Mats Lagerman, lod, är en av få politiker i Lindesberg som är trött på kommunens återkommande förluster och vill få en ändring till stånd.
År ut och år in redovisas negativa siffror i vår ekonomi. Men, inget konkret görs för att vända denna negativa trend som äter ett allt större hål i kommunens ekonomi. –De är jävligt barnsligt naiva när de fortsätter att hoppas och tro, som man gjort hittills, att allt ska ordna sig i slutändan. Det måste ske en ändring nu, säger Mats Lagerman, som vill göra rejäla besparingar i kommunen. I de senaste prognoserna kan man redan se ett underskott på 8-10 miljoner till årsslutet, detta trots att man i höstens budgetförhandlingar lovordade budgetförslaget som skulle ge en budget i balans. –Med tanke på den första prognosen så kan vi göra det lätt för oss och säga: ”vad var det vi sa!” Budgetarbetet i kommunen följer ett otidsenligt mönster som kort kan sammanfattas med att: år ut och år in har ett förväntat och önskat resultat uteblivit. I stället är verkligheten att kommunens ekonomi är utsatt för ett fritt fall, menar Mats.
”De tyngsta åren med nedskärningar förefaller vi ha bakom oss” (Bengt Björnemalms ord) är ingalunda något nytt påbud eller påstående.
-Historien har visat sig vara milt uttryckt bedräglig. Den kommer säkert visa sig vara gångbar även framledes…? Ett fortsatt otidsenligt, förväntat och tomtelikt önskande kommer förmodligen ligga till grund för kommunens framtid, där man dessutom gärna tillgodoräknar sig den ena tomtesäcken efter den andra…innan den har landat.
Lods förslag kräver politiskt mod
Budgetramarna för 2001 bör och kan i första hand minskas med
30 miljoner, för 2002 med 40 miljoner och för 2003 med 50 miljoner kronor. Det går, men det krävs ett sjusärdeles arbete och politiskt mod, vilket jag är tveksam till att de stora partierna har, konstaterar Mats.
Fullmäktige ”beslutade” att invånarantalet upphör att minska?
-En obehaglig verklighet är att kommuninvånarna inte har hörsammat det beslut som fullmäktiges majoritet har bestämt, nämligen att människorna inte flyttar från oss, och att de så fort som möjligt sätter igång att föröka sig, tillägger Mats Lagerman.
Trots att man har ”beslutat” att invånarantalet upphört att minska,
så har vi redan blivit 47 personer färre i år.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.