrådet Anders Ceder är det väldigt ovanligt att politiker i Lindesberg hotas.
-Jag känner bara till att Mats Lagerman blivit nedslagen för länge sedan och att Arnold Bengtsson fått hot riktat mot sig vid något tillfälle. Själv har jag inte blivit utsatt för något hot, kommenterar Anders Ceder.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.