Matpriserna kan drastiskt sjunka om kommunen så vill. Det hävdar Konkurrensverket som idag presenterar en dagsfärsk rapport angående matpriserna och dess variationer i Sverige. Att det kan variera så mycket som det gör mellan olika kommuner beror på att vissa kommuner bromsar utvecklingen genom att inte tillåta nya etableringar på ”udda platser” som ligger utanför stadskärnen. Detta kan man göra med hjälp av deras planmonopol. Man vill alltid bestämma var man får och var man inte får bygga upp en verksamhet. Man vill till exempel inte ha lågprisaffärer på platser dit man gärna måste ta bilen för att nå – på obekvämt avstånd alltså. På lokalnivå hade vi nyligen en sådan önskan från lågprisbutiken Mejk som ville utöka verksamheten på industriområdet. Just såna fall är det Konkurrensverket pekar på i sin rapport.
I undersökningen som gjorts visar man hur kommuner som ställt sig positiva till lågpriskedjor utanför de centrala delarna av stan påverkats positivt vad gäller matpriserna. De har i regel lägre priser samtidigt som kommuner som prompt håller i monopolet har högre matpriser. Lägre priser gäller inte bara i den lågpriskedja som etableras utan övriga butiker på orten tycks följa med i prisfallet, enligt Konkurrensverkets generaldirektör Ann- Christin Nykvist.
Läs hela rapporten ”Kommunen kan bidra till sänkta matpriser” på: www.kkv.se
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.