Under 2006 hade Lindesbergs kommun lägst arbetslöshet i hela Örebro län. Trots det hade Lindesberg de högsta utgifterna för så kallat försörjningsstöd (socialbidrag).
Lindesbergs motpol – Laxå – hade samma tid den högsta arbetslösheten i hela länet. Men trots detta så hade Laxå färre mottagare av försörjningsstöd samt lägre kostnader för dessa bidrag. Denna ”ologiska” matematik har sin förklaring i att kommunerna arbetar mycket olika i dessa frågor. Laxå kommun är därför av intresse för Lindesberg, anser kommunalrådet Anders Larsson.
-Det är bra gjort av Laxå och jag tror vi kan dra lärdom av dem i framtiden. Det är tveklöst så att Laxå arbetar mer aktivt med sina sökande och dessutom ställer högre krav på dem som söker bidragen, säger Anders.
Har Lindesberg ställt för ”snälla” krav?
-Jag är dåligt insatt i arbetsmetoderna, men visst kan vi gott ställa högre krav, för vi ska inte hålla på och dela ut allmosor. Vi får dock aldrig vända ryggen till dem som verkligen behöver hjälp, det är ju för dessa individer försörjningsstödet finns till.
Socialnämndens ordförande, Christina Pettersson (bilden), håller delvis med om att försörjningsstödets omkostnader bör ses över, det vill säga att Lindesberg ligger i högsta laget. Men samtidigt påpekar hon att man redan har börjat arbeta med problemet.
-Efter att den här statistiken sammanställts så har vi satt igång ett projekt för unga arbetslösa i åldrarna 18-24 år. Sedan starten i oktober så har vi tagit hand om 41 st varav 25 av dessa just nu är ute på praktik och därmed kan bryta sin situation. Därför är jag övertygad om att siffrorna kommer att se betydligt bättre ut i år jämfört med i fjol, kommenterar Christina.
Om Lindesberg lärde av Laxå och kom ner till samma kostnad per invånare, skulle Lindesbergs skattebetalare spara cirka 20 miljoner årligen, enligt SCBs statistik.
Bistånd per invånare i Laxå: 117 kr
Bistånd per invånare i Linde: 1015 kr
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.