Med anledning av den fruktansvärda tragedin som utspelade sig varuhuset NK, då Anna Lindh knivmördades, är frågan hur ofta en politiker blir utsatt för hot befogad. Lindesbergs politiker har varit ganska förskonade från hotelser, men det förekommer då och då. Arga brev eller telefonsamtal är sånt man tar med ro, men när det går så långt att ens liv hotas är det betydligt allvarligare.
En av de som blivit hotad till livet är Mats Lagerman, Lod. För cirka 10 år sedan hölls ett offentligt möte i ekonomifrågor gällande Fellingsbro. Mats Lagermans förslag att lägga ner ishallen blev för mycket för en invånare.
-Jag fick ett telefonsamtal från en upprörd man, troligtvis engagerad i ishallen. Jag blev hotad till livet, men jag är inte särskilt rädd av mig. På den tiden hade man inte nummerpresentatör som idag, så vem som ringde vet jag faktiskt inte, säger Lagerman.
Nedslagen på gata
Ytterligare en händelse under Mats Lagermans politiska karriär i Lindesberg var betydligt mer allvarlig än lösa hot i telefonen. På öppen gata i Lindesberg blev Mats nedslagen av en okänd man.
-Jag hann inte ens se vad som hände. Någon gav mig en rak höger mitt på hakan – helt oprovocerat.
Om händelsen var relaterad till Lagermans roll som politiker kan han inte avgöra då gärningsmannen inte sa något innan eller efter överfallet på honom.
Enligt kommunalrådet Anders Ceder är det väldigt ovanligt att politiker i Lindesberg hotas.
-Jag känner bara till att Mats Lagerman blivit nedslagen för länge sedan och att Arnold Bengtsson fått hot riktat mot sig vid något tillfälle. Själv har jag inte blivit utsatt för något hot, kommenterar Anders Ceder.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.