Landshövding Maria Larsson fick kliva upp tidigare än tuppen i morse, då hon skulle ta sig från Örebro slott till Lindesbergs Stadshotell för att medverka vid morgonens sedvanliga frukostmöte. Det var långt ifrån Marias första gång här i Lindesberg, här har hon varit flera gånger och besökt både politiker, Lindeskolan samt närvarade vid Martinkonserten. Vid dagens besök berättade hon dels om sitt arbete, men passade dessutom på att tacka alla kommunens företagare för att de finns.
– Den här kommunen har stor potential för framtiden, berömde Maria Larsson.
Maria Larsson figurerar som landshövding, en position hon blev erbjuden efter att ha ägnat större delen av sitt liv åt samhällsfrågor, däribland har hon suttit i regeringen under flera års tid. Vid morgonens frukostmöte berättar hon varmhjärtat och engagerat om sitt arbete och vad hon pysslar med om dagarna. Hon delger bland annat åhörarna om ett nytt landsbygdsprogram, där 500 miljoner kronor kommer att tilldelas jordbruket, 300 miljoner för landsbygdsutveckling och 114 miljoner kommer att läggas på bredband, en investering som Maria menar är viktig för framtiden.
– Satsningar görs också för att utveckla turismen och skapa cykelleder. Man kan också ansöka om pengar, berättar Maria.
Maria lägger också mycket tid vid den högaktuella flyktingsituationen, där hon också nämner hur viktigt det är att kunna erbjuda flertalet praktikplatser till de som kommer hit, varpå hon också riktar ett tack till Arbetsförmedlingen som varit väldigt tillmötesgående i frågan. Maria poängterar också hur otroligt viktigt det är inför framtiden.
– De ska ha ett jobb så de kan bli självförsörjande, och där behöver vi vara många som hjälps åt så de får den där första raden på sitt CV. Man kan ställa sin arbetsplats till förfogande, låta de komma in och se hur det ser ut på en svensk arbetsplats. Många som kommer hit har dessutom en akademisk utbildning med sig, säger Maria och fortsätter:
– Det är avgörande vad vi gör de närmaste två åren. Går det bra så kommer det här att vara en stor tillgång för oss. Mångfald berikar!, tillägger Maria med eftertryck.
Maria berättar vidare att målsättningen är att det ska komma att bli tillväxt i länets alla kommuner.
– Vår absoluta målsättning är att vi ska växa. Det kan ibland upplevas som att vi vill sätta käppar i hjulen, men så är det verkligen inte. Vi vill att vi ska bli den mest populära myndigheten i hela länet, säger Maria varpå en rungande, spontan applåd följer.
För att främja den här tillväxten ordnas exempelvis dialogsamtal med bland andra kommunstyrelsers ordförande och kommundirektörer, för att lyssna till vad de har att säga.
– Sysselsättningarna ökar i Lindesbergs kommun. Det behövs byggas och man förstår att här är det en kommun som bygger, och det är så roligt! Alla siffror pekar uppåt, och den här kommunen har stor potential för framtiden, berömmer Maria och avslutar med att rikta ett tack till kommunens många företagare:
– Jag vill tacka företagarna för att ni finns!
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…