Mats Lagerman, lod, är en av få politiker i Lindesberg som är trött på kommunens återkommande förluster och vill få en ändring till stånd.
År ut och år in redovisas negativa siffror i vår ekonomi. Men, inget konkret görs för att vända denna negativa trend som äter ett allt större hål i kommunens ekonomi. –De är jävligt barnsligt naiva när de fortsätter att hoppas och tro, som man gjort hittills, att allt ska ordna sig i slutändan. Det måste ske en ändring nu, säger Mats Lagerman, som vill göra rejäla besparingar i kommunen. I de senaste prognoserna kan man redan se ett underskott på 8-10 miljoner till årsslutet, detta trots att man i höstens budgetförhandlingar lovordade budgetförslaget som skulle ge en budget i balans. –Med tanke på den första prognosen så kan vi göra det lätt för oss och säga: ”vad var det vi sa!” Budgetarbetet i kommunen följer ett otidsenligt mönster som kort kan sammanfattas med att: år ut och år in har ett förväntat och önskat resultat uteblivit. I stället är verkligheten att kommunens ekonomi är utsatt för ett fritt fall, menar Mats.
”De tyngsta åren med nedskärningar förefaller vi ha bakom oss” (Bengt Björnemalms ord) är ingalunda något nytt påbud eller påstående.
-Historien har visat sig vara milt uttryckt bedräglig. Den kommer säkert visa sig vara gångbar även framledes…? Ett fortsatt otidsenligt, förväntat och tomtelikt önskande kommer förmodligen ligga till grund för kommunens framtid, där man dessutom gärna tillgodoräknar sig den ena tomtesäcken efter den andra…innan den har landat.
Lods förslag kräver politiskt mod
Budgetramarna för 2001 bör och kan i första hand minskas med
30 miljoner, för 2002 med 40 miljoner och för 2003 med 50 miljoner kronor. Det går, men det krävs ett sjusärdeles arbete och politiskt mod, vilket jag är tveksam till att de stora partierna har, konstaterar Mats.
Fullmäktige ”beslutade” att invånarantalet upphör att minska?
-En obehaglig verklighet är att kommuninvånarna inte har hörsammat det beslut som fullmäktiges majoritet har bestämt, nämligen att människorna inte flyttar från oss, och att de så fort som möjligt sätter igång att föröka sig, tillägger Mats Lagerman.
Trots att man har ”beslutat” att invånarantalet upphört att minska,
så har vi redan blivit 47 personer färre i år.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.