Med anledning av den fruktansvärda tragedin som utspelade sig varuhuset NK, då Anna Lindh knivmördades, är frågan hur ofta en politiker blir utsatt för hot befogad. Lindesbergs politiker har varit ganska förskonade från hotelser, men det förekommer då och då. Arga brev eller telefonsamtal är sånt man tar med ro, men när det går så långt att ens liv hotas är det betydligt allvarligare.
En av de som blivit hotad till livet är Mats Lagerman, Lod. För cirka 10 år sedan hölls ett offentligt möte i ekonomifrågor gällande Fellingsbro. Mats Lagermans förslag att lägga ner ishallen blev för mycket för en invånare.
-Jag fick ett telefonsamtal från en upprörd man, troligtvis engagerad i ishallen. Jag blev hotad till livet, men jag är inte särskilt rädd av mig. På den tiden hade man inte nummerpresentatör som idag, så vem som ringde vet jag faktiskt inte, säger Lagerman.
Nedslagen på gata
Ytterligare en händelse under Mats Lagermans politiska karriär i Lindesberg var betydligt mer allvarlig än lösa hot i telefonen. På öppen gata i Lindesberg blev Mats nedslagen av en okänd man.
-Jag hann inte ens se vad som hände. Någon gav mig en rak höger mitt på hakan – helt oprovocerat.
Om händelsen var relaterad till Lagermans roll som politiker kan han inte avgöra då gärningsmannen inte sa något innan eller efter överfallet på honom.
Enligt kommunalrådet Anders Ceder är det väldigt ovanligt att politiker i Lindesberg hotas.
-Jag känner bara till att Mats Lagerman blivit nedslagen för länge sedan och att Arnold Bengtsson fått hot riktat mot sig vid något tillfälle. Själv har jag inte blivit utsatt för något hot, kommenterar Anders Ceder.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.