Nyfödda Lana överlevde tack vare att mamma Tima tog henne till den förlossingsvård som Rädda Barnen driver i Gaza. Foto: Sacha Myers, Save the Children
Lana räddades tack vare Rädda Barnens insats
Världens Barn 2024: Det är storkrig i Mellanöstern och det drabbar Libanon, Israel, Iran. Inte bara stridande, utan också familjer – särskilt barn.
Sedan oktober förra året har tusentals i Gaza tvingats leva utan de skolor och den sjukvård de tidigare haft. Barnen är särskilt utsatta. För att lindra har flera av de organisationer som deltar i insamlingen för Världens Barn gjort insatser. Rädda Barnen är en av dem.
Rädda Barnen driver en förlossningsavdelning i Gaza. Den första att födas där var Lana, men bara några dagar efter det att hon och mamma Tima kom hem konstaterades att Lana fått blodförgiftning. Åter till sjukhuset kunde vård och antibiotika rädda det alldeles nyfödda barnet Lana.
Arkivfoto: LindeNytt
Men samtidigt som våldet rasar runt omkring fortsätter bebisar att födas in i en osäker tillvaro.
Men det är inte bara i Mellanöstern som barn och familjer får hjälp genom Världens Barn-insamlingar har räckt till skolmaterial i Bangladesh och
Sri Lanka, energirik barnmat i Ukraina och livsviktiga insatser i många länder runt om i världen.
Nu går årets insamling för Världens Barn in i slutspurten.
Givare i hela Sverige deltar och Lindesberg kan vara med i Kommunkampen.
Pengarna sätts in på 90 1950 6 – märk med kommunkod 1885.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.