Mats Lagerman, Lod, ser ett klart samband mellan den ökade brottsligheten och den ökade invandringen från öst. Han menar nu att vi helt enkelt får bita oss i läppen för den okontrollerade invandring som skett senaste året. –Jag är livrädd för utvecklingen med öststatsbrottsligheten. Men våra lagar hjälper helt enkelt dessa organiserade brottslingar att göra sina gärningar i landet. Själv tycker jag detta är ett hån mot svenska folket. -Vi behöver en tvärbom mot öst, säger Lagerman.
Det är känt att antalet snatterier och även grövre brott kunnat sättas i samband med öststatsfolk. Bland snatterier är det vanligt att ungdomar ligger bakom detta, menar Lagerman. –Det är föräldralösa ungdomar som kommer hit, lejda av ligor. Det går ända upp i maffian. Det är tyvärr verkligheten i så många som 90 procent av fallen. De få som kommer hit med riktiga skäl att söka asyl är alltså ovanligt. Man känner helt enkelt till svenska rättssystemet och dess brister och har inget att förlora. Skulle man åka fast är det ändå en mycket bättre levnadsstandard i ett pensionat, eller ”fängelse”, än att leva som föräldra- och bostadslös. De har allt att vinna.
Mats Lagerman menar att Sverige importerar en brottslighet som heter duga, för att citera ordagrant. Det hans parti ser allvarligt på nu är utvecklingen i samhället, inte bara nu utan även i framtiden. Det har visat sig att tidigare generationer invandrare får ta smällen för det som hänt med öststatsproblemet i landet. Många ser snett på våra invandrare som bott och arbetat i landet, kommunen och staden sedan många år tillbaka. En allvarlig effekt.
-Det vi kan göra är att säga nej till fler asylsökande från öst. Vi ser gärna att det kommer människor från mellanöstern istället. Det som nu hänt är att vi tagit över kustorternas problem. Vår politik har framförts i fullmäktige, men utan resultat. Tyvärr tror jag inte det kommer att hända något till det bättre, åtminstone inte förrän en lagändring kommer till som stoppar den organiserade brottsligheten vid gränserna. Men det lär ta många år om det ens blir av, säger Mats Lagerman, Lod.
-Jag skulle gärna se tuffare tag från polisen också. De ska inte behöva vara rädda att hänga ut företeelser, tillägger han.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.