I måndags meddelades att sågverket i Rockhammar läggs ner. Sågverkets ägare, Rottneroskoncernen, har under flera år sett verksamheten redovisa ett dåligt resultat. Flera försök att sälja sågverket har misslyckats varför man nu valde den drastiska utvägen att lägga ner verksamheten för gott.
31 personer drabbas – men betydligt fler drabbas indirekt. Rockhammar, som litet bysamhälle med endast 258 invånare, tappar en mycket viktig del av samhället. En stor arbetsplats som visar att Rockhammar är ett levande samhälle.
Exakt hur detta kommer att slå är svårt att sia om. Dock är det aldrig positivt när en mycket viktig del av bygden försvinner.
-Visst är det mycket tråkigt att det blivit så här, även om vi vetat att hotet om nedläggning funnits länge. Det drabbar självklart orten negativt, och även kommunen, när en större arbetsplats försvinner, säger kommunalråd Anders Ceder.
Radikala åtgärder
Tillverkningsindustrin är hotad, det visar inte minst fallet Rockhammar Timber AB. Det är för dyrt att producera i landet, varför det blir allt svårare att rädda gamla industrier som t ex sågverket i Rockhammar.
-Det krävs att något extraordinärt, något väldigt radikalt, görs för att bevara den produktionsindustri som fortfarande finns kvar. Annars kommer vi tappa fler industrier i framtiden, säger lokalpolitikern Mats Lagerman, Lod.
-Det är helt enkelt för dyrt att producera i Sverige. Det håller inte, tillägger han.
Skattetrycket mot produktionen är för hård, menar Lagerman. Men att som lokalpolitiker i Lindesberg försöka påverka i sådana frågor är väldigt svårt.
-Vad vi kan göra är att arbeta fram olika lösningar och åtgärder och tillsammans höja rösten till våra riksdagspolitiker, avslutar han.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.