Mats Lagerman, lod, är en av få politiker i Lindesberg som är trött på kommunens återkommande förluster och vill få en ändring till stånd.
År ut och år in redovisas negativa siffror i vår ekonomi. Men, inget konkret görs för att vända denna negativa trend som äter ett allt större hål i kommunens ekonomi. –De är jävligt barnsligt naiva när de fortsätter att hoppas och tro, som man gjort hittills, att allt ska ordna sig i slutändan. Det måste ske en ändring nu, säger Mats Lagerman, som vill göra rejäla besparingar i kommunen. I de senaste prognoserna kan man redan se ett underskott på 8-10 miljoner till årsslutet, detta trots att man i höstens budgetförhandlingar lovordade budgetförslaget som skulle ge en budget i balans. –Med tanke på den första prognosen så kan vi göra det lätt för oss och säga: ”vad var det vi sa!” Budgetarbetet i kommunen följer ett otidsenligt mönster som kort kan sammanfattas med att: år ut och år in har ett förväntat och önskat resultat uteblivit. I stället är verkligheten att kommunens ekonomi är utsatt för ett fritt fall, menar Mats.
”De tyngsta åren med nedskärningar förefaller vi ha bakom oss” (Bengt Björnemalms ord) är ingalunda något nytt påbud eller påstående.
-Historien har visat sig vara milt uttryckt bedräglig. Den kommer säkert visa sig vara gångbar även framledes…? Ett fortsatt otidsenligt, förväntat och tomtelikt önskande kommer förmodligen ligga till grund för kommunens framtid, där man dessutom gärna tillgodoräknar sig den ena tomtesäcken efter den andra…innan den har landat.
Lods förslag kräver politiskt mod
Budgetramarna för 2001 bör och kan i första hand minskas med
30 miljoner, för 2002 med 40 miljoner och för 2003 med 50 miljoner kronor. Det går, men det krävs ett sjusärdeles arbete och politiskt mod, vilket jag är tveksam till att de stora partierna har, konstaterar Mats.
Fullmäktige ”beslutade” att invånarantalet upphör att minska?
-En obehaglig verklighet är att kommuninvånarna inte har hörsammat det beslut som fullmäktiges majoritet har bestämt, nämligen att människorna inte flyttar från oss, och att de så fort som möjligt sätter igång att föröka sig, tillägger Mats Lagerman.
Trots att man har ”beslutat” att invånarantalet upphört att minska,
så har vi redan blivit 47 personer färre i år.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.