Lagerman om den ökande kriminaliteten: ”Tvärbom mot öst!”

Mats Lagerman, Lod, ser ett klart samband mellan den ökade brottsligheten och den ökade invandringen från öst. Han menar nu att vi helt enkelt får bita oss i läppen för den okontrollerade invandring som skett senaste året. –Jag är livrädd för utvecklingen med öststatsbrottsligheten. Men våra lagar hjälper helt enkelt dessa organiserade brottslingar att göra sina gärningar i landet. Själv tycker jag detta är ett hån mot svenska folket. -Vi behöver en tvärbom mot öst, säger Lagerman.

Det är känt att antalet snatterier och även grövre brott kunnat sättas i samband med öststatsfolk. Bland snatterier är det vanligt att ungdomar ligger bakom detta, menar Lagerman. –Det är föräldralösa ungdomar som kommer hit, lejda av ligor. Det går ända upp i maffian. Det är tyvärr verkligheten i så många som 90 procent av fallen. De få som kommer hit med riktiga skäl att söka asyl är alltså ovanligt. Man känner helt enkelt till svenska rättssystemet och dess brister och har inget att förlora. Skulle man åka fast är det ändå en mycket bättre levnadsstandard i ett pensionat, eller ”fängelse”, än att leva som föräldra- och bostadslös. De har allt att vinna.

Mats Lagerman menar att Sverige importerar en brottslighet som heter duga, för att citera ordagrant. Det hans parti ser allvarligt på nu är utvecklingen i samhället, inte bara nu utan även i framtiden. Det har visat sig att tidigare generationer invandrare får ta smällen för det som hänt med öststatsproblemet i landet. Många ser snett på våra invandrare som bott och arbetat i landet, kommunen och staden sedan många år tillbaka. En allvarlig effekt.

-Det vi kan göra är att säga nej till fler asylsökande från öst. Vi ser gärna att det kommer människor från mellanöstern istället. Det som nu hänt är att vi tagit över kustorternas problem. Vår politik har framförts i fullmäktige, men utan resultat. Tyvärr tror jag inte det kommer att hända något till det bättre, åtminstone inte förrän en lagändring kommer till som stoppar den organiserade brottsligheten vid gränserna. Men det lär ta många år om det ens blir av, säger Mats Lagerman, Lod.
-Jag skulle gärna se tuffare tag från polisen också. De ska inte behöva vara rädda att hänga ut företeelser, tillägger han.

Publicerad 13 februari 2003 klockan 17:07

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.

7 oktober 2026 klockan 09:29 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.

2 oktober 2026 klockan 23:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. - Att ...
2 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höst på riktigt!
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!
2 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen...
1 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Skärmbild som visar det meddelande som nu har polisanmälts.

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.

1 oktober 2026 klockan 11:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september ...

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanfö...

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När rä...

Räddningstjänsten bekämpar en kraftig villabrand i centrala Storå. Foto: Camilla Lagerman

Kraftig villabrand i Storå

JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.

29 september 2026 klockan 09:22 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde ...

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
25 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...
24 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett ...
24 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-09-22

2026-09-22

2026-09-21

2026-09-21

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-10-07 16:02