Under 2006 hade Lindesbergs kommun lägst arbetslöshet i hela Örebro län. Trots det hade Lindesberg de högsta utgifterna för så kallat försörjningsstöd (socialbidrag).
Lindesbergs motpol – Laxå – hade samma tid den högsta arbetslösheten i hela länet. Men trots detta så hade Laxå färre mottagare av försörjningsstöd samt lägre kostnader för dessa bidrag. Denna ”ologiska” matematik har sin förklaring i att kommunerna arbetar mycket olika i dessa frågor. Laxå kommun är därför av intresse för Lindesberg, anser kommunalrådet Anders Larsson.
-Det är bra gjort av Laxå och jag tror vi kan dra lärdom av dem i framtiden. Det är tveklöst så att Laxå arbetar mer aktivt med sina sökande och dessutom ställer högre krav på dem som söker bidragen, säger Anders.
Har Lindesberg ställt för ”snälla” krav?
-Jag är dåligt insatt i arbetsmetoderna, men visst kan vi gott ställa högre krav, för vi ska inte hålla på och dela ut allmosor. Vi får dock aldrig vända ryggen till dem som verkligen behöver hjälp, det är ju för dessa individer försörjningsstödet finns till.
Socialnämndens ordförande, Christina Pettersson (bilden), håller delvis med om att försörjningsstödets omkostnader bör ses över, det vill säga att Lindesberg ligger i högsta laget. Men samtidigt påpekar hon att man redan har börjat arbeta med problemet.
-Efter att den här statistiken sammanställts så har vi satt igång ett projekt för unga arbetslösa i åldrarna 18-24 år. Sedan starten i oktober så har vi tagit hand om 41 st varav 25 av dessa just nu är ute på praktik och därmed kan bryta sin situation. Därför är jag övertygad om att siffrorna kommer att se betydligt bättre ut i år jämfört med i fjol, kommenterar Christina.
Om Lindesberg lärde av Laxå och kom ner till samma kostnad per invånare, skulle Lindesbergs skattebetalare spara cirka 20 miljoner årligen, enligt SCBs statistik.
Bistånd per invånare i Laxå: 117 kr
Bistånd per invånare i Linde: 1015 kr
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.